"Szarlatan". Leczył króla i prezydenta, komuniści mu tego nie wybaczyli. Nowy film Agnieszki Holland

"Szarlatan" to tytuł najnowszego filmu Agnieszki Holland. Premiera produkcji jest zapowiedziana na 20 lutego 2020 roku, a jej głównym bohaterem jest czechosłowacki uzdrowiciel Jan Mikolášek.

Jan Mikolášek był uzdrowicielem-samoukiem, który żył w latach 1887-1973. Akcja filmu skupi się na latach 50. XX wieku, gdy Mikolášek był znany w całej Europie, a z jego pomocy korzystali m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký - premier Czechosłowacji w latach 1948-53, a od 1953 roku - prezydent. Po śmierci polityka uzdrowiciel musiał jednak zmierzyć się z komunistyczną władzą, a w wyniku procesu stracił majątek i prawa obywatelskie.

Agnieszka Holland kręci, w obsadzie dwaj Trojanowie: ojciec i syn

Polska reżyserka do tytułowej roli zatrudniła znanego czeskiego aktora Ivana Trojana, z którym miała już okazję pracować na planie "Gorejącego krzewu". Jego syn Josef wcielił się w młodszą wersję tytułowego bohatera filmu. "Szarlatan" to koprodukcja czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka, której scenariusz napisał Mark Epstein.

Agnieszka Holland powiedziała o filmie:

Od chwili, gdy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że to mocna historia, zawierająca w sobie tajemnicę.

- Ludzie podziwiali jego umiejętności z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, ale przez wielu nie był też akceptowany - mówi z kolei o swojej postaci Ivan Trojan.

Muzykę do "Szarlatana" komponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz, którego twórczość można usłyszeć m.in. w ostatnim filmie Agnieszki Holland, zatytułowanym "Mr. Jones".

To nie pierwszy raz, gdy Agnieszka Holland sięga po temat z historii Czechosłowacji. W 2013 roku premierę miał serial "Gorejący krzew", w którym polska reżyserka opowiedziała o Janie Palachu - studencie, który w 1969 roku podpalił się w ramach protestu przeciwko radzieckiej okupacji Czechosłowacji.

Więcej o:
Komentarze (32)
"Szarlatan". Leczył króla i prezydenta, komuniści mu tego nie wybaczyli. Nowy film Agnieszki Holland
Zaloguj się
 • waldek60

  Oceniono 20 razy 4

  Jak to bedzie w stylu jej Janosika, to ja juz bardzo dziekuję

 • kotek

  Oceniono 9 razy 3

  Wspaniała Polska reżyserka - czekam zawsze z niecierpliwością na jej filmy!

 • nukula4

  Oceniono 8 razy 0

  Filmy o cudach, uzdrowicielach, księżach, objawieniach, powołaniach, męczęństwie, - są dni kiedy na 150 kanałach nie uświadczy porządnego thrillera. Pora zmienić TVP na Watykańską Telewizję.

 • jan.go

  Oceniono 12 razy -2

  Coś mi zgrzyta .I król może wierzyć w czarnego kota ale świat walczy właśnie z falą antyszczepionkowców a tu bohater pozytywny szarlatan i znachor . W XX w każdym europejskim kraju tego zakazano i wielu wylądowało w więzieniu . Chyba że to zrobili komuniści wtedy bohater . A może to nie ten trop Elity panie mamy równie ciemne jak reszta społeczeństwa Wystarczy zobaczyć jakie to programy produkuje Discovery czy TVN .Pan Nowak też jest bohaterem

 • gangut

  Oceniono 10 razy -8

  Coś ją ciągnie do szarlatanów, uzdrowicieli, astrologów itp. zabobonów. No ale tak wygląda życie duchowe "progresywnej" inteligencji.

 • zembaty66

  Oceniono 26 razy -8

  I nic nie będzie o prześladowaniu Żydów przez Polaków? Nawet wzmianki w rozmowie przy piwie i knedlikach? Czyżby Holland zdradziła?

 • awitold4

  Oceniono 13 razy -9

  Rety, przecież pseudoprodukcji tej pseudorezyser nikt nie ogląda. Kto to wszystko finsnsuje? Pewnie jakiś przekręt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX