MFF Nowe Horyzonty. Nowy Tarantino dwa tygodnie przed premierą, a na początek "największe odkrycie" z Cannes we Wrocławiu [PROGRAM]

Ponad 140 premier, najnowsze filmy m.in.: Pedro Almodovara, Quentina Tarantino, Agnieszki Holland, ale także reżyserek i reżyserów awangardowych, sekcje filmów poświęconych ciału - to największe atrakcje tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty.

Coraz większymi krokami zbliża się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wrocławska - choć nie od początku odbywająca się w tym mieście - impreza będzie w tym roku miała już dziewiętnastą edycję. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie ciało i kulturowe batalie, które się wokół niego odbywają.

- Nasz festiwal ma oczywiście znany nie od dziś charakter - opowiadał na warszawskiej konferencji prasowej festiwalu Roman Gutek, pomysłodawca i dyrektor imprezy. - Ale jesteśmy także otwarci na nowe trendy i zjawiska. Pilnie obserwujemy, jak zmienia się kino pod względem artystycznym i technologicznym, ale też - jak zmienia się publiczność, jej oczekiwania i potrzeby.

Z Cannes do Wrocławia: "Portret kobiety w ogniu" na otwarcie MFF Nowe Horyzonty

Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie "Portret kobiety w ogniu", uznany przez organizatorki i organizatorów za "największe odkrycie" tegorocznego festiwalu w Cannes. Gośćmi specjalnymi premierowego wrocławskiego pokazu będą: jego reżyserka Celine Sciamma i Adele Haenel - aktorka grająca główną rolę. Na koniec festiwalu będzie można natomiast obejrzeć najnowsze dzieło Quentina Tarantino, "Pewnego razu... w Hollywood". Wrocławski pokaz będzie jednym z pierwszym w Europie. Do polskich kin film trafi dwa tygodnie później.

Zobacz wideo

Widzieliśmy "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino. Zachwyca formą [PROSTO Z CANNES] >>

Najbardziej prestiżowa sekcja festiwalowa to Międzynarodowy Konkurs, w którym w tym roku rywalizować będzie "dwanaście gniewnych filmów" - jak je określiły organizatorki i organizatorzy festiwalu. To z reguły propozycje młodych reżyserów, już dostrzeżonych i nagradzanych na festiwalach, filmy odważne, czasem mocno eksperymentalne pod względem formalnym i merytorycznym.

Bardziej znane nazwiska znaleźć można w programie sekcji Pokazy Galowe, w ramach której zaprezentowane zostaną najnowsze dzieła takich twórców jak m.in.: Pedro Almodovar ("Ból i brzask"), Francois Ozon ("Dzięki Bogu"), Xavier Dolan ("Matthias i Maxime"), bracia Dardenne ("Młody Ahmed").
Nie zabraknie także premier rodzimych filmów. Najbardziej oczekiwane są nowe dzieła Agnieszki Holland ("Obywatel Jones") i Xawerego Żuławskiego ("Mowa ptaków"). Oboje będą gośćmi specjalnymi wrocławskiej imprezy.

"Nocne szaleństwo: Mokre sny" i "Trzecie oko"

Najwięcej emocji już dziś budzi sekcja "Nocne szaleństwo: Mokre sny". W ramach popularnych wśród widzów późnowieczornych pokazów zwykle można było zobaczyć filmy klasy B, klasyki kiczowatego kina. Tym razem autorki i autorzy programu postawili na kino erotyczne z lat 70-tych. Pokażą tam filmy z Francji, Japonii, Szwecji i innych krajów. Znajdzie się wśród nich m.in. słynne dzieło Serge’a Gainsbourga z udziałem Jane Birkin, "Kocha, nie kocha". 

Sekcja "Trzecie oko” skupi się w tym roku na postaci czarownicy i jej obecności w kulturze, zarówno w perspektywie historycznej, jak i bardzo współczesnej.

Nurt programowy "Focus: Ciało, w którym żyję" będzie najbardziej nawiązywał do hasła tegorocznego festiwalu. Wśród filmów zajmujących się tematem ciała będzie można zobaczyć nowe dzieła awangardowych, "nowohoryzontowych" reżyserek i reżyserów, takich jak m.in.: Sacha Polak czy Antoine d’Agata.

Wśród autorskich retrospektyw warto zwrócić uwagę na sekcję poświęconą twórczości Oliviera Assayasa, francuskiego reżysera, który z jednej strony jest obecny w Polsce - choćby za sprawą nowych filmów, takich jak: "Sils Maria" czy "Podwójne życie", ale z drugiej - jego wcześniejsza twórczość jest niemal zupełnie nieznana i trudno dostępna. W ramach odkrywania dorobku tego autora, której motywami przewodnimi są - zdaniem organizatorek i organizatorów festiwalu - "młodość i rewolucja", będzie można obejrzeć aż 16 tytułów.

Wśród sekcji narodowych znajdą się retrospektywy poświęcone kinematografii argentyńskiej i islandzkiej.
Pokazy festiwalowe odbywać się będą w tym roku w trzech miejscach: kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim rynku - bezpłatne wieczorne pokazy powrócą tam po rocznej przerwie.

MFF Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 25 lipca - 4 sierpnia we Wrocławiu.

Więcej o: