IPN o międzywojniu w animacji "Niezwyciężeni. Czas próby". Komentarz: Kogo Państwu przypomina ta postać?

"Niezwyciężeni. Czas próby" to nowy film IPN opowiadający w 4,5 minuty historię Polski z lat 1918-1939. Jedna kwestia to wartość artystyczna produkcji. Druga, która zwraca uwagę, to podobieństwo jednego z bohaterów do współczesnego polityka.

Jak czytamy w informacji prasowej, "Niezwyciężeni to polski brand popkulturowy, który używa uniwersalnego języka animacji i dzięki temu łatwo dociera do odbiorcy. Wizualna atrakcyjność i wciągająca narracja sprawia, że historii w komunikatywny i świeży sposób. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej animacja 'Niezwyciężeni. Czas próby' to prequel filmu, który można było zobaczyć w 2017 r.".

Zobacz wideo

Film miał premierę w południe 28 czerwca i już pojawiły się pierwsze reakcje. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Estera Flieger napisała:

Nie napisała wprost, ale wielu komentujących dostrzegło podobieństwo z premierem Mateuszem Morawieckim.

Na post dziennikarki odpowiedział m.in. Sławomir Cenckiewicz, historyk specjalizujący się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej, aparatu bezpieczeństwa PRL i opozycji antykomunistycznej w PRL, publicysta:

"Niezwyciężeni. Czas próby" to, jak wspomina sam IPN, nie pierwsza produkcja animowana instytutu. Dwa lata temu powstał film "Niezwyciężeni", w którym w 4 minuty była pokazana uproszczona historia Polski od rozpoczęcia II wojny światowej, przez czas PRL aż do zwycięstwa Solidarności. Rok później powstała z kolei "Gra o Niepodległą". O tym filmie było głośno m.in. dlatego, że w angielskiej wersji językowej można było usłyszeć głos znanego aktora Seana Beana (polskim lektorem był Mirosław Zbrojewicz). 

Nowy film można obejrzeć w siedmiu wersjach językowych: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, hebrajskiej, chińskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

Więcej o: