Łódzka Szkoła Filmowa wśród najlepszych na świecie w zestawieniu "Variety"

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi znalazła się na liście 50. najlepszych szkół filmowych w 2019 r., przygotowanym przez magazyn "Variety".
Zobacz wideo

"Od ponad 70 lat Łódzka Szkoła Filmowa jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji w Europie, której studenci otrzymują pełną edukację filmową, fotograficzną, aktorską i telewizyjną. W Łodzi działają cztery wydziały, w tym reżyseria filmowa i telewizyjna, operatorski i realizacji telewizyjnej, aktorski i organizacji sztuki filmowej. Studenci tworzą ponad 300 projektów filmowych każdego roku, a szkolny dział pomocy multimedialnej dba o zaspokojenie ich potrzeb techniczne i produkcyjnych. W bibliotece znajduje się ponad 4 tysiące tytułów na DVD i Blu-ray" - piszą redaktorzy "Variety", uzasadniając wyróżnienie polskiej uczelni.

Łódzka PWSFTiT wśród najlepszych na świecie w zestawieniu "Variety"

PWSFTiT w Łodzi jest jedną z czterech europejskich szkół, które zostały uwzględnione w zestawieniu. Ranking to 50 najlepszych "filmówek" świata oprócz łódzkiej uczelni na liście znalazły się m.in. Amerykański Instytut Filmowy w Los Angeles, Akademia Filmowa w Pekinie, Londyńska Szkoła Filmowa i Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie, powstała w 1948 roku. Jak czytamy na stronie uczelni, w programie studiów kładzie szczególny nacisk na ćwiczenia praktyczne. Od 2012 roku rektorem jest Mariusz Grzegorzek (reżyser filmu "Rozmowa z człowiekiem z szafy"), który zastąpił na stanowisku Roberta Glińskiego. Wśród absolwentów łódzkiej szkoły są m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Stanisław Bareja, Jerzy Skolimowski, Piotr Sobociński, Sławomir Idziak, Janusz Gajos czy Małgorzata Szumowska.

W 2014 roku PWSFTiT zajęła drugie miejsce na świecie w rankingu szkół filmowych magazynu "The Hollywood Reporter" (nie uwzględniał uczelni ze Stanów Zjednoczonych).

Więcej o: