Festiwal Filmowy w Cannes. Alain Delon laureatem honorowej Złotej Palmy

Francuski aktor Alain Delon odbierze honorową Złotą Palmę na tegorocznym 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Zagrał w ponad 80 filmach i współpracował z tak uznanymi reżyserami jak Michelangelo Antonioni, Jean-Pierre Melville, René Clément czy Jean-Luc Godard. Film "Lampart" Luchino Viscontiego, w którym wcielił się w Tancrediego Falconeri, zdobył w 1963 roku Złotą Palmę.

Alain Delon był także uznawany za jednego z najprzystojniejszych i najseksowniejszych aktorów lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Teraz aktor zostanie wyróżniony w Cannes.

Festiwal Filmowy w Cannes. Alain Delon laureatem honorowej Złotej Palmy

W informacji prasowej, która informuje o tym, że to właśnie Alain Delon jest tegorocznym laureatem honorowej Złotej Palmy, którą odbierze podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, czytamy, że to "gigant, żyjąca legenda, światowa ikona". 

"W Japonii mówi się o nim: Wiosenny Samuraj. Ponad 80 filmów, niezliczone arcydzieła i komplementy są świadectwem artystycznego geniuszu i międzynarodowej chwały człowieka, który zagrał w filmie kryminalnym 'W pełnym słońcu'. Reżyser Rene Clement odkrył Delona - nieoszlifowany diament, który miał wtedy zaledwie 25 lat" - piszą organizatorzy FF w Cannes.

Do najbardziej znanych ról Delona należą również te, które stworzył w filmach "Rocco i jego bracia" (1960), "Zaćmienie" (1962), "Lampart" (1963), "Samuraj" (1967), "Basen" (1969) i "W kręgu zła" (1970).

Festiwal Filmowy w Cannes - znamy już filmy Konkursu Głównego i przewodniczącego jury

Tegoroczny 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywać się będzie w dniach 14-25 maja. O Złotą Palmę w Konkursie Głównym powalczy w tym roku 19 filmów, w tym reżyserowane przez Jima Jarmusha, Pedro Almodovara czy Xaviera Dolana. 

Festiwal Filmowy w Cannes - 19 filmów, które powalczą o Złotą Palmę >>

O tym, w czyje ręce trafi główna nagroda, zdecyduje jury, na czele którego stoi meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Inarritu. Przewodniczącą jury sekcji Un Certain Regard będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie pracowało pod kierunkiem francuskiej reżyser i scenarzystki Claire Denis.

Więcej o: