Polacy wśród nowych członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. To oni będą przyznawać Oscary

Akademia Filmowa przyznająca Oscary opublikowała listę 842 nowych członków. Znaleźli się wśród nich Polacy, a także m.in. Lady Gaga i Claire Foy.
Zobacz wideo

Na liście osób, które zostały nowymi członkami Akademii są osoby z 59 krajów, w tym osiem z Polski. To przede wszystkim specjaliści, którzy pracowali razem z Pawłem Pawlikowskim przy nominowanej do Oscara "Zimnej wojnie", ale nie tylko. Na liście znaleźli się: Ewa Puszczyńska, Aleksandra Staszko, Katarzyna Sobańska-Strzałkowska, Marcel Sławiński, Piotr Dumała, Aleksandra Korejwo, Jerzy Kucia oraz Damian Nenow.

Kim są nowi członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej?

Ewa Puszczyńska to producentka zarówno "Zimnej wojny", która była nominowana do nagród Akademii za reżyserię, zdjęcia i w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jak i poprzedniego filmu Pawlikowskiego - "Idy".  Aleksandra Staszko jest kostiumografką, pracującą przy tych dwóch produkcjach, a ostatnio przy "Mr. Jones" Agnieszki Holland. Katarzyna Sobańska-Strzałkowska i Marcel Sławiński zajmowali się scenografią na planach "Idy", "Zimnej wojny", "Zjednoczonych stanów miłości" czy "Jesteś Bogiem".

Oscary 2019. Tomasz Kot: Dziennikarze pomylili mnie na Oscarach z Pawłem Pawlikowskim >>

Piotr Dumała to reżyser filmów animowanych, wśród których znalazły się m.in. "Kołysanka" z 2012 roku czy "Dr Charakter przedstawia" z 2010. Aleksandra Korejwo ma na koncie m.in. film animowany "Carmen Torero z 'Carmen Suity'" i "Trudny rachunek". Do grona członków Akademii Filmowej dołączyła także dwójka polskich scenarzystów: Jerzy Kucia i Damian Nenow.

Wśród prawie 850 zaproszonych do Akademii osób połowę stanowią kobiety. Zarząd Akademii od kilku lat stara się, by o tym, w czyje ręce trafią statuetki, decydowali nie tylko "starsi biali mężczyźni", jak od lat im to wypominano

Od teraz o tym, w czyje ręce trafią Oscary, mogą decydować np. piosenkarki Lady Gaga i Adele, aktorzy znani z "Czarnej pantery" - Sterling K. Brown i Letitia Wright oraz aktorka Claire Foy, która wcieliła się w królową Elżbietę w dwóch pierwszych seriach "The Crown".

Więcej o: