Nie żyje Jerzy Wójcik. Był jednym z najwybitniejszych polskich operatorów

Nie żyje Jerzy Wójcik, operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych. Był jednym ze współtwórców "polskiej szkoły filmowej". Zmarł w wieku 88 lat.
Zobacz wideo

Informację o śmierci artysty przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Wójcik zmarł minionej nocy w Podkowie Leśnej. "Bez czarno-białych zdjęć Wójcika, w których światło, przestrzeń, materia to kategorie estetyczne, ale też metafory wizualne egzystencji człowieka i losu narodu, trudno wyobrazić sobie sukcesy kolejnych arcydzieł szkoły (polskiej - red.)" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Zmarł Jerzy Wójcik. Był operatorem takich filmów jak "Kanał" i "Popiół i diament"

Jerzy Wójcik urodził się 12 września 1930 roku w Nowym Sączu. W 1955 ukończył Wydział Operatorski PWSF w Łodzi. Debiutował jako operator w latach 50., pracując między innymi przy filmach "Kanał" Andrzeja Wajdy i "Eroica" Andrzeja Munka. Realizował zdjęcia do takich produkcji jak "Popiół i diament", "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" i "Potop". Jerzy Wójcik reżyserował również spektakle Teatru Telewizji. Wykładał sztukę operatorską na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Wychował kilka pokoleń operatorów filmowych.

Nadeszła polska szkoła filmowa - polemiczny, pogłębiony intelektualnie, ujęty w nowatorskie formy artystyczne obrachunek z doświadczeniami rodaków podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Miałem szczęście, że moje zainteresowania biegły równolegle z rozwojem szkoły polskiej. Nie oznacza ona dla mnie tylko obecności na ekranie pewnych dokonań artystycznych, innego sposobu inscenizacji czy reżyserii, ale przede wszystkim mówienie o problemach, o tym, co ludzie myśleli, co chcieli powiedzieć

- wspominał początki swojej artystycznej kariery Jerzy Wójcik.

Obok Witolda Sobocińskiego i Jerzego Lipmana jest uważany za najwybitniejszego polskiego operatora. Za całokształt twórczości otrzymał m.in. Nagrodę SFP, Złotą Kamerę 300 na MFF Sztuki Operatorskiej im. Braci Manaki w Bitoli, Orła – Polską Nagrodę Filmową, Nagrodę Specjalną PSC, a także tytuł Doctora Honoris Causa Szkoły Filmowej w Łodzi

Więcej o: