Na co do kina w maju? Krystyna Janda i jej "Słodki koniec dnia", "Podły, okrutny, zły" Zac Efron i nowy Aladyn

W maju w kinach pojawi się nowy film Jacka Borcucha - "Słodki koniec dnia" to nie tylko aktorski popis Krystyny Jandy, a dużo więcej. Poza tym będzie można zobaczyć Zaca Efrona jako Teda Bundy'ego w filmie "Podły, okrutny, zły" i niebieskiego Willa Smitha w "Aladynie". Jakie filmowe premiery jeszcze czekają nas w maju?
Zobacz wideo

Jeszcze podczas majówki (dokładnie 3 maja) będzie można zobaczyć pierwsze kinowe premiery miesiąca. Wśród nich coś dla siebie znajdą fani horrorów - na dużym ekranie pojawi się nowa ekranizacja powieści Stephena Kinga "Smętarz dla zwierząt". Tydzień później zaplanowana jest premiera "Słodkiego końca dnia" Jacka Borcucha, w którym Krystyna Janda zdążyła już podbić serca jurorów festiwalu w Sundance, a także innej produkcji, która była na nim dobrze przyjęta - "Podły, okrutny, zły".

Tym razem na filmy skierowane do dzieci mogą szczególnie chętnie wybrać się też już te pełnoletnie - wszystko dlatego, że pojawią się w nich kultowi bohaterowie naszego dzieciństwa. "Aladyn" Guya Ritchiego z Willem Smithem jako dżinem to kolejna próba realizacji animowanej klasyki Disneya w aktorskiej wersji. "Pokémon: Detektyw Pikachu" to z kolei opowieść o chyba najbardziej znanym z "kieszonkowych potworów", które najpierw pokochali gracze, a potem widzowie na całym świecie.

I jeszcze warto zwrócić uwagę na filmy o dwóch interesujących mężczyznach. Pierwszemu z nich lepiej nie zaleźć za skórę - "John Wick 3" to kolejna odsłona serii z Keanu Reevesem w roli głównej. Drugi to J.R.R. Tolkien, dzięki któremu poznaliśmy m.in. historię Frodo Bagginsa. Tym razem filmowcy wzięli na warsztat nie jedną z powieści angielskiego pisarza, ale jego życie - "Tolkien" opowiada o młodości autora "Władcy Pierścieni".

Przygotowaliśmy dla was comiesięczny przegląd najciekawszych premier kinowych

"Słodki koniec dnia" reż. Jacek Borcuch, No Sugar Films (2019)

 

Maria - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny, od lat mieszka na włoskiej prowincji. Jej bezkompromisowość i niepoprawność polityczna okazują się mieć dramatyczne konsekwencje, po tym, gdy wypowie się na temat zamachu terrorystycznego, do którego dochodzi w Rzymie.

Krystyna Janda z rolę Marii otrzymała już Specjalną Nagrodę Jury dla Najlepszej Aktorki na słynnym Festiwalu Sundance. Jej córkę gra Kasia Smutniak. Autorzy scenariusza to Jacek Borcuch (jest także reżyserem filmu) i Szczepan Twardoch. Za muzykę odpowiada Daniel Bloom, a aranżacji utworów podjął się Leszek Możdżer.

Podły, okrutny, zły reż. Joe Berlinger, COTA Films (2019)

 

Ted Bundy (Zac Efron) był jednym z najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii USA. Sam przyznał się do aż 30 zabójstw kobiet. Głośny proces, zakończony wyrokiem skazującym na śmierć, sprawił, że Ted Bundy zyskał wielu obrońców przekonanych o jego niewinności. Zakochane w nim kobiety przyjeżdżały nawet na rozprawy. 

W filmie "Podły, okrutny, zły" poznajemy także jego drugą stronę Bundy'ego - przez kilka lat tworzył szczęśliwy związek z Liz Kloepfer (Lily Collins) , która bardzo długo nie mogła uwierzyć w zarzuty, które mu stawiano.

Smętarz dla zwierzaków reż. Kevin Kolsch, Dennis Widmyer, Alphaville Films (2019)

 

Dr Louis Creed po przeprowadzce z żoną i ich dwojgiem małych dzieci z Bostonu do wiejskiego Maine, odkrywa ukryte głęboko w lesie dziwne pole pełne nagrobków. Gdy w rodzinie dochodzi do tragedii, zwraca się z prośbą o pomoc do swojego nieco dziwacznego sąsiada (w tej roli John Lithgow znany m.in. z "Dextera" czy "The Crown"). Ich wspólne odkrycie będzie miało przerażające konsekwencje.

To druga ekranizacja bestsellera Stephena Kinga. Pierwsza próba została podjęta 30 lat temu, sześć lat po premierze powieści.

Aladyn reż. Guy Ritchie, Walt Disney Pictures (2019)

 

Film animowany z 1992 roku to klasyka, nagrodzona dwoma Oscarami - za muzykę i piosenkę "A Whole New World". Teraz, na fali realizacji aktorskich wersji kolejnych hitów Disneya, Guy Ritchie sięgnął właśnie po ten tytuł. Co mu z tego wyjdzie? Zobaczymy.

Rolę Aladyna gra Mena Massoud, księżniczka Dżasmina to Naomi Scott, a Will Smith wcielił się w Dżina. Ciekawostka, w obsadzie, w niewielkiej roli, znalazł się także Polak. Tańczącego sługę Ali'ego zagrał Kamil Lemieszewski.

Pokémon: Detektyw Pikachu reź. Rob Letterman, Legendary Pictures (2019)

 

Pokemony to prawdziwy fenomen. Teraz ten chyba najpopularniejszy przemówi głosem Ryana Reynoldsa.

Prywatny detektyw Harry Goodman znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego 21-letni syn Tim płączy siły z byłym partnerem taty, by ustalić, co się stało. Tym partnerem jest Pikachu -  dowcipny i uroczy Pokémon. Tim i Pikachu przemierzają ulice Ryme City - metropolii, w której ludzie i Pokémony żyją tuż obok siebie w hiperrealistycznym świecie, w poszukiwaniu poszlak. Para odkrywa spisek, który może położyć kres tej harmonijnej koegzystencji i zagrozić całemu światu Pokémonów.

"John Wick 3" reż. Chad Stahelski, Lionsgate (2019)

 

To trzecia część serii, którą rozpoczął świetnie przyjęty przez krytyków i widzów film z 2014 roku (podobnie zresztą jak sequel z 2017). John Wick (w tej roli występuje oczywiście Keanu Reeves) próbuje opuścić Nowy Jork po tym, jak zostaje wydalony z organizacji zabójców za morderstwo członka Wysokiego Stołu.

"Tolkien" reż. Dome Karukoski, Chernin Entertainment (2019)

 

Film ma pokazać młodzieńcze lata J.R.R. Tolkiena i to, jak wpłynęły na późniejszą twórczość autora "Władcy Pierścieni" i "Hobbita".

W głównej roli wystąpił Nicolas Hoult, którego widzowie mogą kojarzyć m.in. z komedii romantycznej z Hugh Grantem "Był sobie chłopiec" czy kultowego brytyjskiego serialu dla młodzieży "Skins". Ostatnio aktora można było oglądać w tak popularnych produkcjach jak "X-men" czy "Mad Max". W roli żony i muzy pisarza - Edith Bratt - wystąpiła Lilly Collins (ta sama, która wcieliła się w partnerkę Teda Bundy'ego w innej majowej premierze - "Podły, okrutny, zły".

Pełna lista - premiery kinowe w maju

3 maja

Cała prawda o Szekspirze

Iron Sky. Inwazja

Smętarz dla zwierzaków

Tranzyt

10 maja

Dzika grusza

Hej, sokoły!

Hex

Kraina cudów

Niedobrani

Ogród rodzinny. Ukochany

Podły, okrutny, zły

Słodki koniec dnia

Topielisko. Klątwa La Llorony

Trzy kroki od siebie

17 maja

Dziura w głowie

John Wick 3

Let’s Dance

Łowcy czarownic

Oddech

Podwójne życie

Tolkien

Z pianą na ustach

24 maja

Ad Astra

Aladyn

Asako. Dzień i noc

Brightburn: Syn ciemności

Gloria Bell

Nasze zmagania

Panda i Banda

Wymarzony

31 maja

Dzień czekolady

Herezja

Paskudy. UglyDolls

Pokémon: Detektyw Pikachu

Sauvage

Słońce też jest gwiazdą

To boli

Więcej o: