Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser "Stawiam na Tolka Banana" i "Do przerwy 0:1" miał 85 lat

Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser niezwykle popularnych kiedyś filmów i seriali dla dzieci i młodzieży, takich jak "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech" i "Do przerwy 0:1" miał 85 lat.

O śmierci reżysera i scenarzysty poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Jędryka był wieloletnim członkiem. Filmowiec zmarł 22 kwietnia 2019 roku w Warszawie.

"Pochodził z Sosnowca, zapowiadał się na znakomitego piłkarza, ale zamiast do miejscowego klubu Zagłębie, trafił do kina o tej samej nazwie, gdzie zabrał go starszy „przyszywany” brat Stefan, o czym wspominał w autobiograficznej książce „Miłości mojego życia”. Kino stało się właśnie taką miłością, więc z futbolu zrezygnował. 'Nie da się pogodzić dwóch pasji, jeśli ma się im oddać całkowicie. Musiałem dokonać wyboru. Film zwyciężył' – wyznawał Jędryka" - czytamy w pożegnaniu, które można znaleźć na stronie sfp.pl.

Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser "Stawiam na Tolka Banana" i "Do przerwy 0:1" miał 85 lat

Stanisław Jędryka urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu. Skończył Szkołę Filmową w Łodzi w 1956 roku, ale nigdy nie zrobił dyplomu. 

Zadebiutował filmem opartym na scenariuszu Aleksandra Ścibor-Rylskiego zatytułowanym "Dom bez okien" z 1962 roku, który trafił do konkursu canneńskiego. Był jednak reżyserem i scenarzystą, który zdobył popularność przede wszystkim dzięki produkcjom telewizyjnym i filmowym skierowanym do dzieci i młodzieży. To on stał za takimi hitami z lat 60. i 70. ubiegłego wieku jak "Do przerwy 0:1", "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana". To po udziale w jego filmach dziecięcymi gwiazdami stali się Filip Łobodziński czy Henryk Gołębiewski.

Ostatnim tytułem w filmografii Jędryki zostanie "Tajemnica zwyczajnego domu" zrealizowana dla Teatru Telewizji w 2000 roku.

W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pięć lat później Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Więcej o:
Komentarze (22)
Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser "Stawiam na Tolka Banana" i "Do przerwy 0:1" miał 85 lat
Zaloguj się
 • griswold79

  Oceniono 37 razy 37

  Ta informacja powinna być na górze, na pół ekranu. Temu człowiekowi są wdzięczne całe pokolenia Polaków za to jakie zapewnił im dzieciństwo i młodość. Gdyby nie on moje dzieciństwo byłoby zdecydowanie uboższe i puste. Bardzo przykre. Dziękuje Panie Jędryka.

 • lokis_jarl

  Oceniono 27 razy 27

  żegnaj, dałeś nam tyle radości, dziękuję ci za mój dziecięcy uśmiech i to nie jeden

 • justas32

  Oceniono 27 razy 27

  Trzema filmami ustanowił kanon polskiej kinematografii dziecięcej. Chwała mu za to ...

 • yan57

  Oceniono 24 razy 24

  ŻAL i SMUTEK ŻEGNAJ MISTRZU!!!!!!!!!!!!. byłeś reżyserem seriali naszy wakacji i młodości i dzisiaj chętnie oglądam powtórki tych seriali .

 • wooki74

  Oceniono 23 razy 23

  Dziękuję za te godziny spędzone przed ekranem w dzieciństwie i oczekiwanie na kolejny odcinek...a także za inspirację w pracy w życiu dorosłym

 • janja11

  Oceniono 22 razy 22

  Prawdziwy mistrz.
  Nie było takiego drugiego reżysera, który w taki doskonały sposób pokazywał dziecięcy świat.
  Brawa na stojąco dla Mistrza w swoim fachu i dobrego, skromnego człowieka.
  (*)

 • bknbkn

  Oceniono 29 razy 21

  takim ludziom należą się pomniki i nazwy ulic i skwerów a nie samolotowym samobójcom

 • ziaburek

  Oceniono 18 razy 18

  "stare miał dżinsy, starą koszulę, w dziurawych kamaszach szedł..." Nieśmiertelny serial mojej młodości. Dziękuję Panu, panie Reżyserze. RIP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX