"Mulan" wraca w aktorskiej wersji. Disney pokazał zwiastun. Martwi nas gdzie jest Mushu

Nowa "Mulan" ma trafić do kin już w marcu przyszłego roku. Rolę główną zagrała Liu Yifei, a zwiastun filmu wygląda dość spektakularnie. Niemniej zabrakło w nim co najmniej dwóch ważnych bohaterów, dobrze znanym wielbicielom oryginału z 1998 roku.
Zobacz wideo

"Mulan" to opowieść o młodej Chince, która ucieka z domu, by wstąpić zamiast ojca do wojska. Oryginalna bajka Disneya z 1998 roku podbiła serca widzów i stała się kolejną kultową pozycją tego producenta. Teraz po blisko 20 latach na ekrany trafi jej aktorska wersja.

>>"Król Lew" i piosenki po polsku. Wreszcie wiemy, jak brzmi nowa wersja "Miłość rośnie wokół nas"<<

Nowa "Mulan" - pierwszy zwiastun i plakat. Gdzie jest Mushu?

"Mulan" była przełomową bajką - pokazała bohaterkę wychowywaną w bardzo tradycyjnej i bardzo patriarchalnej chińskiej rodzinie, która bez mrugnięcia oka łamie wszystkie (bardzo surowe) obowiązujące kobiety zasady. Zalicza wpadkę u swatki, ucieka z domu, przebiera się za mężczyznę i w tym przebraniu służy w wojsku. Szybko okazuje się też jednym z najlepszych wojowników. Ostatecznie powstrzymuje zamach na cesarza Chin i ratuje całe królestwo, choć w międzyczasie dochodzi do ujawnienia jej sekretu. Za tym wszystkim stała silna i pierwotna motywacja - chciała ocalić swojego ukochanego ojca przed udziałem w wojnie, w której jako kontuzjowany emeryt niewątpliwie by zginął. To była pierwsza tak feministyczna w wydźwięku bajka Disneya.

W oryginalnej animacji w podróży Mulan towarzyszyła trójka fantastycznych i wysoce komicznych pomocników - jej nader inteligenty koń, mały smok Mushu i świerszcz.

Mushu to bohater stanowiący najlepiej rozwinięty wątek komiczny w filmie i niewątpliwie to właśnie jego obecność spowodowała, że dzieci tak polubiły bajkę. Smok za Mulan wyrusza po tym, jak duchy przodków rodziny zwołują kryzysowe posiedzenie i dochodzą do wniosku, że trzeba ją koniecznie sprowadzić do domu, by ocalić ród od kompromitacji. W pierwotnym planie ma to zrobić strażnik rodziny - wielki kamienny smok, który jednak się nie budzi ze snu, tylko rozsypuje w drobny mak. Wtedy zdegradowany z tej samej pozycji Mushu dochodzi do wniosku, że sam pojedzie za Mulan, zrobi z niej bohatera wojennego i dzięki temu odzyska stanowisko.

KadrKadr fot. 'Mulan' / Disney

W polskiej wersji dubbingu pod tę postać doskonale podkładał głos Jerzy Stuhr i właśnie jego rola w dużej mierze przesądziła o ogromnej sympatii polskich widzów. W oryginalnej wersji dubbingował go charyzmatyczny Eddie Murphy, co też stanowiło o uroku bajki. Ale tych postaci nie ma w nowym zwiastunie.

Czy to znaczy, że ich udział w fabule został ograniczony do minimum? Oby nie, bo dzięki nim animacja była zabawna.

>>"Mała Syrenka" doczeka się wersji aktorskiej. Arielkę zagra Halle Bailey<<

Niepokojące jest to, że postać Mushu zupełnie nie pojawia się na liście obsady nowego filmu dostępnej na IMDb. Wywnioskować z niej można, że tym razem mówić będzie świerszcz - dubbingować go będzie Jun Yu. Jeśli faktycznie nie będzie Mushu, jako wielbiciele tej postaci przewidujemy skandal.

Reżyserką nowego filmu jest Nowozelandka Niki Caro, za scenariusz odpowiedzialni byli Lauren Hynek, Rock Jaffa, Amanda Silver i Elizabeth Martin. I już na pierwszy rzut oka widać, że wprowadzili do tej historii daleko idące zmiany.

Prawdopodobnie usunęli Mushu, zamiast niego wprowadzili postać feniksa. Sama Mulan w tej wersji nie będzie jedynaczką, zyskała siostrę. Tym razem główna bohaterka będzie musiała zmierzyć się nie z najazdem Hunów, a... złą wiedźmą? Na liście ról nie widać także Shan Yu, więc to całkiem prawdopodobne.  Zabrakło także takich postaci jak Chuen-Pao (ten bohater był z kolei dużym, krągłym mężczyzną o gołębim sercu i wielkiej sile) czy sierżanta Shanga, który koniec końców zakochał się w Mulan. 

Wiemy za to, że w roli Mulan wystąpiła Liu Yifei, jej mentora Tunga (nie Shanga!) zagrał Donnie Yen. Jet Li został cesarzem Chin, zaś w złą wiedźmę (to nowość!) wciela się Gong Li. Siostrą Mulan została Xana Tang, pojawi sie także oszust Skath, którego będzie grał Utkarsh Ambudukur. Zostaje jeszcze kwestia kultowych postaci kolegów z wojska Mulan - Linga zagra Jimmy Wong, w Po wcieli się Doua Moua, a w Yao Chen Tang.

>> "Król Lew". Disney zrobił kapitalne plakaty promujące film. Beyonce i Nala wyglądają razem zjawiskowo<<

Więcej o: