Doris Day nie żyje. Legenda kina miała 97 lat

Doris Day nie żyje - aktorka zmarła w swoim domu w Kalifornii w wieku 97 lat. Była nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Telefon towarzyski".

Aktorka, piosenkarka i działaczka społeczna zmarła w otoczeniu bliskich. Jak poinformowali w oświadczeniu przedstawiciele jej fundacji, The Doris Day Animal Foundation, "była w świetnej formie fizycznej jak na swój wiek, dopóki ostatnio nie dopadło jej poważne zapalenie płuc".

Doris Day nie żyje. Legenda kina miała 97 lat

Doris Day urodziła się w 1922 roku, karierę rozpoczynała w latach 40. ubiegłego wieku. Śpiewała m.in. z Frankiem Sinatrą, a w filmach partnerowały jej takie ikony kina jak Clark Gable, Cary Grant czy Rock Hudson. Była prawdziwą gwiazdą komedii romantycznych, za "Telefon towarzyski" w 1959 roku dostała nominację do Oscara.

W 1956 wylansowała przebój "Whatever Will Be, Will Be" (znany też jako "Que sera, sera") z filmu Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo", w którym zagrała. Wykonała ją ponownie w filmie "Nie jedzcie stokrotek" (1960). 

 

W 2008 roku zdobyła Grammy za całokształt twórczości. Jej trzy przeboje: "Sentimental Journey", "Secret Love" i właśnie "Que Sera Sera" - zdobyły wyróżnienie Grammy Hall of Fame. W czasie swojej solowej kariery, tylko od 1947 do 1967 roku, Doris Day nagrała ponad 650 piosenek, co czyni ją jedną z najbardziej popularnych i cenionych piosenkarek XX wieku.

Doris Day porzuciła sławę, by dbać o zwierzęta 

Doris Day zrezygnowała z kariery aktorskiej (ostatni film z jej udziałem miał premierę w 1968 roku) i poświęciła się ochronie praw zwierząt. Na jej oficjalnej stronie internetowej znalazła się informacja, że aktorka nie życzyła sobie wystawnego pogrzebu czy nagrobka, a prosiła o wsparcie jej fundacji dla zwierząt. 

Aktorka panicznie bała się latać. Ten lęk sprawił, że odrzuciła propozycję przyznania jej honorowego Oscara, nie odebrała też osobiście Prezydenckiego Medalu Wolności, który miał wręczyć jej George W. Bush w 2004 roku.

Więcej o:
Komentarze (20)
Doris Day nie żyje. Legenda kina miała 97 lat
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 26 razy 26

  To było 100% kobiety w kobiecie .

 • 0roman0

  Oceniono 27 razy 23

  Odeszła jedna z wielkich ikon filmu. Przykre.
  Niemniej nie bardzo rozumiem co miał lęk do latania z odmową odebrania Oscara? Przecież mieszkając w Kalifornii na ceremonię do LA mogłaby nawet autobusem pojechać. Podobnie z medalem od Busha. Chyba coś przekombinowaliście.

 • miston1989

  Oceniono 24 razy 22

  Odeszła wybitna Aktorka. Cześć Jej Pamięci

 • hubba-hubba

  Oceniono 19 razy 19

  Przesympatyczna aktorka, naturalna, z wdziękiem, bez zadęcia. Do tego pięknie śpiewająca. Wielki żal.

 • student_zebrak

  Oceniono 18 razy 18

  Rzadki przypadek - uroda i talent.
  Lubie od czasu do czasu posluchac.

 • jerry9

  Oceniono 13 razy 13

  słodka ameryka lat 50-tych. Odmówiła przyjęcia roli Mrs Robinson bo postać i film były dla niej wulgarne. 70-te lata to już nie były jej czasy. Watpię też czy zagrałą by tak genialnie jak Anne Bancroft

 • elbertson

  Oceniono 13 razy 13

  ech, łza w oku.....

 • rozterka47

  Oceniono 10 razy 10

  Pamietam Doris Day , mieliśmy też płytę z jej nagraniami , może nawet gdzieś jeszcze jest .
  Pięknego wieku dozyła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX