"Legiony" - jest pierwszy zwiastun. Co się stało ze ścieżką dźwiękową? Dziwna decyzja twórców

Dystrybutor zapowiada "Legiony" słowami: "Epickie widowisko historyczne, jakiego w polskim kinie dawno nie było!". Pokazuje też pierwszy zwiastun. Naszą - i nie tylko naszą uwagę - zwraca przede wszystkim dobór utworów ilustrujących kadry z filmu.
Zobacz wideo

"Legiony" Dariusza Gajewskiego ("Obce niebo", "Warszawa") to opowieść o legendarnej formacji wojskowej, która dała początek niepodległej Polsce. Pojawił się pierwszy zwiastun filmu i musimy przyznać, że nie do końca rozumiemy decyzję o wyborze takich a nie innych utworów muzycznych. W tle słychać "Let It All Go" (wyk. Birdy i Rhodes) oraz "Legendary" (wyk. Welshly Arms).

To, że te współczesne piosenki niezbyt dobrze brzmią w zestawieniu z kadrami "Legionów", zauważyli też m.in. oglądający zwiastun w serwisie You Tube: 

Co się stało w ścieżce dźwiękowej?
Boję się trochę, bo ścieżka dźwiękowa, montaż i charakter zwiastuna sugerują bajkę dla podstawówki.
Fatalnie dobrana muzyka. Jakby ten trailer, już po premierze, stworzył nastoletni fan filmu, do kawałków, co akurat były w radiu. A szkoda, kadry miłe dla oka.

To tylko trzy najwyżej znajdujące się w tym momencie komentarze.

Podobny zabieg "uwspółcześnienia" produkcji historycznej za pomocą montażu czy muzyki właśnie podejmował już choćby Jan Komasa przy "Mieście 44", ale tam robiło to lepsze wrażenie:

 

"Legiony" - trójkąt miłosny i walka o niepodległość

Film Gajewskiego ma być opowieścią o młodych ludziach, którzy nie wahali się rzucić w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Ja zapowiadają twórcy, wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej. w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady - Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), jej narzeczony, członek Drużyn Strzeleckich i ułan.

Wysyp polskich filmów historycznych. Interes mają w tym i producenci, i władza. A co z widzami? >>

Obok bohaterów fikcyjnych, których historie były wzorowane jednak na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. "Król" (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Premiera "Legionów" jest zaplanowana na 20 września.

Więcej o: