16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity już niedługo. W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji

Festiwal Millennium Docs Against Gravity w tym roku odbędzie się w aż w sześciu miastach Polski, w tym po raz pierwszy zawita w Katowicach. Filmy jednak nie są jedyną atrakcją - na uczestników czekają także spotkania z najlepszymi filmowcami z całego świata, debaty i koncerty.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu uczestnicy mają okazję zobaczyć nie tylko najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, ale także porozmawiać z ich twórcami, posłuchać muzyki na żywo czy śledzić emocjonujące konkursy.

W tym roku odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe) i Lublinie (Centrum Spotkania Kultur), w Gdyni Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe) 15-24 maja, a w Katowicach ( Kino Kosmos, Kino Światowid i Kinoteatr Rialto) w dniach 12-19 maja. Mieszkańcy Bydgoszczy (Kino Orzeł) będą mogli zapoznać się z ofertą festiwalową w dniach 11-18 maja. 

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zawita po raz pierwszy do Katowic16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zawita po raz pierwszy do Katowic fot. materiał prasowy

10 różnych bloków tematycznych

Na widzów festiwalu  Millennium Docs Against Gravity czeka 160 filmów w 10 różnych sekcjach tematycznych. 

Sekcja "Bohaterowie są wśród nas" pokazuje filmy o wyjątkowych ludziach, zaś "Fetysze i kultura" skupiają się na nowych zjawiskach postmodernizmu, "Historie intymne", to blok pokazujący obrazy, w których kamery filmowców znalazły się jak najbliżej człowieka, jak mogły. Następnie mamy "Klimat na zmiany", sekcję poruszającą zagadnienia z zakresu ekologii, a także wybór psychologicznych produkcji zebranych pod hasłem "Nie tacy sami".

Czeka na nas też blok tematyczny "Miejsca", który pokazuje zjawiska, jakich nie znajdzie się w zwykłym przewodniku. Nie zapominajmy także o sekcjach "Mistrzowie" oraz "Muza i wena", które pokażą filmy o muzyce i sztuce. W tym roku w programie pojawiły się także dwie nowe sekcje: "Science Non-Fiction", czyli nauka bez tajemnic oraz "Eksperyment" - sekcja zapowiadająca Akademię filmu awangardowego. 

W tym roku zaprezentowana zostanie także selekcja najwybitniejszych filmów kina dokumentalnego z Kanady, przybliżających ten kraj i jego twórców – w partnerstwie z Ambasadą Kanady w Warszawie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w programie znalazły się znakomite dokumentalne filmy holenderskie – pokazywane we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Pełen program festiwalu znajdziecie na tej stronie. 

Sekcja mistrzowska i Konkurs Główny - wyjątkowe filmy, wyjątkowi reżyserzy

Widzowie w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie i po raz pierwszy
w Katowicach – zobaczą najnowszy film nominowanego do Oscara, legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”). Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, radzieckim przywódcą, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla, i historia wydarzeń, które ukształtowały współczesną rzeczywistość geopolityczną.

Z kolei Agnès Varda, wirtuozerka filmowych opowieści, laureatka honorowego Oscara, w „Varda według Agnès” („Varda by Agnès”) kieruje kamerę na siebie samą. Nie jest to jednak typowy filmowy autoportret. To raczej zbiór komentarzy Vardy do jej życia i pracy jako reżyserki, fotografki, instalatorki.

 

Peter Jackson, reżyser nagrodzonego Oscarami „Władcy Pierścieni: Powrotu
króla”, w swoim pierwszym filmie dokumentalnym „I młodzi pozostaną” („They Shall
Not Grow Old”), prezentowanym na festiwalu w Konkursie Głównym o Grand Prix –
Nagrodę Banku Millennium, zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. Przenosi nas do wydarzeń, który wstrząsnęły Europą początku XX w., za pośrednictwem archiwalnych materiałów wideo, odrestaurowanych
dzięki współczesnym zabiegom techniki.

W Konkursie Głównym znajduje się także obsypana nagrodami na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova. To rozgrywająca się w Macedonii historia 55-letniej Hatidze, która z dala od wielkich miast wiedzie życie zgodnie z pradawnym rytmem koegzystencji człowieka z naturą. 

W Konkursie Głównym o nagrodę zawalczą zatem obrazy "CO ZROBISZ, GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?", "IN TOUCH", "JAZDA OBOWIĄZKOWA", "KRAINA MIODU", "KTO ZABIŁ SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ?", "MAGICZNE ŻYCIE V", "MAREK EDELMAN... I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE ", "POGAWĘDKI O DRZEWACH TO ZBRODNIA", "NIEZWYKŁA PROPOZYCJA", "SERBKA", "ŚWIADKOWIE PUTINA", "I MŁODZI POZOSTANĄ" oraz "TRANSNISTRIA".

Także wrocławska, gdyńska, katowicka i bydgoska edycja Millennium Docs Against Gravity mają swoje Konkursy Główne w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska przyznawane podczas edycji we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda w Konkursie Głównym przyznawana w Katowicach oraz Nagroda Bydgoszcz ART.DOC AWARD wręczana w Bydgoszczy.

Pozostałe konkursy

Co więcej National Geographic przyzna nagrodę za najlepsze zdjęcia, a walczą o nią filmy "BISBEE ’17", "SYMFONIA FABRYKI URSUS", "CO ZROBISZ, GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?" oraz "TRANSNISTRIA".

W trakcie festiwalu odbędą się także inne konkursy, w tym NOS CHOPINA, czyli Konkurs na Najlepszy Film o Muzyce i Sztuce, a także GREEN WARSAW AWARD (Konkurs na Najlepszy Film o Tematyce Ekologicznej), NAGRODA AMNESTY
INTERNATIONAL POLSKA (Konkurs na Najlepszy Film o Prawach Człowieka). Wręczone także zostaną NAGRODA MIESIĘCZNIKA „FOCUS” dla Największej Osobowości Festiwalu, NAGRODA MIESIĘCZNIKA „ZWIERCIADŁO” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej, jaki i NAGRODA CZYTELNIKÓW „CO JEST GRANE 24” , NAGRODA DOKUMENTALNA WARSZAWY (Nagroda Publiczności) oraz NAGRODA AKADEMII DOKUMENTALNEJ (Nagroda Międzypokoleniowa). 

Warto podkreślić, że konkursy o Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach i Lublinie.

Debaty, koncerty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi

Jak co roku, oprócz prezentacji około 160 filmów w festiwalowych miastach odbędą się także konkursy i debaty. W ramach Akademii Dokumentalnej zaplanowano zatem wydarzenia towarzyszące ściśle powiązane z filmowym programem organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi, instytucjami i partnerami medialnymi. Akademia Dokumentalna to także program skierowany do różnych grup widzów m.in. najmłodszych i seniorów.

Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Rob Miller i Henry Singer (współreżyserzy i współproducenci filmu „Proces Ratko Mladicia”), Alan Tieger, który pełnił funkcję prokuratora w tym procesie, Witalij Manski („Świadkowie Putina”, „Pod opieką wiecznego słońca”), Roberto Minervini („Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu”, „Po tamtej stronie”), Mads Brugger („Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, „Ambasador”), André Singer (współreżyser filmu „Herzog/Gorbaczow”), Janus Metz, reżyser prezentowanego na festiwalu „Za głosem serca” („Heartbound”) i głośnego „Armadillo – wojna jest w nas”.

Wykład mistrzowski

W tym roku wykład mistrzowski wygłosi Roberto Minervini. Jego twórczość składa się na fascynujący obraz wielokulturowej Ameryki i skarbnice unikatowych scen rozmów i zdarzeń, uchwyconych na gorąco dzięki długotrwałej obserwacji i relacji reżysera z bohaterami. Tajniki warsztatu mistrza filmu dokumentalnego widzowie 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będą mogli odkryć właśnie podczas spotkania mistrzowskiego z reżyserem. Uzupełni go przegląd najważniejszych dzieł tego bezkompromisowego twórcy.

Wydarzenia towarzyszące

Akademia Dokumentalna to także program ponad 30 debat, spotkań, warsztatów, które będą towarzyszyć projekcjom festiwalowych filmów. Cykle debat zostały podzielone na cztery bloki. Jeden z nich dotyczy naszej przyszłości. 

JAK WYGLĄDA NASZ ŚWIAT DZIŚ, A JAK MOŻE WYGLĄDAĆ ZA 50 LAT? 

Podczas Festiwalu uczestnicy będą mieli okazją rozmawiać o kondycji współczesnej demokracji, czym był rok 1989 dla Polaków i jak patrzymy na tamten
okres z perspektywy czasu. Punktem wyjścia będą filmy „Demokracja: instrukcja obsługi” („What Is Democracy”) Astry Taylor i „1989” Michała Bielawskiego. Dlaczego się radykalizujemy, co przyciąga ludzi do grup opartych na dominacji i przemocy? Inspiracją do rozmowy będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) Karen Winther, przedstawiający sylwetki osób, które opuściły szeregi skrajnych ugrupowań politycznych, zarówno prawicowych, jak i lewicowych.

Kadr z filmu 'Symfonia Fabryki Ursus'Kadr z filmu 'Symfonia Fabryki Ursus' Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Wraz z organizacją WWF Polska po filmie „Antropocen: epoka człowieka”
(„Anthropocene: The Human Epoch”, reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier,
Edward Burtynsky) odbędzie się debata o tym, czy człowiek będzie potrafił ograniczyć swoją ekspansję, żeby ratować planetę, na której żyje? Podobne pytanie o konieczność samo ograniczenia, a raczej przykład skrajnego jego braku, stawia film „Pod ścianą” („Push”) Fredrika Gerttena opowiadający o problemie windujących cen mieszkań w dużych miastach na całym świecie.

W ramach cyklu Ludzie zamiast liczb odbędzie się rozmowa o ekonomicznych i społecznych modelach, które postrzegają prawo do mieszkania jako jedno z fundamentalnych praw człowieka. 

W tym roku podczas festiwalu rozpocznie się także cykl filmów o przyszłości Science
non-fiction. Wraz ze specjalistami magazynu „Jutronauci” „Gazety Wyborczej” poprowadzona zostanie debata o futurologicznych wizjach, które mogą się ziścić szybciej, niż nam się wydaje.

Na festiwalu odbędzie się debata po filmie „A to mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”) Isy Willinger. Do rozmowy o przyszłości i możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji zaproszona zostanie również młodzież.

Więcej o: