"Zrobię mu z d***y jesień średniowiecza". "Pulp Fiction" na żywo przeczytają Krystyna Czubówna i Tomasz Knapik

"Pulp Fiction" to zdobywca Złotej Palmy w Cannes i film - bez przesady - kultowy. Częścią jego popularności są też niesamowite polskie dialogi. Niedługo będzie można usłyszeć je na żywo, czytane przez Krystynę Czubównę i Tomasza Knapika.
Zobacz wideo

Vincent Vega: Wiesz, jak tam mówią na ćwierćfunciaka z serem?

Jules Winnfield: Jak to? Nie mówią "ćwierćfunciaka z serem"?

Vincent Vega: Mają system metryczny, nie kapują, co to jest ćwierć funta.

Jules Winnfield: Więc jak na niego mówią?

Vincent Vega: "Royale z serem".

Jules Winnfield: "Royale z serem"? A jak mówią na big maca?

Vincent Vega: Big mac to "big mac". Albo: "le big mac".

Wyobrażacie sobie tę i inne kwestie z kultowego "Pulp Fiction" Quentina Tarantiono czytane przez dwa chyba najbardziej charakterystyczne głosy w historii polskiej telewizji?

Tłumaczeniem z angielskiego dialogów stworzonych przez Quentina Tarantino zajęła się Elżbieta Gałązka-Salamon. To dzięki niej do języka potocznego weszło zdanie: "Zrobię mu z d***y jesień średniowiecza". Tomasz Knapik czytał dialogi na pierwszym wydaniu DVD produkcji. Jego charakterystyczny głos znamy też m.in. z wielu tytułów pokazywanych w Polsacie w latach 90. czy dziesiątek filmów zaliczanych do kina akcji. Podróżujący komunikacją miejską po Warszawie od ponad 10 lat mogą posłuchać nagranych przez niego komunikatów głosowych dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy).

Tomasz Knapik: "Wolę czytać pornosy niż spoty partyjne" >>

Krystyna Czubówna to z kolei legendarna lektorka filmów przyrodniczych, a także wieloletnia prowadząca "Panoramy" w TVP2. Czterokrotnie została wyróżniona Telekamerą w kategorii "informacje" (w 1998, 1999, 2000 i 2001 roku). Jej głos można usłyszeć także w sygnale muzycznym "Faktów" nadawanych na antenie RMF FM. Co ciekawe, Krystyna Czubówna czytała fragmenty "Pulp Fiction" po raz pierwszy cztery lata temu na zaproszenie Gazeta.pl.

Krystyna Czubówna i Tomasz Knapik przeczytają na żywo dialogi z "Pulp Fiction"

Teraz dzięki organizatorom gdańskiego Octopus Film Festival Krystyna Czubówna i Tomasz Knapik po raz pierwszy spotkają się na scenie, by z podziałem na role przeczytać na żywo dialogi legendarnego "Pulp Fiction". "Krystyna Czubówna wcieli się w Samuela L. Jacksona i Umę Thurman, a Tomasz Knapik w Johna Travoltę i Bruce’a Willisa. Nie ma chyba lepszego sposobu, żeby uczcić dwudziestopięciolecie słynnego filmu Quentina Tarantino i przygotować się na nadchodzącą premierę jego najnowszej produkcji, 'Pewnego razu w Hollywood'" - piszą.

Kiedy będzie można ich posłuchać? 7 sierpnia. Zapisy na wydarzenie już trwają, szczegóły w poniższym poście.

Octopus Film Festival to wydarzenie poświęcone kinu gatunkowemu. W tym roku odbędzie się po raz drugi, w Stoczni Gdańskiej, i potrwa od 7 do 11 sierpnia.

"Nie zaoferuje Wam czerwonych dywanów, ale wspólne oglądanie fascynujących filmów gatunkowych i wielką filmową przygodę! W programie znajdzie się ponad trzydzieści filmów gatunkowych z różnych dekad i stron świata, kilka specjalnych pokazów odbywających się w najmniej spodziewanych miejscach miasta i połączonych z niezwykłymi imprezami w klimacie wyświetlanych tytułów, a także spotkania z gośćmi festiwalu. Jakby tego było mało – po seansach przyjdzie czas na imprezy w industrialnych klimatach gdańskiej stoczni" - zapowiadają jego twórcy.

Więcej o: