"Legiony" - jest pierwszy zwiastun. Co się stało ze ścieżką dźwiękową? Dziwna decyzja twórców

Dystrybutor zapowiada "Legiony" słowami: "Epickie widowisko historyczne, jakiego w polskim kinie dawno nie było!". Pokazuje też pierwszy zwiastun. Naszą - i nie tylko naszą uwagę - zwraca przede wszystkim dobór utworów ilustrujących kadry z filmu.

"Legiony" Dariusza Gajewskiego ("Obce niebo", "Warszawa") to opowieść o legendarnej formacji wojskowej, która dała początek niepodległej Polsce. Pojawił się pierwszy zwiastun filmu i musimy przyznać, że nie do końca rozumiemy decyzję o wyborze takich a nie innych utworów muzycznych. W tle słychać "Let It All Go" (wyk. Birdy i Rhodes) oraz "Legendary" (wyk. Welshly Arms).

To, że te współczesne piosenki niezbyt dobrze brzmią w zestawieniu z kadrami "Legionów", zauważyli też m.in. oglądający zwiastun w serwisie You Tube: 

Co się stało w ścieżce dźwiękowej?
Boję się trochę, bo ścieżka dźwiękowa, montaż i charakter zwiastuna sugerują bajkę dla podstawówki.
Fatalnie dobrana muzyka. Jakby ten trailer, już po premierze, stworzył nastoletni fan filmu, do kawałków, co akurat były w radiu. A szkoda, kadry miłe dla oka.

To tylko trzy najwyżej znajdujące się w tym momencie komentarze.

Podobny zabieg "uwspółcześnienia" produkcji historycznej za pomocą montażu czy muzyki właśnie podejmował już choćby Jan Komasa przy "Mieście 44", ale tam robiło to lepsze wrażenie:

 

"Legiony" - trójkąt miłosny i walka o niepodległość

Film Gajewskiego ma być opowieścią o młodych ludziach, którzy nie wahali się rzucić w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Ja zapowiadają twórcy, wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej. w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady - Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), jej narzeczony, członek Drużyn Strzeleckich i ułan.

Wysyp polskich filmów historycznych. Interes mają w tym i producenci, i władza. A co z widzami? >>

Obok bohaterów fikcyjnych, których historie były wzorowane jednak na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. "Król" (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Premiera "Legionów" jest zaplanowana na 20 września.

Więcej o:
Komentarze (72)
"Legiony" - jest pierwszy zwiastun. Co się stało ze ścieżką dźwiękową? Dziwna decyzja twórców
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 12

  Skąd taka ścieżka dźwiękowa? Prawdopodobnie szykuje się KOLEJNY, pseudo patriotyczny gniot, z którym szanujący się twórcy muzyki filmowej, nie chcą mieć NIC wspólnego.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 12 razy 12

  Słabe to. Zwiastun robiony przez studentów pierwszego roku filmówki? Montaż leży, ścieżka dźwiękowa leży, dźwięk leży - znowu ktoś oszczędzał na postsynchronach, montaż dźwięku - leży, korekta barwna - leży.
  Odpuszczę sobie, bo szkoda mi czasu, mimo posiadania karty Unlimited.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 13 razy 11

  Ten film (i ogólnie takie kino ku pokrzepieniu serc) jest spóźniony o jakieś 85 lat. Polska kinematografia staje się programowo anachroniczna i nudna jak komunistyczne produkcyjniaki.

 • dar10ko

  Oceniono 12 razy 10

  Nie ma to jak sprawdzony Sienkiewiczowski schemat fabularny: trójkąt miłosny rozgrywający się podczas wojny czy innych dramatyczno-heroicznych wydarzeń. Proste i nudne, bez wysiłku twórczego.

 • cob22

  Oceniono 11 razy 9

  Nastepny umyslowy onanizm pseudo patriotyczny.
  Pokazmy nasza wielkosc teraz, bedac europejczykami a nie koneserujac sie wielkoscia przodkow.
  Ta wielkosc zawiera duzo domieszek przesady i megalomanii.

 • kar.as

  Oceniono 9 razy 9

  Organki Casio + Zenek Martyniuk. Muzyka, że palce lizać.

 • gramaar

  Oceniono 9 razy 7

  Drętwe dialogi, sztywni aktorzy (poza Baką), koszmarna charakteryzacja, muzykę przemilczę... Jeżeli taki jest zwiastun, to reszty filmu nie próbuję sobie nawet wyobrazić. Tylko tematu żal.

 • munaciello

  Oceniono 9 razy 5

  Narodowo-katolicki socrealizm...
  Ale skoro mamy jak najbardziej realne katolicko-narodowosocjalistyczne rządy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX