"Tolkien". Wiadomo, kiedy biografia autora "Władcy Pierścieni" trafi do polskich kin

"Tolkien" to filmowa biografia pisarza, który stworzył jedną z najbardziej poczytnych powieści XX wieku, "Władcę Pierścieni". Produkcja trafi na ekrany kin w Polsce już w maju tego roku.
Zobacz wideo

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli prozy J.R.R. Tolkiena. Po kinowych ekranizacjach "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" przyszła pora na film o samym autorze tych znakomitych powieści. Co więcej, znana jest już polska data premiery tej produkcji.

"Tolkien" w polskich kinach już w maju

Premierę "Tolkiena" przewidziano na 10 maja 2019 roku.

W głównej roli wystąpił młody aktor Nicolas Hoult, szerszej publiczności znany z komedii romantycznej z Hugh Grantem "Był sobie chłopiec" czy kultowego brytyjskiego serialu młodzieżowego "Skins", ostatnio można było go zobaczyć w tak popularnych produkcjach jak "X-men" czy "Mad Max". W roli żony i muzy pisarza - Edith Bratt - wystąpiła Lilly Collins. W obsadzie znajdują się również Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi.

 

Reżyserem jest Dome Karukoski. Pochodzący z Cypru filmowiec ma na koncie takie produkcje jak "Stary człowiek i może", "Serce lwa", "Lapońska odyseja", "Zakazane owoce" i "Dom mrocznych motyli". 

Film ma skupić się na młodzieńczych latach pisarza i tym, jak wczesne życie ukształtowało jego późniejszą twórczość. Między innymi zobaczymy, jak literat radził sobie w szkole i jak kształtowały się pierwsze przyjaźnie, które wtedy zawierał - on i jego najbliżsi znajomi nie byli bowiem zwykłymi uczniami, tworzyli specyficzne grono wolnomyślicieli, znacząco różniących się od innych rówieśników. To w tych latach powstała osobista "drużyna pierścienia" autora, której istnieniu znacząco zagroziła I wojna światowa, w której Tolkien walczył. Wszystkie przeżycia z tego okresu zainspirowały później fabułę jego powieści. 

J.R.R. Tolkien - krótki życiorys 

Autor trylogii "Władca pierścieni" i powieści "Hobbit" J.R.R. Tolkien, czyli właściwie John Ronald Reuel Tolkien, urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zmarł 2 września 1973 w Bournemouth. Nie tylko był pisarzem, ale także profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. To właśnie jego powieści spopularyzowały literaturę fantasy na całym świecie.

Poza powieściami "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Władca Pierścieni", uporządkowanym przez jego syna dziełem "Silmarillion" był autorem ponad stu prac naukowych dotyczących zagadnień związanych z filologią i literaturą dawną. Tolkien współpracował także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, Oxford English Dictionary.

Tolkien był poliglotą, w różnym stopniu znał ponad 30 różnych języków, w tym łacinę, hebrajski, starożytną grekę, nordycki czy gocki. Zajmował się głównie językami wymarłymi. Władał również językiem staroislandzkim, anglosaskim, staroirlandzkim, średniowiecznym i współczesnym walijskim.

Komunikował się też w językach takich jak: niemiecki, niderlandzki, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, fiński, rosyjski. Zapoznał się także z językiem esperanto. Pisarz uczył się również języka polskiego, jednak uważał, że to trudna do opanowania mowa i nigdy dobrze się nim nie posługiwał.


Biografia Tolkiena dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: