Kiedy spacer po wodzie staje się sztuką. Christo dokonał niemal niemożliwego

Christo był wyjątkowym artystą, za sprawą którego każdy budynek, drzewo czy most mogły stać się dziełem sztuki. Jednym z jego najbardziej spektakularnych projektów było stworzenie gigantycznego pomostu na jeziorze we włoskich Alpach. Mimo zaawansowanego wieku i piętrzących się trudności, artysta zrealizował projekt,, na który wpadł z żoną jeszcze w latach 70.
Zobacz wideo

"Spacer po wodzie" w reżyserii Andreya Paounowa to nietypowa biografia artysty z wyjątkową wizją, uporem i darem przekonywania. Christo to amerykański artysta o bułgarskich korzeniach, który razem z pochodzącą z Francji żoną Jeanne-Claude stał się twórcą najwybitniejszych dzieł z nurtu "sztuki ziemi".

"Spacer po wodzie" - to nie miało prawa się udać

Siedem lat po śmierci żony Christo postanowił, że zrealizuje ich wspólny projekt "Floating Piers", który opracowali jeszcze w 1970 roku. I choć w przeszłości artyście udało się już niejednokrotnie stworzyć monumentalne projekty - takie jak "ubieranie" całych budynków, mostów i przyrody w gigantycznych rozmiarów szaty z materiału lub folii - to tym razem musiał się zmierzyć w licznymi przeszkodami. Na drodze do sukcesu stały nie tylko przeszkody w postaci biurokratycznych przepraw z pozwoleniami, ale i trudności techniczne.

Projekt zakładał stworzenie dryfującego na powierzchni jeziora pomostu. I jak to może się zdarzyć w przypadku tak śmiałych zamierzeń, w trakcie tworzenia konstrukcji, wkradły się błędy obliczeniowe. Istniało duże ryzyko, że pływająca wstęga nie wytrzyma ciężaru i zatonie.

Osiemdziesięcioletni Christo był jednak uparty i nieustępliwy. Narzekał, ale jednocześnie nie tracił nadziei. Pomimo początkowych problemów, projekt w końcu udało się zrealizować. Jego efekty wzbudziły ogromne zainteresowanie – obejrzało go blisko 1 200 000 widzów.

Film nie jest jednak typowym portretem artysty. To raczej portret człowieka pełnego pasji i emocji. Christo opowiadał bowiem o swojej twórczej metodzie zaledwie kilka razy. "Spacer po wodzie" pozwala nam go poznać z innej strony. Film obrazuje również jak doszło do realizacji tego oszałamiającego dzieła u podnóża Alp na włoskim jeziorze Iseo. Poznajemy także wyzwania, jakie wiązały się z tym projektem, negocjacje, a także twórcze rozwiązywanie problemów i walkę z biurokracją.

Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć, dlaczego o Christo mówi się, że jest kimś pomiędzy projektantem mody a artystą przestrzeni publicznej. Dzięki Paounowi zyskujemy nieocenzurowane spojrzenie na sztukę i życie Christo.

"Spacer po wodzie" będzie można obejrzeć podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się od 10 do 24 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Program jest dostępny na stronie mdag.pl.

Jakie filmy jeszcze można obejrzeć na festiwalu?


20 lat broniła dostępu do archiwum Barragána. Teraz dostała "Niezwykłą propozycję">>

W piekle getta było miejsce dla miłości i erotyki. Marek Edelman opowiada o tym w filmie Dylewskiej i Wajdy >>

Zdjęcia z I wojny światowej po 100 latach w rękach Petera Jacksona. Powstał niezwykły dokument >>

Więcej o: