Z Cannes do Wrocławia - polska premiera nagrodzonego Złotą Palmą "Parasite" na 19. MFF Nowe Horyzonty

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film Bong Joon-ho szturmem zdobył serca festiwalowej publiczności. Polska premiera "Parasite" odbędzie się podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Zobacz wideo

"Trzyma widza za gardło przez cały seans" - pisał dla Gazeta.pl po seansie "Parasite" w Cannes Bartosz Janiszewski.

Łącząc brawurowo kryminał z dramatem obyczajowym, a thriller z czarną komedią, twórca "Snowpiercera" i "Okja" połączył także dwie rodziny, dwa światy, dwie klasy społeczne, które w rzeczywistości coraz rzadziej mają szansę się spotkać. Dzieli je bowiem powiększająca się ekonomiczna przepaść, która zadłużoną większość spycha coraz niżej, a bogatą mniejszość nieustannie winduje w górę. I to dosłownie: bezrobotni rodzice i dwójka ich dorastających dzieci koczuje gdzieś na poziomie rynsztoka w slumsie, podczas gdy do zaprojektowanej przez znanego architekta posiadłości pana Parka wchodzi się po schodkach. Dla syna biedaków to żadna przeszkoda - choć oblał egzaminy na studia (podobnie jak jego siostra), ma ambicję (i dość sprytu), by wspiąć się po drabinie ekonomicznego awansu. Kiedy nadarza się okazja, by przyjąć w domu pana Parka posadę korepetytora, chłopak bezbłędnie odgrywa rolę wykształconego, skromnego, godnego zaufania nauczyciela. Dokładnie takiego, o jakim fantazjują bogate snoby.

Do spisku chłopak powoli wciąga kolejnych członków rodziny, eliminując po drodze starą służbę państwa Park. Seria zaskakujących, tragikomicznych zdarzeń, za sprawą których bogaci i biedni konfrontują swoje style życia, przeglądając się w sobie, jak w lustrze; prowadzi do spektakularnego, wbijającego w fotel finału.

Przebiegli czy zdesperowani? Bezwzględni czy chwytający się jedynej szansy? Bong Joon-ho moralne oceny bohaterów pozostawia widzom. Sam zaś z opowiadanej historii wydobywa przede wszystkim humor i ironię. Bo kto tu jest tak naprawdę tytułowym "pasożytem": chciwi nędzarze, czy pławiący się w luksusach bogacze?

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film.

 

19. MFF Nowe Horyzonty - co wiemy do tej pory?

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy przeboje uznanych twórczyń i twórców, nagradzane na światowych festiwalach. W programie m.in.: nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) "Dzięki Bogu" ("Grâce à Dieu") François Ozona, prowokacyjne "X&Y" Anny Odell, autorki słynnego "Zjazdu absolwentów" czy zadziwiający film Bi Gana "Długa podróż dnia ku nocy" ("Long Day’s Journey into Night"), który nieoczekiwanie okazał się wielkim komercyjnym hitem, bijąc w Chinach na głowę nawet "Avengersów". W programie znajdzie się również nowy film niepokornego twórcy Harmony’ego Korine’a – "The Beach Bum" oraz polska premiera "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego, autora "Wojny polsko-ruskiej".

19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu, potrwa od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. Więcej informacji o programie 19. MFF Nowe Horyzonty na www.nowehoryzonty.pl.

Więcej o: