W obsadzie filmu, który wyreżyseruje Irek Dobrowolski, oprócz Rafała Zawieruchy i Sebastiana Fabijańskiego znalazła się także Etel Szyc.
Zdjęcia do projektu mają rozpocząć się niedługo, jeszcze nie wiadomo, kiedy film może trafić do kin.
Sebastiana Fabijańskiego będzie można wcześniej zobaczyć na pewno w "Legionach" Dariusza Gajewskiego. Aktor grał również m.in. w "Mowie ptaków" Żuławskich, "Kamerdynerze" Filipa Bajona czy w kilku filmach Patryka Vegi.
Rafał Zawierucha jest z kolei znany z ról w filmach: "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego czy "Miasto 44" Jana Komasy. W sierpniu do kin wejdzie "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino, w którym Zawierucha wcielił się w Romana Polańskiego. Aktor uczestniczył w prapremierze filmu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.
Etel Szyc to polska aktorka znana z charakterystycznych ról w hollywoodzkich produkcjach takich jak "Wichry wojny" Dana Curtisa czy "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Można ją było również zobaczyć np. w "Pianiście" Romana Polańskiego, we "W ciemności" Agnieszki Holland i w "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego.
Rafał Zawierucha o pracy z Bradem Pittem i Leonardo DiCaprio: Śmiali się z mojego zwyczaju >>
Wilhelm Brasse był polskim fotografem, który w 1940 roku jako więzień nr 3444 trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na zlecenie SS, pod przymusem, robił portrety nowo przybyłym więźniom, a także dokumentował m.in. pracę więźniów czy spotkania Niemców z rodzinami. Podczas ewakuacji obozu zignorował rozkaz spalenia wszystkich materiałów. Dzięki temu ocalało ponad 40 tys. fotografii, które później stały się dowodami w procesach hitlerowców.
Po wojnie było mu tak trudno robić znów zdjęcia, że po kilku próbach zrezygnował. - Gdy tylko zaczynałem robić zdjęcia, zwłaszcza kobiet i dzieci, przed oczami stawały mi obrazy z Oświęcimia - szczególnie tych dziewcząt od doktora Mengele. Fotografowałem normalną kobietę, a widziałem nagą Żydówkę z obozu. Dziś nie jestem w stanie wziąć do ręki aparatu - opowiadał Brasse Irkowi Dobrowolskiemu, reżyserowi dokumentu "Portrecista".
Portrecista. Historia fotografa z Auschwitz >>
Dobrowolski wyreżyseruje teraz film fabularny inspirowany historią fotografa, a wyprodukuje go Ania Dobrowolska. To autorzy nie tylko "Portrecisty" z 2005 roku, ale także pierwszego polskiego dokumentu na Netfliksie: "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", którego współproducentem był Leonardo DiCaprio. Dobrowolska jest także autorką książki "Fotograf z Auschwitz".