"X-Men: Mroczna Phoenix". Są pierwsze recenzje: "gwiazdorska obsada daje ciała", "najgorszy film serii"

mko

"X-Men: Mroczna Phoenix" od jutra w polskich kinach, ale już są pierwsze recenzje - zarówno polskie jak i zagraniczne. Jak wypada produkcja z Sophie Turner w roli tytułowej? Niestety, nie jest dobrze.
Zobacz wideo

W serwisie Rotten Tomatoes, który zbiera opinie zagranicznych dziennikarzy, w tym momencie jest 114 recenzji "X-Men: Dark Phoenix". Ile pozytywnych? Zaledwie 22 proc. Średnia ocena tego tytułu to 4,51 w dziesięciostopniowej skali.

Trochę lepiej przedstawia się sytuacja w serwisie Metacritic, gdzie do tej pory uwzględniono 37 recenzji - film z Sophie Turner ma tu na razie 44 na 100 punktów. Ośmiu dziennikarzy oceniło go pozytywnie, siedmiu negatywnie, a 22 miało mieszane uczucia po wyjściu z kina.

"X-Men: Mroczna Phoenix". Są pierwsze recenzje

Peter Travers z magazynu "Rolling Stone" daje produkcji zaledwie jedną na pięć gwiazdek i chwali co prawda Sophie Turner, ale nie ma litości dla reżysera Simona Kinberga:

,, "Dark Phoenix" nie jest po prostu beznadziejny, to najgorszy film w historii cyklu o X-Menach.

Kiepska reżyseria to, obok niedobrego scenariusza, najczęstszy zarzut, jaki stawiają krytycy. Katie Walsh z "Tribune News Service" pisze :

,, To naprawdę niesamowite oglądać charyzmatyczną, nagradzaną, gwiazdorską obsadę, która daje ciała w tej kiepsko napisanej bezsensownej opowiastce. 

A w filmie grają rzeczywiście rozpoznawalni aktorzy. Obok Sophie Turner w obsadzie ponownie znaleźli się m.in. James McAvoy (Profesor Charles Xavier), Jennifer Lawrence (Raven / Mystique), Michael Fassbender (Erik Lehnsherr / Magneto) i Nicholas Hoult (Hank McCoy / Bestia). Zabrakło co prawda Hugh Jackmana , ale do ekipy dołączyła dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain.

Opowieść o Jean Grey (jednej z pierwszych członkiń drużyny X-Men), która teraz przemienia się w Mroczną Phoenix, zyskując jednocześnie ogromną siłę, ma być pożegnaniem z X-Menami. William Bibbiani z "The Wrap" nie ma lepszego zdania o produkcji:

,, "To może dziwne, ale najlepsze, co może się przydarzyć temu tytułowi to łatka najbardziej żenującego filmu z serii, bo wtedy będzie chociaż jakiś powód, by w ogóle o nim pamiętać. 

A co piszą recenzenci, którym jednak film się podobał? Owen Gleiberman z "Variety" chwali choćby efekty specjalne, które zdaniem wielu nie były dobre. Jego zdaniem jednak zabiegi, które sprawiły, że wyglądają niczym z lat 90., to ich zaleta. Znalazł też kilka ciepłych słów dla reżysera:

,, W większym stopniu wykorzystuje zmysły i intuicję niż Brett Ratner (reżyser "Ostatniego bastionu"). Nie rozwleka historii, dodając mnóstwo efektów specjalnych. Używa ich, by opowiedzieć historię. 

Czy jest bardzo źle, tylko trochę źle, a może jednak zaskakująco dobrze bez względu na to, co do tej pory publikowali na temat filmu dziennikarze? Widzowie będą mogli przekonać się sami już 7 sierpnia, wtedy "X-Men: Mroczna Phoenix" trafi do polskich kin.

WIĘCEJ O:

x-men sophie turner
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (3)
POLECAMY
""X-men: Dark Phoenix". Prawdziwy powód, dla którego w filmie nie pojawił się Hugh Jackman jako Volverine"
""X-Men: Dark Phoenix". Sophie Turner w ostatecznym zwiastunie. Będzie gorąco"
""Sex Education" wraca z trzecim sezonem. Czy Maeve i Otis będą parą? [TRAILER]"
"Konflikt w Filharmonii Narodowej w Warszawie? Do prób nie dopuszczono niezaszczepionych muzyków"
"Mając 98 lat, Selma opowiada swoją historię. Bestseller o losach Holenderki, która przeżyła Ravensbrück"
"Batman w Warszawie. Twórcy z różnych krajów przedstawili swoją interpretację komiksu"
"Wciągający kryminał? Dobra literatura akcji albo true crime? Polecamy książki na jesień"
"KRRiTV przedłuży koncesję TVN24? "Sytuacja jest poważna, ale jeszcze jest czas""
NAJNOWSZE
20:04 "Sex Education" wraca z trzecim sezonem. Czy Maeve i Otis będą parą? [TRAILER]
20:00 Konflikt w Filharmonii Narodowej w Warszawie? Do prób nie dopuszczono niezaszczepionych muzyków
17:07 Mając 98 lat, Selma opowiada swoją historię. Bestseller o losach Holenderki, która przeżyła Ravensbrück
14:43 Batman w Warszawie. Twórcy z różnych krajów przedstawili swoją interpretację komiksu
13:49 Wciągający kryminał? Dobra literatura akcji albo true crime? Polecamy książki na jesień
11:30 "Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę"! Sprawdź, czy pamiętasz te kultowe cytaty
10:40 KRRiTV przedłuży koncesję TVN24? "Sytuacja jest poważna, ale jeszcze jest czas"