"Polacy niepodległość mają w d***e". Pierwszy zwiastun filmu "Piłsudski". W roli tytułowej Borys Szyc

- To opowieść o człowieku, którego wizja niepodległości Polski była dla wielu szalonym projektem. Który sam musiał mieć w sobie odrobinę szaleństwa, aby przez te wszystkie lata w nią wierzyć - mówi Borys Szyc, który gra główną rolę w filmie "Piłsudski". Mamy pierwszy zwiastun.

"Piłsudski" trafi do kin 13 września. W pierwszym zwiastunie z ust tytułowego bohatera padają gorzkie słowa o Polsce. "Polacy niepodległość mają w d***e" - mówi między innymi.

Pierwszy zwiastun filmu "Piłsudski". W roli tytułowej Borys Szyc

- Film opowiada o fragmencie życia Piłsudskiego, którego nie znamy. Akcja rozpoczyna się w 1900 roku. Piłsudski przebywa w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu. Udaje obłąkanego, żeby uniknąć więzienia. To punkt wyjścia opowieści o Piłsudskim - człowieku, którego wizja niepodległości Polski była dla wielu szalonym projektem. Który sam musiał mieć w sobie odrobinę szaleństwa, aby przez te wszystkie lata w nią wierzyć - mówi Borys Szyc, który gra tytułową rolę w filmie Michała Rosy. Aktor dodaje:

Co takiego ma w sobie, że kilka lat później jest w stanie zgromadzić wokół siebie ludzi, którzy podobnie jak on uwierzą w szansę na niepodległość? Jaką charyzmę, siłę, spryt czy może właśnie… nutę szaleństwa? Jakim człowiekiem był Józef Piłsudski?

Na ekranie oprócz Piłsudskiego zobaczymy drużynę, która wraz z nim walczyła o niepodległość. Jego najwierniejszych sprzymierzeńców: Walerego Sławka (Jan Marczewski), Witolda Jodko-Narkiewicza (Marcin Hycnar), Aleksandra Sulkiewicza (Józef Pawłowski) oraz Aleksandra Prystora (Tomasz Schuchardt). Nie zabraknie kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu Marszałka. Magdalena Boczarska wcieli się w pierwszą żonę Marię Piłsudską, zaś w roli drugiej wielkiej miłości "Ziuka", czyli Aleksandry Szczerbińskiej, zobaczymy Marię Dębską.

Reżyser Michał Rosa zwraca uwagę na nieoczywiste wątki w biografii Piłsudskiego, które nie są powszechnie znane. - W filmie nie zabraknie również skomplikowanych relacji osobistych Józefa Piłsudskiego, który dla najbliższych był po prostu "Ziukiem". Pokazujemy jego związki z kobietami. Przybliżymy jego skomplikowaną relację z Aleksandrą Szczerbińską, z którą związał się, chociaż był mężem Marii Piłsudskiej. Zobaczymy go również w rozpaczy po tragicznej śmierci ukochanej pasierbicy Wandy Juszkiewiczówny, dla której przez lata był troskliwym i kochającym ojczymem. Sądzę, że dla wielu widzów jest to zupełnie nieznana twarz Marszałka - mówi reżyser i scenarzysta filmu.

Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski, za muzykę odpowiada Stefan Wesołowski, a za scenografię Ryszard Melliwa i Łukasz Trzciński. Magdalena Biedrzycka i Dariusz Krysiak - to osoby, które pracowały odpowiednio przy kostiumach i charakteryzacji.

Więcej o:
Komentarze (31)
"Piłsudski" - pierwszy zwiastun filmu z Borysem Szycem: "Polacy niepodległość mają w d***e"
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 16 razy 12

  Kurdupla szlag trafi, że Piłsudskiego nie gra jego pomazaniec :D

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 5

  Piłsudski na tym filmie jest po prostu taki jaki był a nie taki jak o nim bajdurzą narodowo-katolskie matoły... PPS bojowcem który wysiadł z czerwonego tramwaju na stacji "Niepodległość"

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 5

  Polacy niepodległość mieli i maja w dupie... no co najmniej 40% z nich związanych z dziadem, który postanowił sobie ja zrujnować do końca

 • biesczad1

  Oceniono 10 razy 4

  Minęło 100 lat i dalej Polacy niepodległość mają w dudzie...

 • wernyh

  Oceniono 10 razy 2

  "Polacy niepodległość mają w d***e"
  I - jak pokazują wyniki wyborów - nic się od czasów Piłsudskiego nie zmieniło.

 • janviertrois

  Oceniono 7 razy 1

  Jeżeli przyjmiemy fakt, że połowa tego kraju chce rządów PiS-u, czyli polityków dla których nie każdy jest polakiem, bo nie głosuje np. na PiS, to w takim rozumieniu Polska nie jest ojczyzną dla wielu naszych rodaków. Podejrzewam nawet, że w chwili jakiegoś zagrożenia niektórzy przeciwnicy PiS-u mieliby ochotę walczyć razem z tymi ludźmi, ponieważ oni ich wolność mają w du...ie. Zatem Polska na mapie jest jedna ale narody są już dwa. Za ten wielki i skandaliczny podział społeczny odpowiada PiS. Aby przywrócić w przyszłości równowagę społeczną przywódców tej partii należy osądzić i skazać na wysokie kary więzienia, oczywiście ku przestrodze.

 • onduma

  Oceniono 8 razy 0

  To nie jest tak, ze bez Pilsudskiego nie byloby wolnej Polski. zawsze znajad sie zawadiacy , desperaci , watazkowie czy tylko marzyciele co podejmą walkę. Czesto potępiani. Jak na przyklad dzis szereg palestynskich dzialaczy czy bojownikow w wiezieniach izraelskich. Ale przychodzi ich czas i potepiani zostaja bohaterami. Jak Pilsudski potepiany za zamach na pociag gdzie zabili rosyjskiego kasjera. Dzis wedlug nomenklatury usoizraelskiej bylby nazwany terrorysta i pozbawiony praw zostalby zniszczony w wiezienaich lub zabity. Niech zyje wolnosc.

 • tom-pek

  Oceniono 18 razy -2

  pindy w rurkach i kolorowe wariatki niosące waginy oto obraz tych co mają ojczyznę w doopie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX