"Gwiezdne wojny". Oryginalny strój Dartha Vadera wystawiony na aukcję. Cena zwala z nóg

Oryginalny strój Dartha Vadera, bohatera sagi "Gwiezdne wojny", będzie można kupić już za kilka dni podczas aukcji w Los Angeles. Żeby stać się jego właścicielem, trzeba mieć na koncie prawdopodobnie przynajmniej 2 miliony dolarów.

Jeden z najbardziej ikonicznych kostiumów filmowych wszech czasów 14 maja będzie przedmiotem aukcji w Los Angeles.

"Gwiezdne wojny". Oryginalny strój Dartha Vadera na aukcji

Strój Lorda Vadera z piątej części sagi, który jest dziełem Johna Mollo, to jeden z elementów kolekcji "Wonders of the Galaxy". Przedstawiciele domu aukcyjnego wycenili go na 1-2 mln dolarów.

- To, że uniform jest tak kompletny, w doskonałym stanie i pochodzi z tak wspaniałego źródła sprawia, że to prawdziwy rarytas na rynku pamiątek filmowych" - powiedziała dyrektorka domu aukcyjnego Bonhams, Catherine Williamson.

Cały zestaw oprócz rękawic ma certyfikaty potwierdzające, że to robota ekipy filmowej. Należy do Bryce'a "Kermita" Ellera, inżyniera, który w latach 1977-82 był zatrudniany do odgrywania Dartha Vadera. Eller nosił uniform na premierach, zlotach fanów i nawet na gali rozdania Oscarów w 1978 roku. Przez blisko 40 lat trzymał strój w garażu...

Dlaczego właściciel stroju chce go sprzedać? Liczy na niezły zarobek. Podobno podjął decyzję po tym, jak jego przyjaciel - reżyser William Malone - sprzedał robota Robby'ego z "Zakazanej planety" (film z 1956 roku) za 5,4 mln dolarów.

"Gwiezdne wojny" - przed nami ostatnia część sagi

W grudniu odbędzie się premiera filmu "Star Wars: The Rise of Skywalker" - IX i ostatniej części sagi "Gwiezdnych Wojen". 

W produkcji pojawią się m.in. Daisy Ridley jako Rey, Adam Driver jako Kylo Ren, John Boyega (Finn) i Oscar Isaac (Poe). Wykorzystane zostaną także ujęcia z Carrie Fisher - filmową Leią. Aktorka zmarła w 2016 roku. W pierwszym zwiastunie narratorem jest natomiast Mark Hamill, który od lat 70. wciela się w Luke'a Skywalkera.

Zobacz wideo

Nie jest to jednak pożegnanie z "Gwiezdnymi wojnami". Rian Johnson, autor scenariusza i reżyser filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" już pracuje nad nową trylogią. Kolejną wymyślają ludzie odpowiedzialni za sukces "Gry o tron": David Benioff i D.B. Weiss.

Więcej o: