Festiwal Filmowy w Cannes. Polska "Duszyczka" z nagrodą w konkursie Cinefondation

"Duszyczka" Barbary Rupik została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Cannes. Animacja zdobyła trzecią nagrodę w konkursie etiud studenckich Cinefondation. Wygrała Francuzka Louise Courvoisier filmem "Mano a mano".
Zobacz wideo

"Duszyczka" była jedną z 3 animacji i 17 filmów, które w tym roku zostały zakwalifikowane do konkursu Cinefondation.

Festiwal Filmowy w Cannes. Polska "Duszyczka" z nagrodą w konkursie Cinefondation

Krótkometrażowa animacja "Duszyczka", której producentem jest Szkoła Filmowa w Łodzi i jest reprezentowana przez Krakowską Fundację Filmową, zdobyła trzecią nagrodę ex aequo z "Ambience", którego reżyserką jest Visam Al Jafari. Z kolei Richard Vanowi został wyróżniony drugą nagrodą za film "Hieu".

27-letnia Barbara Rupik jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie studiuje animację i efekty specjalne w PWSFTviT w Łodzi. Jest nie tylko reżyserką dziewięciominutowej "Duszyczki" - napisała scenariusz, odpowiadała za montaż i dźwięk animacji.

O czym jest "Duszyczka"? W oficjalnym opisie czytamy:

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie

Produkcje, które zakwalifikowały się do konkursu etiud studenckich Festiwalu Filmowego w Cannes, zostały wybrane z ponad dwóch tysięcy zgłoszonych filmów krótkometrażowych. W tym roku jury obradowało pod przewodnictwem francuskiej reżyserki Claire Denis.

Więcej o: