Zosia Czerwińska była - jak sama o sobie mówiła - aktorką trzech zdań. - Pierwsze to: Może herbatki, panie inżynierze - z "Czterdziestolatka" - wspominała w rozmowie z Gazeta.pl. Dla fanów jej talentu i osobowości była jednak zdecydowanie kimś więcej.
O tym, że Zofia Czerwińska nie żyje, poinformował na Instagramie dziennikarz Mariusz Szczygieł - prywatnie przyjaciel aktorki. Napisał:
Czarownica, to było Jej ulubione stworzenie zaraz po psach i kotach. Na pogrzebie ma być śpiewana „My way”... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!
Aktorka i dziennikarz przyjaźnili się od lat. W wywiadzie, którego wspólnie udzielili magazynowi "Viva!", rozmawiali o łączącej ich relacji i o... śmierci. - Twoja śmierć, Zosiu, wydaje mi się nierzeczywista, bardzo odległa. Mam pozytywny stosunek do życia i pozytywny do śmierci - mówił Szczygieł. Na co aktorka dodała: Do mojej zwłaszcza (śmiech). Zostawię ci przy świadku takie przesłanie: „Człowiek ma prawo przyznawać się do błędów, ale nigdy do porażek”. Pamiętaj o tym. Porażka to jedna z najgorszych rzeczy w życiu.
Czerwińska debiutowała rolą barmanki Loli w filmie "Pokolenie" Andrzeja Wajdy. Była niezapomnianą panią Balcerkową z serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. Zagrała również m.in. w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek", a po latach w jego kontynuacji. Nie można także zapomnieć jej roli w kultowym "Misiu" Barei.
W jej filmografii są także tytuły takie jak "Lekarstwo na miłość" Batorego, "Eroica" Munka, "Rejs" Piwowskiego czy "Poszukiwany, poszukiwana" Barei. Była również aktorką teatralną, związaną przez lata z warszawskim Teatrem Syrena.
Do końca życia była aktywna zawodowo, ostatnio można było ją zobaczyć w serialu "Pierwsza miłość". Angażowała się także społecznie - w 2017 roku została ambasadorką akcji "Ramię w ramię po równość" Kampanii Przeciwko Homofobii.
Miała ukochanego psa Dżeka, który razem z nią zostawił odcisk łapy w alei gwiazd w Międzyzdrojach. Zwierzak wystąpił także razem z Czerwińską w filmie "Wojna żeńsko-męska" w 2011 roku.
Festiwal Filmowy w Gdyni. Gala otwarcia. Zofia Czerwińska co roku przyjeżdża do Gdyni z psem RENATA DĄBROWSKA
W 2008 roku aktorka odebrała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.