Festiwal Filmowy w Cannes. Złota Palma dla Bong Joon-ho za "Parasite"!

Złota Palma na 72. Festiwalu Filmowym w Cannes trafia do faworyta - Bong Joon-ho otrzymał ją za film "Parasite". Jean-Pierre i Luc Dardenne zostali nagrodzeni za reżyserię filmu "Young Ahmed", a Grand Prix trafia do Mati Diop.
Zobacz wideo

O Złotą Palmę walczyli także m.in. Ken Loach z filmem "Sorry We Missed You", Pedro Almodovar - "Pain and Glory", Xavier Dolan - "Matthias and Maxime", Quentin Tarantino z "Once Upon a Time in Hollywood" i Jim Jarmusch z "The Dead Don’t Die".

Festiwal Filmowy w Cannes. Złota Palma dla Bong Joon-ho za "Parasite"!

"Parasite" koreańskiego reżysera był obok nowego filmu Pedro Almodovara najczęściej wymienianym faworytem do Złotej Palmy. Bartosz Janiszewski pisał dla Gazeta.pl z Cannes:

To rodzinny thriller, który trzyma widza za gardło przez cały seans - Bong Joon-ho potrafi robić to wyjątkowo dobrze i zupełnie nie przeszkadza mu fakt, że skacze po gatunkach, od wspomnianego thrillera ucieka do czarnej komedii, społecznej satyry i kina akcji. Dwa lata temu jego "Okja" otwierała Festiwal Filmowy w Cannes, świat pokochał go po tym jak zrobił wyjątkowego "Snowpiercer".

Grand Prix powędrowała w ręce Mati Diop, pierwszej czarnoskórej reżyserki w historii konkursu. Francuzka przyjechała do Cannes z filmem "Atlantique".

Bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne za "Young Ahmed" zostali uznani za najlepszych reżyserów. Wspólnie reżyserują, produkują oraz piszą scenariusze własnych filmów - na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes pokazali "Młodego Ahmeda" - film o nastoletnim islamiście.

Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Brytyjka Emily Beecham za rolę w "Little Joe" (reż. Jessica Hausner), a za najlepszego aktora jury uznało Antonio Banderasa, który razem z Penelope Cruz stworzył aktorski duet w "Pain and Glory" Pedro Almodovara.

Festiwal Filmowy w Cannes - Emily Beecham odbiera nagrodęFestiwal Filmowy w Cannes - Emily Beecham odbiera nagrodę Vianney Le Caer / Vianney Le Caer/Invision/AP

Przewodniczącym jury konkursu głównego w tym roku był Alejandro Gonzalez Inarritu - meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, nagrodzony m.in. czterema Oscarami. Inarritu był także wcześniej doceniony w Cannes - w 2006 roku zdobył Nagrodę za reżyserię za "Babel".

W grupie decydującej o tym kto dostanie Złotą Palmę był też Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy" i "Zimnej wojny". Polak jest laureatem nagrody za reżyserię, którą odebrał za film "Zimna wojna" na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku.

Najmłodszą jurorką tegorocznego festiwalu była aktorka Elle Fanning, obok niej siedzieli m.in. reżyserzy Yorgos Lanthimos ("Faworyta"), Alice Rohrwacher ("Szczęśliwy Lazzaro") i Robin Campillo ("120 uderzeń serca"). 

Festiwal Filmowy w Cannes. Polska "Duszyczka" z nagrodą w konkursie Cinefondation

Mamy też polski akcent wśród nagrodzonych w tym roku filmowców - trzecią nagrodę w konkursie etiud studenckich Cinefondation dostała animacja krótkometrażowa "Duszyczka" wyreżyserowana przez Barbarę Rupik.

Laureatem honorowej Złotej Palmy za całokształt twórczości, wręczonej kilka dni wcześniej, został w tym roku Alain Delon. Aktor współpracował z twórcami takimi jak Michelangelo Antonioni, René Clément, Jean-Luc Godard czy Jean-Pierre Melville. "Lampart" Luchino Viscontiego, w którym Delon zagrał Tancrediego Falconeri, w 1963 roku zdobył Złotą Palmę.

Festiwal Filmowy w Cannes - Alain DelonFestiwal Filmowy w Cannes - Alain Delon Arthur Mola / Arthur Mola/Invision/AP

Festiwal Filmowy w Cannes - lista nagrodzonych:

Złota Palma: Bong Joon-ho za "Parasite"

Grand Prix: "Atlantique" (reż. Mati Diop)

Nagroda Jury: ex aequo "Nędznicy" (reż. Ladj Ly) i "Bacurau" (reż. Kleber Mendonça Filho i Juliano Dornelles)

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: Vasilis Kekatos za "The Distance Between Us and the Sky" (wyróżnienie: "Monster God", reż. Agustina San Martin)

Nagroda dla najlepszej aktorki: Emily Beecham za "Little Joe" (reż. Jessica Hausner)

Nagroda dla najlepszego aktora: Antonio Banderas za "Pain and Glory" (reż. Pedro Almodovar)

Nagroda za najlepszą reżyserię: Jean-Pierre i Luc Dardenne  za "Młody Ahmed"

Nagroda za najlepszy scenariusz: Céline Sciamma za "The Portrait of a Lady on Fire"

Wyróżnienie (Mention Speciale): Elia Suleiman za "It Must Be Heaven"

Złota Kamera (za najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny): Cezar Diaz za "Nuestras Madres"

Zobacz wideo
Więcej o: