"I młodzi pozostaną" to film dokumentalny stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów archiwalnych, które pochodzą ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, a także z wywiadów z żołnierzami, którzy walczyli w bitwach I wojny światowej.
Peter Jackson wykorzystał przetworzony dźwięk z archiwum BBC, a także nowoczesne techniki produkcji, wyostrzające i barwiące archiwalne taśmy filmowe, by w materiały sprzed 100 lat tchnąć nowe życie. Jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat reżyser zadedykował swojemu dziadkowi, który walczył na froncie Wielkiej Wojny.
Dzięki kadrom dokumentu "I młodzi pozostaną" możemy zobaczyć jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Film będzie można zobaczyć premierowo na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Po ten ciekawy koncept, by archiwalne, niezwykłe zdjęcia poddać obróbce i przekształcić z czarno-białych w kolorowe, sięgnęli także twórcy filmu "Niepodległość". W produkcji wykorzystane zostały nigdy wcześniej niepublikowane materiały filmowe z lat 1914-23. Reżyser Krzysztof Talczewski pokazał kadry z archiwów francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich i polskich (ze zbiorów Filmoteki Narodowej). 12 listopada 2018 roku "Niepodległość" w telewizji obejrzało około 4 mln osób.
Podobne prace wykonali filmowcy, którzy sięgnęli po ujęcia z powstańczych kronik filmowych, kręconych podczas walk z okupantem w 1944 roku, by przygotować film "Powstanie Warszawskie". Projekt zapoczątkowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego to jednak dramat non-fiction - na potrzeby produkcji został stworzony scenariusz, który łączy historyczne sceny w spójną całość.