Ruszyły zdjęcia do "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Reżyser: Takiego filmu jeszcze nie było w polskim kinie

"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to film Macieja Kawulskiego, reżysera "Underdoga". W roli głównej występuje Marcin Kowalczyk znany z genialnej roli Magika w "Jesteś Bogiem".

Scenariusz jest oparty na faktach i ukazuje autentyczną historię obsadzoną w gangsterskich realiach poprzednich dekad. To kino międzygatunkowe. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 23 czerwca w Warszawie, potrwają do 10 sierpnia. Premiera zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

- "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to prawda zaklęta w 24 klatkach każdej sekundy tego obrazu - mówi Maciej Kawulski, reżyser filmu. Kawulski kilka dni temu odebrał Nagrodę Publiczności Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za film "Underdog".

Zobacz wideo

"Po raz pierwszy w polskim kinie życie gangstera zostało opowiedziane, a nie zinterpretowane"

Reżyser "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" zapowiada, że takiego filmu jeszcze nie było, o swoim nowym projekcie mówi:

Dostałem tekst scenariusza i zrozumiałem, że po raz pierwszy w polskim kinie życie gangstera zostało opowiedziane, a nie zinterpretowane. I to nie przez ludzi, którzy mówią, że znali, byli, widzieli, ale przez niego samego.

- Zrozumiałem, że nie czytam kolejnego skryptu z rozprawy sądowej, tylko przepiękną opowieść o miłości i przyjaźni okrutnego człowieka, który jednak przetrwał głównie dlatego, że był zdolny do uczuć. To 40 lat życia zmieszczone w dwugodzinnym obrazie w taki sposób, że ani przez chwilę nie czujesz niedosytu i przesytu. Bo taka jest prawda: czasem niewygodna, czasem bolesna, ale zawsze w punkt - dodaje reżyser.

Pierwowzór głównego bohatera na razie pozostaje anonimowy. Dlaczego postanowił podzielić się swoją historią z widzami? - Polska tzw. mafia tamtych lat to nie horda umięśnionych superbohaterów, to nie roztropny, przewidujący ruchy w przód i planujący przyszłość zarząd poszczególnych grup - tłumaczy.

- To banda dzieciaków w dwurzędowych marynarkach, kolorowych, kreszowych dresach i sandałach zakładanych na skarpety. To przypadek pomieszany z głupotą, tyle że serwowany w okrutnych i bezwzględnych warunkach. W pewnym momencie historii, kiedy państwo było słabe, ta niesforna, komediowa, wędrowna trupa kontrolowała cały kraj. I robiłaby to do dziś, tak jak to jest na przykład na Sycylii, gdyby nie to, że w pewnym momencie powybijali się nawzajem, a ci, którzy przeżyli, zwykle ułatwiali przeżycie inny kolegom, zapewniając im swoimi zeznaniami bezpieczny i wieloletni pobyt w więzieniu. To, czego się dowiedziałeś o polskiej mafii z książek koronowanych przez krajową policję laureatów nagród literackich, to jakiś komiks Marvela. Swoje brednie biorą ze swojej wielkiej, tłustej głowy, ale prawdziwa prawda o polskich gangsterach wyglądała zupełnie inaczej - mówi.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 70., gdy bohater jest jeszcze dzieckiem, i obejmuje kolejne dekady aż do czasów współczesnych. W roli głównej występuje Marcin Kowalczyk znany z genialnej roli Magika w "Jesteś Bogiem" (za tę rolę dostał m.in. Złote Lwy za najlepszy debiut aktorski i Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora) i Marcina w "Hardkor Disco". Kowalczyk jest laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego z 2012 roku.

Więcej o: