"Szarlatan". Leczył króla i prezydenta, komuniści mu tego nie wybaczyli. Nowy film Agnieszki Holland

"Szarlatan" to tytuł najnowszego filmu Agnieszki Holland. Premiera produkcji jest zapowiedziana na 20 lutego 2020 roku, a jej głównym bohaterem jest czechosłowacki uzdrowiciel Jan Mikolášek.

Jan Mikolášek był uzdrowicielem-samoukiem, który żył w latach 1887-1973. Akcja filmu skupi się na latach 50. XX wieku, gdy Mikolášek był znany w całej Europie, a z jego pomocy korzystali m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký - premier Czechosłowacji w latach 1948-53, a od 1953 roku - prezydent. Po śmierci polityka uzdrowiciel musiał jednak zmierzyć się z komunistyczną władzą, a w wyniku procesu stracił majątek i prawa obywatelskie.

Agnieszka Holland kręci, w obsadzie dwaj Trojanowie: ojciec i syn

Polska reżyserka do tytułowej roli zatrudniła znanego czeskiego aktora Ivana Trojana, z którym miała już okazję pracować na planie "Gorejącego krzewu". Jego syn Josef wcielił się w młodszą wersję tytułowego bohatera filmu. "Szarlatan" to koprodukcja czesko-irlandzko-słowacko-niemiecka, której scenariusz napisał Mark Epstein.

Agnieszka Holland powiedziała o filmie:

Od chwili, gdy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że to mocna historia, zawierająca w sobie tajemnicę.

- Ludzie podziwiali jego umiejętności z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, ale przez wielu nie był też akceptowany - mówi z kolei o swojej postaci Ivan Trojan.

Muzykę do "Szarlatana" komponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz, którego twórczość można usłyszeć m.in. w ostatnim filmie Agnieszki Holland, zatytułowanym "Mr. Jones".

To nie pierwszy raz, gdy Agnieszka Holland sięga po temat z historii Czechosłowacji. W 2013 roku premierę miał serial "Gorejący krzew", w którym polska reżyserka opowiedziała o Janie Palachu - studencie, który w 1969 roku podpalił się w ramach protestu przeciwko radzieckiej okupacji Czechosłowacji.

Zobacz wideo
Więcej o: