Obsada

Tragiczne wydarzenia opowiedziane przez Lemony Snicketa rozpoczynają się w chwili, gdy trójka młodych Baudelaire'ów dowiaduje się, że ich rodzice właśnie zginęli w pożarze, który zniszczył ich dom. Producent Walter F. Parkes mówi, że opowieść Lemony Snicketa opiera się na tradycji literatury mającej swoje źródło w klasyce, a podążającej w stronę współczesnego powieściopisarstwa i filmu.

"Od Braci Grimm do Dickensa, od 'Bambi' do 'Gdzie jest Nemo?', temat osieroconych dzieci jest jednym z głównych tematów rodzinnej literatury," stwierdza Parkes. "Jak na ironię, temat ten często stanowi bazę pełnych nadziei historii, gdyż we wspaniały sposób pokazuje wyzwania, przed którymi wszystkie dzieci prędzej czy później staną: dorastanie i radzenie sobie w świecie dorosłych."

Hrabia Olaf

Rola Hrabiego Olafa pozwoliła aktorowi Jimowi Carrey'owi na stworzenie w ramach jednej postaci wielu różnych kreacji. "Ten facet posiada wszystkie negatywne cechy, jakie tylko mogą być udziałem człowieka," śmieje się Carrey, którego bohater w czasie trwania filmu kilkakrotnie zmienia tożsamość przebierając się między innymi za odpychającego marynarza z drewnianą nogą czy ekscentrycznego laboranta. "Jest megalomanem i socjopatą. Za stworzoną przez niego fasadą kryje się ktoś, kto niczego nie jest pewien - począwszy od swoich zdolności aktorskich, a skończywszy na fryzurze - i nigdy nikomu nie dał tego po sobie poznać. Tak naprawdę i przede wszystkim dzięki Olafowi mogłem się świetnie bawić na planie!" Dziwne jest to, że pan Carrey, mimo tego, że zgromadził olbrzymią fortunę, zaprzecza jakoby sam był okropnym łajdakiem.

Ciotka Josephine

Drugą opiekunką dzieci jest Ciotka Josephine (Meryl Streep), nerwowa wdowa, która nigdy nie włącza grzejnika, bo boi się, że mógłby wybuchnąć, unika lodówki, bo ta mogłaby się przewrócić oraz nie używa telefonu obawiając się porażenia prądem. Przerażona wszystkim oprócz gramatyki angielskiej, Ciotka Josephine mieszka w starym domu zbudowanym ryzykownie na skale nad jeziorem Lachrymose. Tutaj ryzykownie znaczy po prostu, że "nie jest to dobry pomysł, szczególnie dlatego, że dom może zostać zmieciony przez huragan."

Obdarzeni większą intuicją i rozsądkiem niż zajmujący się nimi dorośli, Wioletka, Klaus i Słoneczko Baudelaire muszą wykorzystać całą swoją inteligencję i odwagę, aby stawić czoła serii fantastycznie niefortunnych zdarzeń, takich jak... umycie naczyń czy spotkanie ze śmiertelnie jadowitą żmiją, stadem głodnych pijawek.

Wioletka

Najstarsza z rodzeństwa, Wioletka (Emily Browning) jest jedną z najlepszych na świecie 14-letnich konstruktorek. Jej dziełem są np. takie urządzenia jak łóżko, które samo się składa i ścieli, automatyczny harmonista, czy przyrząd, który jest w stanie odnaleźć wrzucony do oceanu kamień. Inwencja Wioletki bardzo pomaga dzieciom w ich zmaganiach, z wyjątkiem może sytuacji z pędzącym z olbrzymią prędkością pociągiem.

"Uwielbiam te książki. Już na samym początku Lemony Snicket mówi, że nie będziemy chcieli ich czytać - i oczywiście każdy czyta wszystko od deski do deski," mówi Browning. "Grana przeze mnie postać czuje się odpowiedzialna i uważa, że skoro rodziców już nie ma, ona musi się wszystkim zająć. To naprawdę świetna dziewczyna - bystra, opiekuńcza, potrafiąca nadać wszystkim tym strasznym rzeczom optymistyczny wymiar." W tym momencie biedna, młoda aktorka zalała się łzami.

Klaus

Młodszy brat Wioletki, Klaus (Liam Aiken) jest zapalonym czytelnikiem. W ciągu 12 lat swojego życia, przeczytał więcej książek niż większość ludzi przez całe życie. Ten głód wiedzy pomaga mu i jego rodzeństwu przetrwać liczne niefortunne zdarzenia, chociaż nie na wiele się przydaje, kiedy chłopiec zwisa z bardzo wysokiej wieży.

"W tym filmie jest mnóstwo rzeczy, nad którymi trzeba się dłużej zastanowić," stwierdza Aiken. "Jest w nim coś poważnego, ale ogólnie jest naprawdę bardzo zabawny." Aktor i tak miał spore problemy z przejściem do porządku dziennego nad doświadczeniami, z jakimi miał do czynienia podczas zdjęć do filmu.

Słoneczko

Najmłodsza z trójki rodzeństwa, Słoneczko (grana przez bliźnięta Karę i Shelby Hoffman) jest uroczym brzdącem porozumiewającym się z otoczeniem za pomocą odgłosów możliwych do zrozumienia tylko przez Wioletkę i Klausa. Słoneczko, ze swoimi niezwykle ostrymi zębami, ma dziwaczne skłonności do gryzienia dosłownie wszystkiego, co znajdzie się w jej zasięgu.

"Jedyną rzeczą, której można być pewnym, jeżeli chodzi o Słoneczko, jest to, że jeśli kogoś mocno ugryzie, na pewno go nie lubi," śmieje się Aiken, pocierając kostkę.