"Kler" Smarzowskiego z szansą na LUX Prize od Parlamentu Europejskiego

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego został wybrany jednym z dziesięciu tytułów w oficjalnej selekcji do Nagrody LUX Prize, przyznawanej przez Parlament Europejski.

W lipcu trzy filmy z tych dziesięciu zostaną nominowane do nagrody, a o tym, który zdobędzie nagrodę, dowiemy się w listopadzie. W tym konkursie nie ma nagrody pieniężnej, ale Parlament Europejski pokrywa koszty przetłumaczenia napisów do zwycięskiego filmu na wszystkie 23 języki oficjalne UE i dostosowanie ich dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

Zobacz wideo

"Kler" Smarzowskiego wybrany przez filmowców z UE

W tym momencie szansę na LUX Prize Parlamentu Europejskiego mają:

- "Kler" reż. Wojciech Smarzowski (Polska)

- Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? - Mads Brügger (Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia)

- Gospod postoi, imeto i' e Petrunija - Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Francja)

- Jej praca - Nikos Labôt (Grecja, Francja, Serbia)

- Kraina miodu - Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (Macedonia Północna)

- Les invisibles - Louis-Julien Petit (Francja)

- Ray & Liz - Richard Billingham (Wielka Brytania)

- Systemsprenger - Nora Fingscheidt (Niemcy)

- Chelovek, kotoryy udivil vsekh - Natasha Merkulova, Aleksey Chupov (Rosja, Estonia, Francja)

- Królestwo - Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania, Francja)

O tym, które tytuły zasługują na to, żeby być brane pod uwagę, zdecydowało 21 filmowców z krajów UE. W tym roku wśród wybranych produkcji znalazły się cztery wyreżyserowane przez kobiety, dwa filmy dokumentalne, widoczna jest także silna reprezentacja małych państw (dwa filmy z Macedonii Północnej) i współpracy między krajami (połowa wyselekcjonowanych tytułów to koprodukcje).

23 lipca dowiemy się, czy "Kler" znajdzie się wśród trzech produkcji, z których jedna zostanie później nagrodzona. Zwycięzca LUX Prize zostanie ogłoszony 27 listopada w Strasburgu, wybierają go posłowie Parlamentu Europejskiego, zwracając uwagę na to, czy tytuł ukazuje uniwersalne wartości europejskie i/lub różnorodność europejskiej kultury i/lub wnosi wkład w dyskusję nad budową Europy. 

Ostatnim nagrodzonym filmem jest "Kobieta idzie na wojnę", film Benedikta Erlingssona, który właśnie można oglądać w polskich kinach.

Islandzka "Kobieta idzie na wojnę" zachwyciła Jodie Foster, w czerwcu film w polskich kinach >>

Więcej o: