Cannes 2019. Krytyk "The New York Times" tłumaczy, dlaczego rola Zawieruchy jest taka ważna w nowym filmie Tarantino

"Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino we wtorek miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Krytycy przyjęli film entuzjastycznie, większość skupiła się oczywiście na Bradzie Picie i Leonardo DiCaprio. Za to autorka z "The New York Times" doskonale wyjaśniła, dlaczego rola Rafała Zawieruchy, choć raczej drobna, jest istotna.
Zobacz wideo

Rafał Zawierucha w najnowszym filmie Quentina Tarantino wcielił się w postać Romana Polańskiego. Nie tak dawno temu pojawiły się plotki, że został z "Once Upon a Time in Hollywood" zupełnie wycięty. Spokojnie, wcale tak nie jest. Nie ma zbyt wielu scen, a krytycy skupiają się raczej na wychwalaniu dokonań Brada Pitta i Leonardo DiCaprio - co zrozumiałe, bo oni grają role główne. Nie znaczy to jednak, że udział Polaka w produkcji przeszedł niezauważony.

>>>Festiwal Filmowy w Cannes. Widzieliśmy "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino. Zachwyca formą [PROSTO Z CANNES]<<<

"The New York Times": Dlaczego rola Zawieruchy jest tak ważna w filmie Tarantino

Manohla Dargis w swojej recenzji dla prestiżowego "The New York Timesa" poświęca postaci Romana Polańskiego całkiem spory ustęp i jasno dalej do zrozumienia, że rola choć może nie jest duża, to jednak jest naprawdę bardzo ważna.

Sympatia, którą Tarantino okazuje Sharon Tate nie jest zaskakująca. Ani tym bardziej cała adoracja dla Romana Polańskiego, który jest tu głównie marginalną postacią, ale jednocześnie symbolicznie bardzo ważną.

Dlaczego tak jest? Wyjaśnia to w następnych słowach:

Kiedy Rick mówi z pełnym entuzjazmem o Polańskim, trudno w ekscytacji tego bohatera nie usłyszeć przy okazji głosu samego Tarantino.
Przez długi czas Polański, którego gra Rafał Zawierucha, wydaje się prawie karykaturalną wersją tak dobrze znanego wzoru hollywoodzkiego sukcesu: szalenie utalentowany reżyser z piękną żoną aktorką, przed którym świat stoi otworem, przyszłość maluje się w jasnych barwach, a do tego ma już na koncie pasmo docenionych filmów, którymi zachwycają się krytycy, a widzowie oglądali je tłumnie.

>>>Cannes 2019. "Once Upon a Time in Hollywood" Tarantino wychwalany przez zagranicznych krytyków: Szokujący i porywający<<<

Dargis poszła jeszcze krok dalej i zasugerowała, że umieszczając w swoim najnowszym filmie postać Polańskiego, Quentin Tarantino chciał też powiedzieć coś o sobie:

W jakiś sposób Polański wydaje się tu być tragiczną metaforą Tarantino, przerażającym sobowtórem - dlatego też ten film wydaje się bardziej osobisty niż te ostatnie.

Bartosz Janiszewski w swojej recenzji dla Gazeta.pl zauważył coś bardzo podobnego:

Zawierucha pojawia się na ekranie już w pierwszej minucie filmu, potem możemy zobaczyć go jeszcze kilka razy. Nie ma wielu okazji do pokazania aktorskich umiejętności, na ekranie mówi raptem trzy zdania, ale postać Polańskiego, którego gra jest w filmie niezwykle istotna - to (często nieobecna) legenda, o której wszyscy rozmawiają (i z którą wszyscy chcieliby się kolegować).

Nic zatem dziwnego, że reżyser tak długo zwlekał z wyborem odpowiedniego do tej roli aktora. Tym też lepiej dla Rafała Zawieruchy, że padło właśnie a niego. Nie da się ukryć, że teraz traktuje się go zaskakująco podobnie co filmowego Polańskiego - mało go może widać, ale za to wszyscy o nim rozmawiamy i każdy z nas chciałby go poznać.

To była najbardziej oblegana premiera 

Premiera "Once Upon a Time in Hollywood" zdaniem magazynu "Deadline" była jedną z najbardziej obleganych w całej historii festiwalu w Cannes. Bartosz Janikowski donosi, że kolejki przed kinami ustawiły się na kilka godzin przed ich otwarciem, w tłumie nie raz, nie dwa doszło do szarpaniny a atmosferę jeszcze podkręcały roznoszące się głośno przekleństwa. Nawet krytycy filmowi byli nadzwyczaj nerwowi - niektórzy nawet próbowali wedrzeć się siłą do sal kinowych, przez co ochroniarze mieli ręce pełne roboty.

>>>>Cannes 2019. Quentin Tarantino i "Once Upon a Time in Hollywood" - sześciominutowa owacja na stojąco po światowej premierze<<<<

O tym, czy Quentin Tarantino dostanie Złotą Palmę, przekonamy się 25 maja.

Więcej o:
Komentarze (30)
Cannes 2019. Krytyk "The New York Times" tłumaczy, dlaczego rola Zawieruchy jest taka ważna w nowym filmie Tarantino
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 20 razy 16

  Też bym chciał zarobić dużą kasę za powiedzenie 3 zdań. Gdzie się mogę zgłosić? ;) A tak serio to gratuluję koledze Zawierusze sukcesu.

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 9

  a kiedy film o sukcesach TW jarosława Balbiny tj. ile ukradła jego szajka, jak mimo trudności planuje budować luksusowe apartamentowce, jak po mszy współżyje z płaszczakiem i broni pedofilii w czarnych kieckach i jak przez telefon stacjonarny wydaje rozkazy prokuraturze i kulsonom

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 19 razy 9

  Czyli rola Zawieruchy dźwiga cały film! Coś jak rola Adamczyka w serialu "Imię róży", gdzie trzeba było nie spuszczać oka ani na sekundę z ekranu bo można go było przegapić.

 • kinlej

  Oceniono 14 razy 8

  Wnioskuję o nadanie z tego powodu święta narodowego. Albo żałoby. Wszystko jedno.

 • ttako

  Oceniono 11 razy 7

  Facet mówi 3 zdania, za to w mediach od miesięcy bicie piany na dziesiątki tysięcy zdań. Genialna rola, genialny aktor, najwybitniejszy Polak, wielki prawie jak prezes. Z całą sympatią- to trochę żałosne. Zyczę dobrej roli "choćby" w Polsce- a pogratuluję z zachwytem. Pan Gajos np. nie musi jakos podpierać się 3 zdaniami w hamerykanckim filmie... a aktor chyba...hmmm... nie gorszy- powiedzmy- od Pana Zawieruchy.

 • yenk

  Oceniono 15 razy 7

  A dla mnie zawierucha z Zawieruchą jest śmieszna. Zawsze możemy uznać, że film Tarantino to metafora nie samego Tarantino w osobie Polańskiego, czyli Zawieruchy... lecz to metafora "Czekając na Godota". Jak wszyscy wiemy ze szkoły średniej ogólnokształcącej, bohaterowie czekali na Godota, a Godot nie przyszedł... a mimo to był także bardzo ważną postacią dla dzieła :D

 • sztucznypolak

  Oceniono 8 razy 6

  Tego typu role zawsze wzbudzja nastepujace pytania:
  - na ile wplyw na wybor aktora ma jego podobienstwo fizyczne z oryginalna postacia?
  - na ile ma wplyw narodowosc i zwiazany z tym akcent?

 • six_a

  Oceniono 9 razy 3

  już nie było kogoś bardziej podobnego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX