Agata Buzek i Łukasz Simlat w produkcji o Kobro i Strzemińskim. Zobacz zwiastun filmu Borysa Lankosza

Agata Buzek i Łukasz Simlat grają w nowym filmie Borysa Lankosza "Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna". To opowieść na granicy fabuły i filmu dokumentalnego.
Zobacz wideo

Borys Lankosz ("Rewers") w swoim najnowszym filmie "Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna" opowiada o trudnej relacji być może najsłynniejszej pary polskich artystów - Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Jak piszą organizatorzy 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, na którym będzie można zobaczyć film, jest to niezwykły wizualnie esej z pogranicza filmu i… teatru. W produkcji występują Agata Buzek, Łukasz Simlat i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

Agata Buzek i Łukasz Simlat w zwiastunie filmu Borysa Lankosza

 

- Jest to jeden z najbardziej skrzywdzonych artystów w czasach socrealizmu - mówił o Strzemińskim Andrzej Wajda, który poświęcił mu swój film "Powidoki".

Wajda skupił się przede wszystkim na awangardowym malarzu, który zmagał się z komunistycznym systemem, niewiele miejsca poświęcając jego żonie, Katarzynie Kobro. Więcej uwagi zwraca na nią i jej relację ze Strzemińskim Lankosz. Związek rzeźbiarki, która razem z mężem założyła grupę artystyczną "a.r.", nie był łatwy, po wojnie ich małżeństwo się rozpadło. 

Borys Lankosz to autor filmów fabularnych, m.in. "Rewersu", który był polskim kandydatem do Oscara. Nakręcił także "Ziarno prawdy", a ostatnio "Ciemno, prawie noc". Jest też autorem filmów dokumentalnych ("Radegast", "Rozwój", "Autor Solaris").

Na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity będzie można zobaczyć więcej polskich tytułów. W "Symfonii Fabryki Ursus" Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki, Mariusz Załuski w "Ostatniej górze" opowie o wyprawie na K2 i akcji ratowniczej Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, a Jolanta Dylewska pokaże film "Marek Edelman... i była miłość w getcie". A to nie wszystkie polskie propozycje.

Festiwal odbędzie się 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

Więcej o: