Po części thriller, po części romans. Po śmierci w 1988 roku zdobywcy Nagrody Pritzkera, tworzącego w Meksyku Luisa Barragána, jego archiwum zostało sprzedane do Vitra Design Museum w Szwajcarii, a potem przekazane przez ówczesnego prezesa firmy Vitra jako prezent zaręczynowy swojej narzeczonej, historyczce architektury Federice Zanco. W ciągu ostatnich 20 lat Zanco stanowczo odmawiała dostępu do projektów Barragána. Film ukazuje próby reżyserki, która sama tworzy sztukę konceptualną, aby przekonać Federikę do zwrócenia archiwum do jego ojczystego Meksyku. W tym celu artystka składa Zanco niezwykłą propozycję…
Tak zapowiada się fabuła "Niezwykłej propozycji" ("The Proposal") - filmu amerykańskiej reżyserki Jill Magid, który znalazł się w oficjalnej selekcji Tribeca Film Festival 2018. "Hipnotyzujący film Magid jest angażującym badaniem artyzmu, dyplomacji i spuścizny znajdującej się na rozdrożu" - pisał Matt Barone na stronie Tribeca Film Festival. Teraz będzie można zobaczyć "Niezwykła propozycja" podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity.
- "Niezwykła propozycja" to mój pierwszy film fabularny i ostatni rozdział projektu, który rozpoczął się w 2013 roku - nazwałam go The Barragán Archives - mówi reżyserka. - Jako bohaterka filmu jestem świadoma, że wkraczam w historię, która wcześniej mnie nie dotyczyła i że moja obecność może wpłynąć na dalszy rozwój akcji, a także na to, jak będzie postrzegana jej przeszłość. Wierzę, że bardzo ważna jest dyskusja o tym, jak artystyczne dziedzictwo jest konstruowane, formowane i manipulowane. Czy umożliwienie ludziom zaangażowania się w proces artystyczny na różne sposoby i z różnych perspektyw zagraża integralności sztuki, czy właśnie sprawia, że integruje się ze społeczeństwem w ciągu kolejnych lat? - pyta Jill Magid w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
Więcej o projekcie The Barragán Archives >>
The Proposal mat. prasowe
W filmie obserwujemy, jak reżyserka, która sama tworzy sztukę konceptualną, planuje zorganizować wystawę prac Barragána. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego prac, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna jednego z największych architektów naszych czasów jest dziś w rękach jednej osoby. Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do jego ojczystego Meksyku.
Współproducentką filmu jest Laura Poitras, zdobywczyni Oscara za "Citizenfour", a autorem zdjęć Jarred Alterman. Oryginalną muzykę do "Niezwykłej propozycji" skomponował T. Griffin.
"Niezwykłą propozycję" będzie można obejrzeć podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się od 10 do 24 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Program jest dostępny na stronie mdag.pl. Jakie filmy jeszcze można obejrzeć?
Zdjęcia z I wojny światowej po 100 latach w rękach Petera Jacksona. Powstał niezwykły dokument >>