Off Camera. Nagrody wr璚zone - "S這dki koniec dnia" najlepszym polskim filmem

"S這dki koniec dnia" Jacka Borcucha i "Sons of Denmark" Ulaa Salima zosta造 uznane za najlepsze filmy 12. Mi璠zynarodowego Festiwalu Kina Niezale積ego Mastercard Off Camera w Krakowie.
Zobacz wideo

"Słodki koniec dnia" zwyciężył w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, Krakowska Nagroda Filmowa Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi" trafiła w ręce Duńczyka Ulaa Salima za film "Sons of Denmark". Nagrodę Publiczności otrzymała Kinga Dębska za film "Zabawa, zabawa", a Nagrodę Młodzieżowego Jury - Adrian Panek za "Wilkołaka".

Off Camera. Nagrody wręczone - "Słodki koniec dnia" najlepszym polskim filmem

Jury pod przewodnictwem laureatki Oscara Marcii May Harden uznało "Słodki koniec dnia" za najlepszy polski film, określając go jako "elegancki, acz prowokujący" i podkreślając rolę Krystyny Jandy. Jacek Borcuch dziękował ze sceny operatorowi Michałowi Dymkowi, autorowi muzyki – Danielowi Bloomowi, producentce Marcie Habior i odtwórczyni roli głównej – Krystynie Jandzie. Nagroda to 300 tysięcy złotych dla twórców.

– W dzisiejszych czasach milczenie jest przyzwoleniem i zgodą na to, co się dzieje. Głośno więc mówimy, że się nie zgadzamy. Głośno mówimy o naszych wartościach, ideałach, marzeniach i o tym, jak chcemy żyć – powiedział w rozmowie z TVN24 reżyser Jacek Borcuch.

Kasia Smutniak, która wcieliła się w córkę głównej bohaterki, podkreśliła, co urzekło ją w "Słodkim końcu dnia". - Przede wszystkim scenariusz. Miałam wrażenie, że ten film wypełnia jakąś lukę w kinematografii europejskiej - mówiła. - . - Jacek przekonał mnie swoją wrażliwością i zapałem. No i Krystyna, możliwość grania u boku Krystyny Jandy to było dla mnie coś niepowtarzalnego - doda豉 aktorka..

100 tysięcy dla "Sons of Denmark"

O tym, że Krakowską Nagrodę Filmową dostanie Salim zdecydowało jury pod przewodnictwem Allana Starskiego. W tym konkursie walczyło dziesięć pierwszych lub drugich filmów młodych reżyserów z całego świata, a główna nagroda to 100 tysięcy dolarów.

Wyróżnienia dla najlepszych aktorów dostali Gabriela Muskała za rolę w "Fudze" Agnieszki Smoczyńskiej oraz Jacek Braciak występ w "Córce trenera" Łukasza Grzegorzka. Nagrodę Mastercard Rising Star otrzymała Karolina Bruchnicka "Córkę trenera".

Wi璚ej o: