Janusz Gajos i Andrzej Seweryn przeciwnikami w "Solid Gold". Nowy film Bromskiego o piramidzie finansowej

"Solid Gold" Jacka Bromskiego to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami thriller polityczny. W roli policjanta występuje Janusz Gajos, a gangstera gra Andrzej Seweryn. W obsadzie jest zresztą więcej znanych nazwisk.
Zobacz wideo

O czym jest "Solid Gold"? Marta Nieradkiewicz gra młodą, uczciwą policjantkę - Kaję Miller. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji kobieta zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.

Janusz Gajos i Andrzej Seweryn w "Solid Gold". Film Bromskiego o piramidzie finansowej

Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki (Janusz Gajos), wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. Tropy prowadzą do Kaweckiego (Andrzej Seweryn) - nieuczciwego biznesmena wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej.

- "Solid Gold" wpisuje się w kategorię filmów political fiction, które odsłaniają przed widzem niejasne powiązania i mówią o sprawach dziejących się poza oficjalnym przekazem. Scenariusz opowiada historię wymyśloną i udramatyzowaną dla potrzeb filmu, którą jednak prawdziwe wydarzenia uwiarygodniają, w myśl zasady, że fikcja nieśmiało naśladuje życie - mówi o produkcji reżyser. - To także historia odwiecznej rywalizacji pomiędzy dobrem a złem, pomiędzy policjantem a gangsterem, ale obie te postaci nie są jednoznaczne. W naszym filmie ten pojedynek wygląda bardzo atrakcyjnie, ponieważ naprzeciwko
siebie stanęli prawdziwi giganci polskiego kina - dodaje Bromski.

Janusz Gajos: Gdy państwo działa w sposób zgodny z tym, co nazywamy demokracją, to daje powód do poczucia, że nic mi się nie stanie [WYWIAD] >>

W "Solid Gold" zobaczymy również: Olgierda Łukaszewicza, Mateusza Kościukiewicza, Piotra Stramowskiego, Danutę Stenkę, Ewę Kasprzyk, Krzysztofa Stroińskiego, Macieja Maleńczuka, Artura Żmijewskiego i wielu innych.

Premiera "Solid Gold" już 5 lipca w kinach w całej Polsce.

Więcej o: