"Wesele 2" Wojciecha Smarzowskiego na razie bez dotacji od PISF. Komisja wybrała inne filmy

Wojciech Smarzowski dopiero co święcił w polskich kinach tryumfy - jego "Kler" obejrzało w polskich kinach do stycznia tego roku 5,183 mln widzów. Teraz reżyser pracuje nad nowym projektem pt. "Wesele 2"i zwrócił się do PISF o dotację. Komisja na razie jej nie przyznała.
Zobacz wideo

Wojciech Smarzowski planuje nakręcić film "Wesele 2" o wydarzeniach w Jedwabnem. Szacuje się, że produkcja ma kosztować 25,5 mln złotych, dlatego też reżyser złożył wniosek o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

>>> "Tylko nie mów nikomu". Wojciech Smarzowski: Mam nadzieję, że będzie naszym kandydatem do Oscara<<<

Nowy film Smarzowskiego jeszcze bez dotacji PISF

Wojciech Smarzowski zwrócił się o 6 mln zł dotacji na film, którego tytuł nawiązuje do jego docenianego filmu z 2004 roku. We wniosku widnieje informacja, że budżet produkcji wynosi 25 596 319 zł. Jednak w trakcie sesji komisji, w skład której wchodzą Ilona Łepkowska, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski i Ewa Puszczyńska, nie padła decyzja czy PISF wesprze tę produkcję. Był to jedyny taki przypadek w trakcie tych obrad. Wniosek przesunięto na następną sesję.

Dofinansowanie za to przyznano m.in. na film "Orlęta" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który nakręcił wcześniej "Lincz" czy "Karbalę". Zarekomendowana została także nowa produkcja Agnieszki Holland pt. "Szarlatan" o czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku. Reżyserka wnioskowała o ponad 900 tys. złotych na 12 682 595 budżetu.

pisf.pl/dotacje

Przypominamy, że kontrowersyjny "Kler" tego samego reżysera, który między innymi poruszył wątek pedofilii w kościele, dostał łącznie 3,5 mln złotych dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Niedługo po premierze filmu minister kultury Piotr Gliński przyznał, że on takiej dotacji produkcji by nie przyznał. Wręcz się tłumaczył, że on nie miał nic wspólnego z decyzjami o współfinansowaniu, podkreślał, że obraz "był finansowany decyzjami p. Odorowicz i Sroki - byłych dyrektorek PISF, mianowanych przez poprzedników, na których działania - zgodnie z prawem, nie mieliśmy wpływu".

>>>Gliński o "Klerze": "Ten pan z ważnego tematu zrobił karykaturę". Czy widział film? Czytał streszczenie<<<

Niemniej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, producenci "Kleru" zwrócili PISF-owi równowartość wcześniej przyznanego dofinansowania, śmiało można więc powiedzieć, że nikt na tej decyzji nie zbiedniał. 

Więcej o:
Komentarze (44)
"Wesele 2" Wojciecha Smarzowskiego na razie bez dotacji od PISF. Komisja wybrała inne filmy
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 35 razy 25

  Wicie Smażewski, rozumicie, pińondze może by się i znalazły ale Jedwabne trzeba zastąpić Toruniem, Żydów Redemotorystami a to że mordowali tym że stocznie budowali...
  A potem oczywiście może Pan sobie robić film jak Pan chce.... Przecież jest wolność i ta wicie demokracja i tyn pluralizm poglądów

 • polonests

  Oceniono 27 razy 19

  Gliński powinien być twarzą PiS-u. Uosabia wszystkie negatywne cechy tych oszołomów. Niech nie dają - prędzej czy później znajdą się sponsorzy.

 • wojtek45wawa

  Oceniono 39 razy 19

  Jak Smarzowski pokaże, jak Żydzi mordowali Polaków, to dostanie dotację. A nawet dwie i pół.

 • josephkurtz

  Oceniono 27 razy 17

  Chętnie się dorzucę do tej produkcji, w razie kłopotów z dotacją.

 • pinilek

  Oceniono 25 razy 17

  Smarzowski i tak nakręci ten film, a brak dotacji to reklama na samym starcie.

 • franclajn

  Oceniono 15 razy 11

  Tylko ludzie liberalni, często po prostu lewaccy potrafią robić sztukę, potrafia tworzyć wielkie dzieła. Prawaki to tylko na kolanach przed biskupami kleczeć potrafią. Niczego wartościowego stworzyć nie umieją. Mnie przynajmniej takie przypadki nie są znane. Nie znam żadnego dobrego współczesnego filmu, książki lub sztuki teatralnej, stworzonych przez ludzi prawicy.

 • marchwianka.0

  Oceniono 14 razy 10

  Po filmie "Kler" nie daję mu wielkich szans u obecnej władzy!! Film słuszny i prawdziwy, jesteśmy przeciw pedofilii ale ręka podniesiona na Kościół.....

 • bogucjusz

  Oceniono 18 razy 10

  Smarzowski sobie poradzi bez waszego PiSuarnego mecenatu. Jak tam oglądalność "Smoleńska"? :-)))

 • safari70

  Oceniono 16 razy 10

  Po nakręceniu Kleru Smarzowski od pis....ców nie dostanie nawet złotówki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX