Wiemy, kto dostanie honorowe Oscary. Wśród nagrodzonych David Lynch

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, wręczająca Oscary, ogłosiła, że specjalne statuetki trafią w ręce czterech osób. Będą to David Lynch, Geena Davis, Wes Studi i Lina Wertmüller.
Zobacz wideo

Honorowe Oscary za całokształt twórczości dostaną reżyser David Lynch, aktor Wes Studi i reżyserka Lina Wertmüller. Nagrody humanitarną imienia Jeana Hersholta została wyróżniona aktorka i aktywistka Geena Davis, doceniona za swoją pracę na rzecz równości płci w przemyśle filmowym.

Oscary 2020. David Lynch, Geena Davis, Wes Studi i Lina Wertmüller z honorowymi nagrodami

Nagrody zostaną wręczone 27 października na gali gubernatora. Tylko Geena Davis ma na koncie Oscara, dla reszty docenionych artystów będzie to pierwsza w karierze statuetka Akademii Filmowej.

Davis zdobyła nagrodę w 1988 roku za rolę drugoplanową w "Przypadkowym turyście". Aktorka w 2004 roku założyła Geena Davis Institute on Gender in Media - organizację, która nagłaśnia sprawy związane z seksizmem na dużym ekranie, a także dba o to, by więcej kobiet pojawiało się zarówno przed jak i za kamerą.  

David Lynch był nominowany do Oscara czterokrotnie: za reżyserię filmów "Blue Velvet", "Mulholland Drive" i "Człowiek słoń" oraz za scenariusz adaptowany do tej ostatniej produkcji.

Lina Wertmüller ma na koncie dwie nominacje do nagrody Akademii. W 1977 roku została nimi wyróżniona za reżyserię i scenariusz adaptowany do filmu "Siedem piękności Pasqualino". To pierwsza kobieta-reżyser w historii, która zdobyła nominację do Oscara. Od tamtej pory zaledwie cztery reżyserki poszły w jej ślady. Były to Jane Campion ("Fortepian"), Sofia Coppola ("Między słowami"), Kathryn Bigelow (wygrała za "The Hurt Locker", ma też nominację za film "Wróg numer jeden") oraz Greta Gerwig ("Lady Bird").

Wes Studi to aktor pochodzenia czirokeskiego, którego można oglądać w takich produkcjach jak "Tańczący z wilkami", "Ostatni Mohikanin", "Gorączka" czy "Avatar". Oscar, którego dostanie podczas gali gubernatora, będzie pierwszą nagrodą Akademii dla rdzennego Amerykanina w historii.

Więcej o: