Cate Blanchett w scenie orgii w filmie "Oczy szeroko zamknięte"? Asystent Kubricka zdradził informację po latach

Cate Blanchett ma na koncie dwa Oscary. Do tej pory niewiele osób wiedziało, że 20 lat temu była zaangażowana w powstanie jednej z odważniejszych scen thrillera erotycznego "Oczy szeroko zamknięte" Stanleya Kubricka.
Zobacz wideo

"Oczy szeroko zamknięte" miały premierę w 1999 roku i chociaż wiele osób miało duże oczekiwania wobec tej produkcji, nie odniosła dużego sukcesu. Nie pomogły ani wielkie nazwiska (reżyserem był Stanley Kubrick, a rolę małżeństwa zagrali będący wtedy nim także w życiu prywatnym Tom Cruise i Nicole Kidman), ani aura skandalu (wiadomo było, że znajdą się w nim odważne sceny). Recenzje były mieszane, wyniki finansowe niezadowalające.

Po latach mówi się o tym tytule głównie z dwóch powodów: jako o produkcji, która przyczyniła się do rozstania Kidman i Cruise'a (rozwiedli się w 2001 roku) i wspominając scenę orgii. Teraz doszedł kolejny: okazuje się, że można powiązać z filmem nazwisko Cate Blanchett.

Jak Cate Blanchett zaangażowano do filmu Kubricka? "Potrzebowaliśmy ciepłego i zmysłowego głosu"

Asystent Stanleya Kubricka w rozmowie z Bilge Ebirim wspomina, że musieli znaleźć kogoś, kto podłoży głos pod zamaskowaną postać, którą w scenie orgii gra Abigail Good, ponieważ ona nie radziła sobie z imitacją amerykańskiego akcentu. Kubrick zmarł 7 marca 1999 roku, cztery miesiące przed premierą "Oczu szeroko zamkniętych", więc część postprodukcji odbyła się już bez jego udziału. Leon Vitali wspomina po latach:

Potrzebowaliśmy ciepłego i zmysłowego głosu, który jednocześnie pasowałby do rytuału. Stanley wspominał o brzmieniu i jakości, jakiej pragnęliśmy. Gdy zmarł, szukałem dalej. To Tom i Nicole podsunęli pomysł, by była to Cate. Była wtedy w Anglii, więc wstąpiła do Pinewood i nagrała swoje kwestie.

Good przyznała, że liczyła się z koniecznością zdubbingowania wypowiadanych przez nią słów.

Cate Blanchett -  zaczynała jako statystka w egipskim filmie, dziś ma dwa Oscary

Blanchett to uznana aktorka, w 2005 roku odebrała swojego pierwszego Oscara za rolę w "Aviatorze", a w 2014 za "Blue Jasmine". Pierwszą nominację do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej dostała jednak już w 1999 roku za "Elżbietę" - czyli w tym samym czasie, w którym powstawał film "Oczy szeroko zamknięte".

Blanchett po tym, jak skończyła liceum, studiowała jednocześnie sztukę i ekonomię na uniwersytecie w Melbourne. Doszła jednak do wniosku, że to nie jest to, czym chciałaby się zajmować i rzuciła studia. Wybrała się w podróż i trafiła m.in. do Egiptu, gdzie przypadkiem dostała pracę przy filmie. Została statystką w lokalnej produkcji o boksie, a zgodziła się na tę pracę, bo potrzebowała pieniędzy na to, by jeszcze zostać w Kairze. - To było bardzo dziwne doświadczenie. Nigdy nie widziałam tego filmu, ale scena z moim udziałem musiała być żenująca. Obiecali nam na planie darmowy falafel, nigdy go nie dostałam, więc po prostu sobie poszłam - wspominała w jednym z amerykańskich talk-shows.

Gdy wróciła do Australii, zapisała się do najlepszej szkoły aktorskiej w kraju - National Institute of Dramatic Art. I tak zaczęła się jej wielka kariera.

Więcej o: