Doris Day nie żyje. Legenda kina miała 97 lat

Doris Day nie żyje - aktorka zmarła w swoim domu w Kalifornii w wieku 97 lat. Była nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Telefon towarzyski".

Aktorka, piosenkarka i działaczka społeczna zmarła w otoczeniu bliskich. Jak poinformowali w oświadczeniu przedstawiciele jej fundacji, The Doris Day Animal Foundation, "była w świetnej formie fizycznej jak na swój wiek, dopóki ostatnio nie dopadło jej poważne zapalenie płuc".

Doris Day nie żyje. Legenda kina miała 97 lat

Doris Day urodziła się w 1922 roku, karierę rozpoczynała w latach 40. ubiegłego wieku. Śpiewała m.in. z Frankiem Sinatrą, a w filmach partnerowały jej takie ikony kina jak Clark Gable, Cary Grant czy Rock Hudson. Była prawdziwą gwiazdą komedii romantycznych, za "Telefon towarzyski" w 1959 roku dostała nominację do Oscara.

W 1956 wylansowała przebój "Whatever Will Be, Will Be" (znany też jako "Que sera, sera") z filmu Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo", w którym zagrała. Wykonała ją ponownie w filmie "Nie jedzcie stokrotek" (1960). 

 

W 2008 roku zdobyła Grammy za całokształt twórczości. Jej trzy przeboje: "Sentimental Journey", "Secret Love" i właśnie "Que Sera Sera" - zdobyły wyróżnienie Grammy Hall of Fame. W czasie swojej solowej kariery, tylko od 1947 do 1967 roku, Doris Day nagrała ponad 650 piosenek, co czyni ją jedną z najbardziej popularnych i cenionych piosenkarek XX wieku.

Doris Day porzuciła sławę, by dbać o zwierzęta 

Doris Day zrezygnowała z kariery aktorskiej (ostatni film z jej udziałem miał premierę w 1968 roku) i poświęciła się ochronie praw zwierząt. Na jej oficjalnej stronie internetowej znalazła się informacja, że aktorka nie życzyła sobie wystawnego pogrzebu czy nagrobka, a prosiła o wsparcie jej fundacji dla zwierząt. 

Aktorka panicznie bała się latać. Ten lęk sprawił, że odrzuciła propozycję przyznania jej honorowego Oscara, nie odebrała też osobiście Prezydenckiego Medalu Wolności, który miał wręczyć jej George W. Bush w 2004 roku.

Więcej o: