Edyta Górniak i Eurowizja... To już 25 lat. "Nie wiem co powiedzieć dzisiaj..."

Gdy Edyta Górniak zaśpiewała pierwsze słowa piosenki "To nie ja" podczas Eurowizji w 1994 roku, od razu było wiadomo, że dzieje się coś wielkiego. Dzisiaj mija 25 lat od tamtego momentu. Wokalistka skomentowała rocznicę.
Zobacz wideo

Dzisiaj polscy fani Eurowizji czekają na to, jak zaprezentuje się zespół Tulia, a ćwierć wieku temu zobaczyli na scenie młodą kobietę w białej skromnej sukience, której niesamowity głos dał naszemu krajowi największy sukces, jaki był udziałem naszego kraju w ciągu tych 25 lat uczestnictwa w konkursie.

Edyta Górniak i Eurowizja... To już 25 lat od największego sukcesu Polski w konkursie

Edyta Górniak w 1994 roku była znana przede wszystkim dzięki występom w musicalu "Metro", a jej eurowizyjny występ był jednocześnie debiutem Polski w konkursie. I to niezwykle udanym - mimo tego, że piosenkarka pojechała do Irlandii z zapaleniem krtani i tchawicy, wyśpiewała drugie miejsce!

25 lat później wokalistka nie mogła nie nawiązać do tamtych wydarzeń. Na Instagramie zamieściła wpis, w którym czytamy: "Nie wiem co powiedzieć dzisiaj... Całym sercem dla Was wtedy i całym sercem przez kolejne 25 lat..".

 

O mały włos piosenka Edyty Górniak nie została zdyskwalifikowana

Drugie miejsce, a przez sporą część głosowania szansa na wygraną, to był ogromny sukces. Kompozycja Stanisława Syrewicza ze słowami Jacka Cygana mogła jednak nie zostać wykonana podczas koncertu konkursowego! Ze względu na problemy z gardłem podczas jednej z prób Górniak część utworu wykonała po angielsku, który miał odciążyć struny głosowe bardziej niż polski. Ktoś uznał, że to nie było zgodne z regulaminem... Na szczęście sprawę udało się załatwić na korzyść polskiej reprezentantki.

Od Eurowizji zaczęła się tak naprawdę kariera Edyty Górniak - jej debiutancki album "Dotyk" z 1995 roku pokrył się czterokrotną platyną. I to w czasach, gdy tysiące płyt sprzedawało się "z łóżek" np. na Stadionie w Warszawie, więc nie były brane pod uwagę przy statystykach. Edyta Górniak dostała Fryderyka za najlepszy debiut, a single takie jak "Dotyk" czy "Jestem kobietą", oraz oczywiście "To nie ja", do dzisiaj potrafi zanucić niejedna osoba.

Madonna zaśpiewa na Eurowizji. I dostanie za występ niemałe pieniądze >>

Więcej o: