Węże 2019. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" z czterema nagrodami, ale to nie najgorszy film roku

Węże 2019 rozdane - najgorszy film zeszłego roku to "Studniówk@" Alessandro Leone. Ta produkcja, podobnie jak "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", zdobyła cztery statuetki.

Węże przyznano w 13 kategoriach. Film "Studniówk@" otrzymał nagrody za najgorszy film roku, najgorszą reżyserię, najgorszą rolę żeńską oraz najgorszy duet na ekranie. Dwie z tych nagród zdobyła odtwórczyni głównej roli Agnieszka Fórmanowska.

"Scena powrotu Agnieszki do domu - Jedna z najgorszych w całym filmie - potencjałem wzruszeń przewyższa tylko reklamówkę polskiej mąki. Kiedy zaś Robert Gonera kończy scenę rodzinnej kłótnię linijką "No trochę się pogubiliśmy”, po opanowaniu wybuchu bezradnej wesołości widz nerwowo odnotowuje, że dialogi w "Koronie Królów" nie były jednak takie złe" - pisała o tym filmie dziennikarka Anna Tatarska, członkini Akademii przyznającej Węże, gdy "Studniówk@" wchodziła do kin.

 

Cztery Węże zdobyli twórcy filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" - w tym bardzo prestiżowy tytuł "żenującego filmu na ważny temat". Oprócz tego doceniono plakat tej produkcji oraz towarzyszący jej teledysk. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" wyróżniono także za efekt specjalnej troski.

Najgorszy scenariusz? Tu "zwycięzcami" zostali Ryszard Zatorski i Joanna Wilczewska, którzy odpowiadają za film "Pech to nie grzech". To w tym projekcie zagrana została także najgorsza męska rola roku - tu wyróżniony został Mikołaj Roznerski.

Najbardziej żenującą scenę można było, zdaniem akademii, znaleźć w produkcji "DJ", w tym filmie Daniel Olbrychski zaliczył też występ poniżej talentu. "Też go kocham" to zwycięzca w kategorii najgorszy przekład tytułu filmu zagranicznego i dostosowanie go do potrzeb sprzedaży i promocji w Polsce.

Popkulturowa Akademia Wszystkiego przyznała Węże już po raz ósmy. W jej skład wchodzą ludzie zajmujący się zawodowo kulturą, m.in. krytycy Kamil Śmiałkowski, Krzysztof Spór, Tomasz Raczek, Anna Tatarska, a także Karolina Korwin-Piotrowska czy Marcin Prokop.

Tym razem nie było żadnej gali, werdykt został zaprezentowany w postaci, jak piszą organizatorzy, taniego i brzydkiego (jak na polskie kino) internetowego filmiku. Wystąpili w nim dziennikarze, stand-uperzy, rysownik i jeden uczeń szkoły podstawowej:

 

Węże 2019 - lista laureatów

WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU

Studniówk@

- za ciężkostrawny produkt filmopodobny, od którego aż bije nieudolność. Ale, przyznajemy, bije także pasja do kina

NAJGORSZA REŻYSERIA

Alessandro Leone - Studniówk@

NAJGORSZY SCENARIUSZ

Ryszard Zatorski i Joanna Wilczewska - Pech to nie grzech

ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT

Dywizjon 303. Historia prawdziwa

NAJGORSZA ROLA MĘSKA

Mikołaj Roznerski – Pech to nie grzech

NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA

Agnieszka Fórmanowska – Studniówk@

WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU

Daniel Olbrychski – DJ

NAJGORSZY DUET NA EKRANIE

Agnieszka Fórmanowska i aparat Zenit – Studniówk@

NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA

"Carpe Diem, Carpe Dick" - DJ

EFEKT SPECJALNEJ TROSKI

Bieg do nieistniejącego myśliwca - Dywizjon 303. Historia prawdziwa

NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY

Edyta Górniak "Tylko Ty" - Dywizjon 303, Historia prawdziwa 

 

NAJGORSZY PLAKAT

Dywizjon 303. Historia prawdziwa

NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO

Juliet, Naked – Też go kocham

Więcej o:
Komentarze (51)
Węże 2019. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" z czterema nagrodami, ale to nie najgorszy film roku
Zaloguj się
 • pakoshead

  Oceniono 29 razy 27

  Obejrzalem "Dywizjon"... mialkosc i splycenie tematu na max... zasluzyl na gorsze noty...

 • synanki

  Oceniono 43 razy 27

  patriotyczno-bogo-ojczyźniane gnioty to murowani kandydaci na szmirę roku.

 • 600ps

  Oceniono 46 razy 24

  Kazdy film nakrecony w polsce w latach 2016 - 2019 to fil na zlecenie mojej ukochanj partii pisorów. Wszystkie te filmy to wyrzucone pieniadze w bloto, sa zaklaman,. nie pokazuja prawdy, i szkaluja dobre imie polaków.

 • jacutin

  Oceniono 20 razy 20

  Nauczcie siw buraki jak panstwowo-tworcze filmy robia Amerykanie. Taki TopGun. Az ocieka patriotycznym lukrem do wyrzygania. A hit na caly swiat. Propagande tez trzeba umiec robic. Jak wszystko niestety.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 20 razy 16

  Jak można spaprać taki temat? Naszych bohaterów lotnictwa wojskowego opiewały różne anglojęzyczne wybitności,a tu k...a polak reżyser i polak scenarzysta( chyba historycy IPN byli konsultantami).

 • gangut

  Oceniono 24 razy 12

  Gniotów było dużo. Szczytem wszystkiego była "Wieża. Jasny dzień" - wszystkie słabości polskiego kina w jednym obrazie, od głupiego scenariusza po niedoświetlone kadry i amatorskie udźwiękowienie. No ale to film "artystyczny", więc półświatek filmowy żyjący z dotacji PISF nie będzie sobie strzelał w stopę.

 • karo80.0

  Oceniono 17 razy 11

  Te wszystkie „patriotyczne” gnioty typu Dywizjon 303 czy Smoleńsk to przecież przekręty za publiczne pieniądze, podobnie jak cały PISF

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX