Kto zagra w "Polityce" Vegi? Stuhr potwierdza, Chabior będzie Macierewiczem

Patryk Vega pokazał nowy kadr z filmu "Polityka". Widać na nim Andrzeja Grabowskiego, wcielającego się w Jarosława Kaczyńskiego. Znamy także innych członków obsady. To między innymi Maciej Stuhr.
Zobacz wideo

Patryk Vega w ubiegłym tygodniu zdradził, że kręci film o polskich politykach i od razu wywołał niemałe zamieszanie. Jako pierwsza skomentowała go Krystyna Pawłowicz, potem zawtórował jej prezes Kaczyński. Filmowiec obojgu odpowiedział, pokazując dedykowane im fragmenty i kadry z montowanej jeszcze produkcji. Dzięki temu wiemy, kto wcielił się w postaci nimi inspirowane. Ale to nie wszyscy znani, mniej lub bardziej oficjalnie, członkowie obsady filmu, który tak długo był pilnie strzeżonym sekretem. 

>>>Patryk Vega dla Gazeta.pl: To film o najważniejszych polskich politykach, nawet tych w sutannach<<<

>>>Patryk Vega nakręci film dokumentalny. O zakonnicach z Broniszewic<<

"Polityka" Patryka Vegi - kto zagrał w filmie?

Dzięki powyższej wymianie uprzejmości wiemy, że w nowym filmie Patryka Vegi wziął udział Andrzej Grabowski, który wcielił się w prezesa partii rządzącej, wzorowanego na Jarosławie Kaczyńskim. Kiedy reżyser odpowiadał Krystynie Pawłowicz, pokazał scenę z udziałem Iwony Bielskiej, która zagrała postać inspirowaną właśnie nią.

>>Patryk Vega pokazał fragment nowego filmu "Polityka". Zadedykował go Krystynie Pawłowicz<<

Ale to nie wszyscy - swój udział w nowym projekcie Vegii potwierdził także w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Stuhr - nie zdradził jednak, kogo dokładnie zagrał. Powiedział tylko, że nie będzie politykiem. O projekcie i reżyserze powiedział: 

 Patrykowi Vedze nie można odmówić smykałki do robienia filmów i podchwytywania tematów, które widzów elektryzują.(...) Nie ma takich twórców, u których bym na pewno nie zagrał. Zawsze kluczową sprawą jest scenariusz, a ten mnie przekonał.

Artur Zaborski z WP dowiedział się także, że w filmie pojawi się regularnie współpracujący z Patrykiem Vegą Janusz Chabior. On będzie portretował Antoniego Macierewicza.

Wiadomo także, że w filmie wzięli także udział Daniel Olbrychski, Antek Królikowski, Zbigniew Zamachowski, Ewa Kasprzyk i Tomasz Oświeciński.

Patryk Vega odpowiada Kaczyńskiemu 

Jarosław Kaczyński najnowszy film Patryka Vegi nazwał "przygotowaniem do wielkiego ataku na obóz rządzący". Mimo tego że "Polityka" ciągle jest dopiero montowana, już go skomentował i to oczywiście w sposób niepochlebny. Prezes PiS powiedział:

Nie liczą się żadne fakty, albo są wykorzystywane w sposób instrumentalny do uogólnień, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ma pokazać nas jako ludzi złych i zdemoralizowanych, którzy nie służą Polsce.

Reżyser nie pozostał obojętny, i tak jak w przypadku posłanki Krystyny Pawłowicz nagrał stosowną odpowiedź, na końcu której zobaczyliśmy Andrzeja Grabowskiego w charakteryzacji:

Dzień dobry, panie prezesie. Tak macie się czego bać, bo jak sam pan powiedział, politycy nie są aniołami i ja to właśnie pokazuję w swoim filmie.Widzę, że bardzo wnikliwie zapoznał się pan ze scenariuszem filmu "Polityka". Chciałbym podkreślić - ze skradzionym scenariuszem, wykradzionym. 

"Polityka" - o czym będzie nowy film Patryka Vegii?

Patryk Vega w rozmowie z Kultura.gazeta.pl zdradził, że film będzie opowiadać o "najważniejszych polskich politykach, nawet tych w sutannach". Reżyser chce, żeby jego film traktować jako "odbicie rzeczywistości", dlatego też w fabule pojawią się nawiązania do prawdziwych wydarzeń, które widzowie rozszyfrują bez trudności.  Film nie tylko do rzeczywistości nawiązuje, także ją wyprzedza. Akcja nowego filmu zmierza do finału, jakim są nadchodzące wybory. Dlatego wrześniowa data premiery jest taka ważna. Reżyserowi zależy, by właśnie wtedy trafił do kin. Powiedział nam:

W moim przekonaniu w Polsce od 30 lat jeszcze nie było tak kontrowersyjnego, bezkompromisowego i bezstronnego filmu o polityce. Dzięki temu, że jestem niezależny od państwowego finansowania, mogłem być bezlitosny i bezstronny.

Reżyser powiedział nam wprost:

Mam przykre przeświadczenie, że każdy polityk po kilku latach staje się socjopatą. Kiedy codziennie okłamuje się tysiące ludzi, nie da się wrócić do domu i żyć normalnie. Władza deprawuje wszystkich - bez wyjątku. Chcę pokazać zakłamanie i obłudę tych ludzi.

"Polityka" do kin w całej Polsce trafi 6 września.

>>"Kobiety Mafii 2". Pierwowzór Spuchniętej Anki chce pozwać Patryka Vegę: Ten film godzi w moje dobre imię<<

Więcej o: