"Avengers: Koniec gry" w kinach. Wszystko co musisz wiedzieć przed pójściem na seans

"Avengers: Koniec gry" ma premierę w Polsce już dziś, ale większość widzów ruszy do kin w weekend, by sprawdzić, jak zakończyło się starcie superbohaterów z Thanosem. Przypominamy więc, co warto wiedzieć przed pójściem na seans.
Zobacz wideo

Marvel w ciągu 11 lat wyprodukował 22 filmy, które składają się na serię, więc nic dziwnego, że większość kinomanów nie jest w stanie zapamiętać wszystkich szczegółów. I wcale nie musi. Oto ściąga, która przyda się przed pójściem do kina na "Avengers: Koniec gry", który jest zakończeniem trzeciej fazy MCU. 

"Avengers: Koniec gry" w kinach. Wszystko co musisz wiedzieć przed pójściem na seans

1. Dlaczego Thanos uśmiercił połowę istot żyjących na Ziemi?

Thanos to kosmita z planety Titan, który doszedł do wniosku, że ludzie doprowadzą do zagłady wszechświata. Chyba że... zredukuje się ich liczbę o połowę. I to właśnie jego plan, który w finale "Avengers: Wojna bez granic" najwyraźniej udało mu się zrealizować. Losowo wybrani ludzie po prostu wyparowali, a to dzięki zdobytym przez Thanosa Kamieniom Nieskończoności - klejnotom dającym możliwość manipulowania mocą, czasem, przestrzenią, rzeczywistością, umysłem i duszą.

2. Których superbohaterów Thanos unicestwił?

Thanos w poprzedniej części zabił uchodźców z Asgardu, w tym Lokiego i Heimdalla. Później, co dla wielu było szokiem, również swoją córkę Gomorrę, a także Visiona i prawdopodobnie Kolekcjonera. W ostatnich scenach znikają również: Czarna Pantera, Spider-Man, Doktor Strange, Zimowy Żołnierz, Scarlet Witch, Star-Lord, Drax, Mantis, Groot, Maria Hill, Nick Fury, siostra Czarnej Pantery - Shuri, Falcon, aktor grający Lokiego w przedstawieniu w Asgardzie, Betty Ross, Lady Sif. Ten sam los spotyka też Osę i jej rodziców, ale to już w filmie "Ant-Man i Osa". 

Avengers: Koniec GryAvengers: Koniec Gry Marvel Studio

Wszyscy oryginalni członkowie Avengersów przeżyli atak Thanosa. Są to: Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa i Hawkeye. Na pewno nie zniknęli też m.in. Ant-Man (który jednak podczas ataku Thanosa został uwięziony w wymiarze Quantum Realm), Rocket i Nebula czy Pepper Potts. Do pozostałych przy życiu Avengersów dołączy też Kapitan Marvel (czego dowiadujemy się ze sceny po napisach końcowych w filmie "Kapitan Marvel").

3. Skąd się wzięła Kapitan Marvel w "Avengers: Koniec gry"?

Akcja filmu, którego tytułową bohaterkę gra Brie Larson, rozgrywa się w latach 90., czyli dużo wcześniej niż "Avengers: Wojna bez granic" i "Avengers: Koniec gry". Carol Danvers, która po wypadku straciła pamięć i potem staje się wojownikiem, decyduje się opuścić Ziemię. Zostawia jednak Nickowi Fury'emu komunikator, dzięki któremu będzie można ją wezwać w razie potrzeby.

4. Dlaczego Hawkeye, którego nie było w poprzednim filmie, teraz wygląda inaczej?

Bohater ostatnio ("Avengers: Wojna bohaterów") przeszedł na superbohaterską emeryturę i chciał spokojnie spędzać czas z rodziną. Teraz pojawia się w czarnym kostiumie, który jest jego uniformem "Ronina" (japoński "samotny samuraj"). Prawdopodobnie w efekcie ataku Thanosa Clint Barton stracił rodzinę i dlatego wraca jako Hawkeye.

5. Co z Iron Manem i Kapitanem Ameryką?

Dwaj superbohaterowie starli się m.in. w kwestii pójścia Avengersów na współpracę z władzami, ale naprawdę pokłócili, gdy wyszło na jaw, że Steve Rogers (Kapitan Ameryka) ukrył prawdę na temat śmierci rodziców Tony'ego Starka (Iron Man). Okazało, się, że nie zginęli w wypadku, ale zabił ich Zimowy Żołnierz.

Przez to od dawna nie widzieliśmy tej dwójki razem na ekranie. Mieli się spotkać w filmie "Avengers: Wojna bez granic", ale scenariusz zmieniono i być może będą mogli sobie wszystko wyjaśnić dopiero w tej części. O ile Stark zdoła przeżyć w kosmosie.

Avengers: Koniec GryAvengers: Koniec Gry Marvel Studio

6. Jeśli nie masz czasu obejrzeć wszystkich filmów, które sobie przypomnieć?

Tym fanom, którzy nie są w stanie lub nie mają ochoty obejrzeć wszystkich poprzednich 21 filmów MCU przed pójściem do kina na "Avengers: Koniec gry", ale chcieliby wiedzieć, które powinni zobaczyć, reżyser Anthony Russo radzi:

Na pewno "Avengers: Wojna bohaterów" i "Avengers: Wojna bez granic" to dwa największe wprowadzenia do tego filmu - pierwszy wykreował sytuację, w której Avengers się poróżnili.

Zasugerował także, że warto zobaczyć część "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz".  

7. Przygotuj się na długie pożegnanie

"Avengers: Koniec gry" trwa 3 godziny i 58 sekund, więc wysiedzenie w kinie będzie pewnym wyzwaniem. Dla zainteresowanych: W trakcie filmu są trzy momenty, kiedy możesz bezpiecznie zrobić siku >>.

8. I o co w ogóle chodzi z tymi fazami?

Mówi się, że filmy z uniwersum Marvela można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich zaczęła się w 2008 roku od "Iron Mana" i produkcje, które się na nią składają, wprowadzały kolejnych bohaterów. Były to kolejno: "Iron Man", "Incredible Hulk", "Iron Man 2", "Thor", "Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie" i kończący fazę "Avengers", w którym po raz pierwszy superbohaterowie stworzyli grupę.

Druga faza opowiada o wydarzeniach związanych z ekipą Avengers i organizacją TARCZA, które wydarzyły się po filmie "Avengers". W tej fazie poznajemy również Strażników Galaktyki.

Trzecia faza rozpoczęła się w 2016 roku filmem "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" i jest jedyną, w której znalazły się dwa tytuły ze słowem Avengers.

9. Czy "Avengers: Koniec gry" to naprawdę koniec?

Nie, w tym roku premierę będzie miał jeszcze "Spider-Man: Daleko o domu", a potem czas na fazę czwartą. Na razie zapowiedziano osiem kolejnych produkcji. Niemniej jednak "Avengers: Koniec gry" to zamknięcie historii Avengersów, którą śledziliśmy przez 11 lat. I to zakończenie, które zbiera świetne recenzje.

"Avengers: Koniec gry" można oglądać w kinach od 25 kwietnia.

Więcej o: