W tym roku polskim kandydatem do Oscara była "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Produkcja została nominowana do nagród przyznawanych przez amerykańską akademię w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski) i najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).
O tym, która polska produkcja będzie walczyła o nominację dla najlepszego filmu międzynarodowego, zdecyduje nowo wybrana Komisja Oscarowa. Jej przewodniczącą jest producentka "Idy" i "Zimnej wojny" - Ewa Puszczyńska, która niedawno została zaproszona również do grona członków Akademii Filmowej, która decyduje już o tym, w czyje ręce trafią statuetki.
Oprócz niej znaleźli się w niej m.in. dwukrotnie nominowany do Oscara operator Łukasz Żal i kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za muzykę do filmu "Marzyciel".
Pełny skład Komisji Oscarowej wygląda następująco: Ewa Puszczyńska – Przewodnicząca Komisji, Łukasz Żal, Radosław Śmigulski, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Mariusz Łukomski, Jan A.P. Kaczmarek i
Anna Zamecka.
Laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek: Ameryka nauczyła mnie, że niemożliwe jest możliwe >>
Komisja w drugiej połowie września 2019 roku wyłoni polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy (poprzednia nazwa kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). Powołał ją Dyrektor PISF Radosław Śmigulski, a zaakceptował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.