Najnowszy film Romana Polańskiego ma już datę premiery. "Oficer i szpieg" w kinach pod koniec roku

Roman Polański nakręcił film o głośnym procesie francuskiego żołnierza Alfreda Dreyfusa, który wywołał międzynarodowy skandal. Oskarżenie padło na podstawie spreparowanych dowodów. "Oficer i szpieg" do polskich kin trafi w grudniu.
Zobacz wideo

Roman Polański po latach przygotowań ukończył swój najnowszy film. "Oficer i szpieg" to thriller szpiegowski, którego scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa. 

>>Emmanuelle Seigner o "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino: To zarabianie na tragedii mojego męża<<

Nowy film Romana Polańskiego do kin trafi w grudniu

Polska premiera "Oficera i szpiega" została zaplanowana na 27 grudnia 2019 roku. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin ("Artysta", "Wilk z Wall Street") oraz Louis Garrel ("Marzyciele"). W obsadzie znalazły się także takie gwiazdy francuskiego kina jak Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud.

Najnowszy thriller polskiego reżysera opowie o procesie francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, Żyda z pochodzenia, którego pod koniec XIX wieku oskarżono o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Z powodu swojego pochodzenia Dreyfus był wygodnym celem i doskonałym kozłem ofiarnym dla silnie prawicowych środowisk we Francji.

Skazano go i zesłano do kolonii karnej na Diabelskiej Wyspie w Gujanie. Problem w tym, że oskarżenie padło na podstawie sfałszowanych dowodów. Wina prawdziwego zdrajcy została zatuszowana, a on sam uniewinniony. W roli Dreyfusa zobaczymy Jeana Dujardina. 

Fałszerstwo wyszło na jaw, a pisarz Emil Zola napisał głośny list na łamach gazet o tytule "J'Accuse", do czego nawiązuje także Polański we francuskim tytule filmu, który brzmi właśnie tak - "J'accuse" czyli "oskarżam". Niestety, mimo artykułu Zoli wyrok podtrzymano, a Dreyfusa zwolniono dopiero w 1906 roku. 

W filmie Polańskiego na ślady fałszerstwa wpadła nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin). Niedługo po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart chce ujawnić prawdę za wszelką cenę.

>>Margot Robbie przyznała, że nie konsultowała z Romanem Polańskim, jak zagrać jego żonę<<

Autorem scenariusza do filmu jest sam pisarz Robert Harris, zdjęcia nakręcił Paweł Edelman. Tak Roman Polański mówi o swoim najnowszym obrazie i jego historii:

Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę.

>>>Żona Romana Polańskiego, Emmanuelle Seigner, odprawiła Komisję Oscarową z kwitkiem. Broni męża<<<

Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse. Zasłynął odważnymi i wizjonerskimi projektami przy filmach takich reżyserów jak Bernardo Bertolucciego ("Marzyciele"), Jeana Pierre Jeuneta ("Miasto zaginionych dzieci"), a także Gaspara Noé ("Climax"). Alexandre Desplat stworzył ścieżkę dźwiękową - to obecnie jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do "Grand Budapest Hotel" i "Kształtu wody". We Francji nowy film Polańskiego będzie miał premierę 13 listopada. 

Autobiografia Romana Polańskiego dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Więcej o: