Na czym polega fenomen "Małego Księcia"? Niezwykły dokument na festiwalu Millennium Docs Against Gravity

"Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to obok Biblii najchętniej tłumaczona pozycja literacka na świecie - przełożono ją na ponad 375 języków. Jest też jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej publikowanych książek. Reżyserka filmu "Cud Małego Księcia" postanowiła zgłębić jej fenomen i interpretacje w różnych kulturach.

Marjoleine Boonstra odwiedza tłumaczy, nauczycieli i lingwistów, którzy opowiadają o przekładach książki z francuskiego na różne, mało znane i zagrożone, rdzenne języki: tamazight (Afryka Północna), nawat (Salwador), sámi (północna Finlandia i Skandynawia) i tybetański. Przedstawiają oni powody, dla których zdecydowali się przełożyć książkę na swój język, zdradzają jej lingwistyczne i znaczeniowe wyzwania, a także interpretacje w ich własnej kulturze. Trudno bowiem przetłumaczyć pewne określenia i nazwy jeśli nie funkcjonują one w danej społeczności.

Film przedstawia jednak nie tylko literackie mistrzostwo "Małego Księcia" lecz również jego znaczenie we współczesnym świecie. Badając lingwistyczne aspekty tej książki, pokazuje, jak można wykorzystać język i kulturę do budowania ponadczasowych wartości.

 

"Cud Małego Księcia" i co jeszcze?

"Cud Małego Księcia" to jeden z filmów, które można zobaczyć podczas Millennium Docs Against Gravity, który trwa do 24 maja. Pokazy filmów odbywają się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Program jest dostępny na stronie mdag.pl.

W ramach festiwalu widzowie mogą zobaczyć m.in. nietypową biografię artysty z wyjątkową wizją, uporem i darem przekonywania. Bohaterem "Spaceru po wodzie" w reżyserii Andreya Paounowa jest Christo - amerykański artysta o bułgarskich korzeniach, który razem z pochodzącą z Francji żoną Jeanne-Claude stał się twórcą najwybitniejszych dzieł z nurtu "sztuki ziemi".

"Niezwykła propozycja" ("The Proposal") - film Jill Magid, opowiada z kolei o próbach reżyserki, która usiłuje przekonać historyczkę architektury Federice Zanco, która przez 20 lat odmawiała dostępu do spuścizny po jednym z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, Luisie Barragánie, do zwrócenia archiwum do jego ojczystego Meksyku. 

Inne propozycje to np. pierwszy film dokumentalny Petera Jacksona ("Władca Pierścieni", "Hobbit") o I wojnie światowej, fabularyzowany dokument "Marek Edelman... i była miłość w getcie" czy opowieść na granicy fabuły i filmu dokumentalnego - "Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna" Borysa Lankosza z Agatą Buzek i Łukaszem Simlatem.

Więcej o: