Festiwal Filmowy w Cannes 2019 - oficjalny plakat hołdem dla Agnes Vardy

Festiwal Filmowy w Cannes 2019 odbędzie się jak zwykle w maju, a teraz możemy zobaczyć oficjalny plakat. To hołd dla zmarłej niedawno reżyserki, Agnes Vardy.

Zdjęcie Agnes Vardy stojącej na barkach technika, zdaniem organizatorów Festiwalu Filmowego w Cannes ukazuje "wszystkie jej cechy: pasję, pewność siebie i figlarność". W komunikacie prasowym można przeczytać, że "awangardowe, ale popularne, intymne i jednocześnie uniwersalne, jej filmy zawsze wyznaczały nowe kierunki. I tak właśnie, wysoko, na tej piramidzie, przyglądając się plaży w Cannes, młoda i wieczna Agnes Varda będzie inspirującym światłem 72. edycji festiwalu".

Festiwal Filmowy w Cannes - oficjalny plakatFestiwal Filmowy w Cannes - oficjalny plakat materiały promocyjne

Festiwal Filmowy w Cannes 2019 - oficjalny plakat hołdem dla Agnes Vardy

- Tak naprawdę interesują mnie jednak inni ludzie i to innych chcę filmować, bo ludzie zawsze byli dla mnie najważniejszą inspiracją - mówiła reżyserka w jednym z wywiadów.

Agnes Varda była pierwszą reżyserką w historii, która otrzymała honorową Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Stało się to w 2015 roku. Honorowa Złota Palma wcześniej trafiła w ręce Woody'ego Allena w 2002 r., Clinta Eastwooda w 2009 r. i Bernardo Bertolucciego w 2011 roku. Nagroda jest wręczana uznanym reżyserom, którzy wcześniej nigdy nie zdobyli głównej nagrody w Cannes.

Filmy Vardy brały udział w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes 13 razy. W 2005 r. reżyserka była członkinią jury, a w 2013 roku pełniła funkcję przewodniczącej jury Złotej Kamery.

Agnes Varda - reżyserka Nowej Fali

Varda urodziła się w 1928 roku w Brukseli. Studiowała filozofię, sztuki piękne i fotografię, a karierę zawodową zaczynała jako fotoreporterka. Jej debiut filmowy to "La Pointe Courte" z 1956 roku. Jej dwa kolejne filmy - głośny "Cléo od 5 do 7" i  "Szczęścia" - są zaliczane do kina nurtu Nowej Fali.

W 1962 roku Varda wyszła za mąż za znanego francuskiego reżysera Jacques'a Demy'ego. Para wyjechała razem do USA w 1967 roku. Tam reżyserce udało się zrealizować dwa filmy dokumentalne - "Wujek Yanco" i "Czarne pantery" oraz jeden film eksperymentalny "Lions Love". Po powrocie do Francji nakręciła film "Dagerotypy", portretujący okolicę, w której mieszka, i ludzi z jej sąsiedztwa.

W 1977 roku reżyserka zrealizowała film "Jedna śpiewa, druga nie" o jednoznacznie feministycznej wymowie. W 1979 wraz z mężem znowu wyjechała do Ameryki. W 1984 roku Varda nakręciła "Bez dachu i praw", fabułę imitującą dokument. Ten tytuł w 1985 roku został wyróżniony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.

Reżyserka zmarła 29 marca 2019 roku w Paryżu. Miała 90 lat.

Festiwal Filmowy w Cannes 2019 odbędzie się od 14 do 25 maja 2019 roku. W tym roku przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu.

Więcej o: