Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański w międzynarodowej produkcji o fotografie z Auschwitz

Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański znaleźli się w obsadzie fabularnej wersji głośnego dokumentu "Portrecista" na podstawie prawdziwej historii Wilhelma Brasse - fotografa z Auschwitz.

W obsadzie filmu, który wyreżyseruje Irek Dobrowolski, oprócz Rafała Zawieruchy i Sebastiana Fabijańskiego znalazła się także Etel Szyc.

Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański o fotografie zmuszanym do pracy w obozie koncentracyjnym

Zdjęcia do projektu mają rozpocząć się niedługo, jeszcze nie wiadomo, kiedy film może trafić do kin.

Sebastiana Fabijańskiego będzie można wcześniej zobaczyć na pewno w "Legionach" Dariusza Gajewskiego. Aktor grał również m.in. w "Mowie ptaków" Żuławskich, "Kamerdynerze" Filipa Bajona czy w kilku filmach Patryka Vegi.

Rafał Zawierucha jest z kolei znany z ról w filmach: "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego czy "Miasto 44" Jana Komasy. W sierpniu do kin wejdzie "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino, w którym Zawierucha wcielił się w Romana Polańskiego. Aktor uczestniczył w prapremierze filmu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zobacz wideo

Etel Szyc to polska aktorka znana z charakterystycznych ról w hollywoodzkich produkcjach takich jak "Wichry wojny" Dana Curtisa czy "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Można ją było również zobaczyć np. w "Pianiście" Romana Polańskiego, we "W ciemności" Agnieszki Holland i w "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego.

Rafał Zawierucha o pracy z Bradem Pittem i Leonardo DiCaprio: Śmiali się z mojego zwyczaju >>

Kim był Wilhelm Brasse?

Wilhelm Brasse był polskim fotografem, który w 1940 roku jako więzień nr 3444 trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Na zlecenie SS, pod przymusem, robił portrety nowo przybyłym więźniom, a także dokumentował m.in. pracę więźniów czy spotkania Niemców z rodzinami. Podczas ewakuacji obozu zignorował rozkaz spalenia wszystkich materiałów. Dzięki temu ocalało ponad 40 tys. fotografii, które później stały się dowodami w procesach hitlerowców.

Po wojnie było mu tak trudno robić znów zdjęcia, że po kilku próbach zrezygnował. - Gdy tylko zaczynałem robić zdjęcia, zwłaszcza kobiet i dzieci, przed oczami stawały mi obrazy z Oświęcimia - szczególnie tych dziewcząt od doktora Mengele. Fotografowałem normalną kobietę, a widziałem nagą Żydówkę z obozu. Dziś nie jestem w stanie wziąć do ręki aparatu - opowiadał Brasse Irkowi Dobrowolskiemu, reżyserowi dokumentu "Portrecista".

Portrecista. Historia fotografa z Auschwitz >>

Dobrowolski wyreżyseruje teraz film fabularny inspirowany historią fotografa, a wyprodukuje go Ania Dobrowolska. To autorzy nie tylko "Portrecisty" z 2005 roku, ale także pierwszego polskiego dokumentu na Netfliksie: "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", którego współproducentem był Leonardo DiCaprio. Dobrowolska jest także autorką książki "Fotograf z Auschwitz".

Więcej o: