Nieme zdjęcia z I wojny światowej po 100 latach w rękach Petera Jacksona. Powstał niezwykły dokument

Petera Jacksona kojarzymy z wielkimi widowiskami fantastycznymi - "Władcą Pierścieni" i "Hobbitem". Jego pierwszy film dokumentalny to eksperyment, który pokazuje żołnierzy I wojny światowej. Reżyser zrobił "I młodzi pozostaną" dla swojego dziadka.
Zobacz wideo

"I młodzi pozostaną" to film dokumentalny stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów archiwalnych, które pochodzą ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, a także z wywiadów z żołnierzami, którzy walczyli w bitwach I wojny światowej.

Peter Jackson wykorzystał przetworzony dźwięk z archiwum BBC, a także nowoczesne techniki produkcji, wyostrzające i barwiące archiwalne taśmy filmowe, by w materiały sprzed 100 lat tchnąć nowe życie. Jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat reżyser zadedykował swojemu dziadkowi, który walczył na froncie Wielkiej Wojny.

Dzięki kadrom dokumentu "I młodzi pozostaną" możemy zobaczyć jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Film będzie można zobaczyć premierowo na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Polacy mają swoją "Niepodległość"

Po ten ciekawy koncept, by archiwalne, niezwykłe zdjęcia poddać obróbce i przekształcić z czarno-białych w kolorowe, sięgnęli także twórcy filmu "Niepodległość". W produkcji wykorzystane zostały nigdy wcześniej niepublikowane materiały filmowe z lat 1914-23. Reżyser Krzysztof Talczewski pokazał kadry z archiwów francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich i polskich (ze zbiorów Filmoteki Narodowej). 12 listopada 2018 roku "Niepodległość" w telewizji obejrzało około 4 mln osób.

Podobne prace wykonali filmowcy, którzy sięgnęli po ujęcia z powstańczych kronik filmowych, kręconych podczas walk z okupantem w 1944 roku, by przygotować film "Powstanie Warszawskie". Projekt zapoczątkowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego to jednak dramat non-fiction - na potrzeby produkcji został stworzony scenariusz, który łączy historyczne sceny w spójną całość. 

Ci ludzie nawet nie podejrzewali, co stanie się z ich filmem po 70 latach - "Powstanie Warszawskie" robi wrażenie >>

Zobacz wideo
Więcej o: