Oscary 2019. Łukasz Żal bez nagrody za zdjęcia do "Zimnej wojny"

Łukasz Żal miał w tym roku już drugą szansę na Oscara za zdjęcia do filmu. Niestety nasz film przegrał z "Romą".
Zobacz wideo

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego miała szanse na trzy Oscary. Niestety w każdej z nich nominowana była z "Romą" Alfonsa Cuarona.

Oscary 2019: "Zimna wojna" bez Oscara za zdjęcia

Łukasz Żal po raz pierwszy nominowany był do Oscara za zdjęcia do filmu "Ida". Podobnie było w przypadku zdjęć do "Zimnej wojny". Niestety nasz kandydat przegrał. Oscara za najlepsze zdjęcia dostał operator meksykańskiego filmu "Roma". 

"Roma" nie bez powodu była nazywana największym konkurentem "Zimnej wojny" na długo przed ogłoszeniem nominacji. Obydwa filmy mają wiele wspólnych cech - w tym czarno-białe zdjęcia właśnie.

Łukasz Żal chwilę przed wejściem do Dolby Theathre mówił, że nie jest w stanie myśleć, o tym co będzie się działo na ceremonii.

Operator podkreślał, że druga nominacja do Oscara dla niego niosła ze sobą duże emocje:

To wielkie szczęście. Bardzo dziwne oczekiwanie. Najpierw pojawia się cisza, a potem wielka radość. Ciężko to w ogóle opisać.(...) Po prostu jestem strasznie szczęśliwy i wzruszony. Mam jakąś dziwną burzę w mózgu.

Nie wątpimy jednak, że 

Łukasz Żal - krótki życiorys

Łukasz Żal urodził się w 1981 roku w Koszalinie. W 2007 skończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracę zawodową zaczynał jako reżyser i autor zdjęć do etiud filmowych.

Pracował m.in. na planie serialu komediowego "Daleko od noszy" czy przy filmie "U Pana Boga za miedzą" Jacka Bromskiego. "Ida" i "Zimna wojna" to nie są jego jedyne projekty, które dostrzegła Akademia Filmowa. W 2013 roku nakręcił zdjęcia do filmu dokumentalnego "Joanna", który dostał nominację do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego krótkometrażowego. To także on nakręcił zdjęcia filmowe, które stały się podstawą do stworzenia jedynego ręcznie namalowanego w stylu Van Gogha filmu animowanego "Twój Vincet" - ta produkcja z kolei miała nominację do Oscara dla najlepszej animacji.

Za zdjęcia do "Zimnej wojny" Łukasz Żal otrzymał Srebrną Żabę na Camerimage, nominację do BAFTA Film Awards oraz nominację do Oscara. Ale to nie są jego jedyne zdobycze. Operator zdobył jeszcze m.in. Złotą Żabę za zdjęcia do filmu dokumentalnego "Paparazzi" opowiadającego o jednym z najbardziej znanych polskich paparazzo Przemysławie Stoppie. W 2008 roku za zdjęcia do jednego ze swoich pierwszych filmów "Mistrz Świata" dostał Offskara, polską nagrodę przyznawaną twórcom kina niezależnego.

Złotą Żabę na Camerimage dostał też za "Idę", a za ''Zimną wojnę" Srebrną Żabę. "Ida" zagwarantowała mu też wygraną na festiwalu filmowym w Gdyni, a "Zimna wojna" nagrodę za osiągnięcia techniczne od London Critics' Circle Film Awards. 

Więcej o: