Oscary 2019. "Zimna wojna" bez żadnych nagród - "Roma" nas pożarła

"Zimna wojna" miała trzy nominacje nominacje do Oscara i niestety nie wygrała w żadnej z kategorii. Paweł Pawlikowski jeszcze przed galą mówił, że dokładnie tego się spodziewa.

"Zimna wojna" niestety nie dostała żadnego Oscara. We wszystkich trzech kategoriach pokonał ją meksykański obraz "Roma". 

Oscary 2019: Największy rywal nokautuje "Zimną wojnę"

"Zimna wojna" nie wygrała w tym roku nic, a była nominowana w kategoriach najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film zagraniczny. Pech chciał, że tak samo było w przypadku meksykańskiej "Romy". To właśnie film Alfonso Cuarona wygrał Oscary w "naszych" kategoriach. 

Paweł Pawlikowski chyba nie był tym zaskoczony. Jego zdaniem ta przegrana łączy się najprawdopodobniej z dużo bardziej kosztowną promocją filmu meksykańskiego reżysera, Alfonso Cuarona:

Po prostu jest bardzo mocna konkurencja w tym roku, bardzo mocna konkurencja też w PR-rze. Tyle pieniędzy poszło z różnych źródeł...
To nie jest to samo, co europejskie nagrody, gdzie członkowie akademii wybierają bez żadnych wpływów - tłumaczył reporterom przed galą.

"Roma" to najnowszy film nagrodzonego Oscarem za "Grawitację" reżysera Alfonso Cuarona, który był nazywany największym rywalem "Zimnej wojny" jeszcze przed ogłoszeniem nominacji do Oscara. 

Obydwa filmy są do siebie bardzo podobne. Cuaron podobnie jak Paweł Pawlikowski nakręcił bardzo osobisty film w oparciu o rodzinną historię. Skupił się na postaci swojej młodej niani, która zaszła w nieślubną ciążę w ultrakatolickim Meksyku lat 70.

Podobnie jak w przypadku "Zimnej wojny" zdjęcia do meksykańskiego filmu są czarno-białe. Akademia Filmowa postanowiła także w tej kategorii nagrodzić "Romę". Ogółem obraz dostał 10 nominacji do Oscara. 

Co najważniejsze w tym wszystkim, to fakt, iż "Roma" jest dziewiątym nominowanym i pierwszym, który wygrał Oscara meksykańskim filmem.

Więcej o:
Komentarze (51)
Oscary 2019. "Zimna wojna" bez żadnych nagród - "Roma" nas pożarła
Zaloguj się
 • wujek_extrema

  Oceniono 15 razy 13

  tak ale Roma to naprawde classy film. Oglada sie jak Feliniego. Najwieksza wada polskiego filmu jest nadmierny symbolizm i stereotypowosc. Czasami mozna to odczuc jakby rezyser nie ufal widzowi ze potrafi wylowic z fabuly tresc i trzeba mu ja przekazac w sposob bezposredni za posrednictwem symbolu. Jest to zenujace bo sa momenty ze widz czuje sie tym ponizony i jest traktowany jak matolek. gra aktorska w filmach polskich ma wrazenie przesadzonej, zbyt emocjonalnej, werbalnej, i animowalnej. Moja corka nie lubi polskich filmow to twierdzi ze slowa normalnego w nich nie powiedza tylko krzycza i lamentuja. Ot takie moje spostrzezenia

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 6 razy 6

  "Jego zdaniem ta przegrana łączy się najprawdopodobniej z dużo bardziej kosztowną promocją filmu meksykańskiego reżysera"

  nie ma to jak wypowiedzieć się z klasą :)

 • kryweg

  Oceniono 13 razy 5

  Przeważyły aktualne względy polityczne - walka Trumpa o postawienie muru na granicy z Meksykiem niewątpliwie miała wpływ na jury. W ten sposób mieliśmy kiedyś Miss Świata...

 • jan.go

  Oceniono 10 razy 4

  Wystarczyło sobie uzmysłowić jak gigantyczna promocja stała za tamtym filmem by wiedzieć że tan nasz nie ma żadnych szans Akademików sa tysiące i do każdego trzeba dotrzeć z prezentem Więc albo to albo moda i polityka może pomóc

 • farcry3

  Oceniono 8 razy 4

  To kara za antysemityzm, który wyssaliśmy od swoich matek. Taką mam koncepcję na brak nagród.
  A an poważnie, to ta gala stała się strasznie kiczowata,

 • hello777

  Oceniono 8 razy 4

  Ostra konkurencja, Zimna wojna nie miala szans z Roma I przegrala,Szkoda I zal.

 • kozieradka2012

  Oceniono 3 razy 3

  Hejka! Jednak jest hollywoodzka nagroda! Recenzja z "Zimnej wojny" na pierwszym miejscu w rankingu recenzji "Rotten Tomatoes" www.rottentomatoes.com/source-165. Brawa dla Eli Bittencourt!

 • koles751

  Oceniono 10 razy 2

  Niestety. Tym razem antysemityzm Polaków został pokazany zbyt subtelnie jak na możliwości percepcyjne amerykańskiego widza.
  Przepis na sukces: więcej krwi, najlepiej wyciekającej spomiędzy szpar w zębach polskiego chłopa-żydożercy, który jak powszechnie wiadomo, niemiłosiernie wypasł się na drugiej wojnie światowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX