Billy Drago nie żyje. Aktor wystąpił m.in. w kultowych "Nietykalnych", "Z Archiwum X" i "Strażniku Teksasu"

Billy Drago wystąpił w ponad 100 filmach. Widzowie zapamiętali go szczególnie z roli najwierniejszego pomocnika Ala Capone w "Nietykalnych" Briana De Palmy. Aktor zmarł w Los Angeles w wieku 73 lat.

Billy Drago najczęściej pojawiał się w drugoplanowych rolach groźnych antagonistów, gangsterów i bandytów, często kowbojów. Poza słynną kreacją Franka Nittiego w "Nietykalnych" zagrał m.in. w kultowym "Niesamowitym Jeźdźcu" Clinta Eastwooda czy popularnych serialach "Z Archiwum X", "Strażnik Teksasu", "Nash Bridges", "Czarodziejki" czy "Nie z tego świata". Zmarł w wyniku komplikacji po wylewie - informuje Variety. 

>>Max Wright nie żyje. Aktor znany z serialu "Alf" miał 75 lat<<

Nie żyje Billy Drago

Billy Drago w ciągu 40-letniej kariery zagrał w ponad stu filmach i serialach. Widzowie jednak zapamiętają go szczególnie jako Franka Nittiego, w nieodłącznym białym garniturze, który nosił w "Nietykalnych".

Billy Drago tak naprawdę nazywał się William Eugene Burrows. Urodził się w 1945 roku, jego ojciec także był reżyserem i aktorem. Miał częściowo romskie korzenie, jego przodkowie wywodzili się także z plemiona Apaczów.

Karierę filmową zaczynał od pracy kaskadera na planie westernu "Boot Hill", był również prezenterem radiowym w Teksasie, jego program był swego czasu bardzo popularny. Nim trafił do Hollywood, występował wraz z grupą teatralną. Podczas występów w Nowym Jorku zebrali pochlebne recenzje i wtedy Drago zdecydował się na pracę w przemyśle filmowym.

Jego pierwszym poważniejszym epizodem był Kruk Wywiadowca w "Opowieści skrzydlatego wiatru" z 1980 roku. Następnie był sławetny "Niesamowity jeździec" Clinta Eastwooda, gdzie zagrał zastępcę Mathera. W "Wampie" wystąpił u boku Grace Jones, w 1987 roku do kin trafili "Nietyklani", którzy zapewnili mu największą rozpoznawalność.

 

Aktor nie unikał pracy w telewizji. W serialu "Klinika w Teksasie" wystąpił razem z Alekiem Baldwinem. W nagrodzonym Emmy i Grammy "Północ-Południe" pojawił się jako Rat, w "Strażniku Teksasu z Chuckiem Norrisem" był Biegnącym Wilkiem. Z Norrisem zagrał jeszcze w filmie "Bohater i Strach". W serialu detektywistycznym "Nash Bridges" zagrał Lou Grissoma, w "Czarodziejkach" wcielał się w demona Barbasa. Zapamiętamy go też z roli Orela Peattiego w "Z Archiwum X".

Pojawił się także w horrorach "Wzgórze mają oczy" i "Dzieci kukurydzy VIII: Geneza". Jego ostatnią rolą filmową był Lew w "Upadku legendy".

Billy Drago wziął także udział w dwóch teledyskach: do piosenki "Silent Running (On Dangerous Ground)" zespołu Mike and the Mechanics oraz w "You Rock My World" Michaela Jacksona. Był też producentem filmowym i telewizyjnym, modelem a nawet piosenkarzem country.

>>Kevin Costner wyjawił sekret związany z plakatem do filmu "Bodyguard"<<

Więcej o: