Czy "Ikar" i "Boże Ciało" mają szansę na międzynarodowy sukces? Nowe filmy Pieprzycy i Komasy w ramach Polish Days na MFF Nowe Horyzonty

"Ikar" Macieja Pieprzycy, "Boże Ciało" Jana Komasy i "Broad Peak" Leszka Dawida znalazły się wśród 23 wyselekcjonowanych projektów, które w ramach Polish Days na MFF Nowe Horyzonty będą mogli poznać ludzie z branży filmowej zza granicy.

W tym roku podczas Polish Days zaprezentowanych zostanie pięć ukończonych filmów, osiem w ramach prezentacji "Works in Progress" oraz 10 projektów w mniej zaawansowanej fazie realizacji. Swój udział w wydarzeniu współorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zapowiedziało ponad 200 gości z Polski i zagranicy, w tym selekcjonerzy wielu międzynarodowych festiwali, zagraniczni agenci sprzedaży, dystrybutorzy i producenci filmowi.

Lista filmów prezentowanych podczas Polish Days 2019

Pięć już ukończonych filmów, które zostały wybrane, to: "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego, "Smak Pho" (reż. Mariko Saga), "Boże Ciało" Jana Komasy, "Interior" (reż. Marek Lechki) oraz "Maryjki" Darii Woszek.

"Boże ciało". Był w poprawczaku, teraz udaje księdza. Jest zwiastun nowego filmu Jana Komasy >>

Z kolei w ramach sekcji "Works in Progress" specjaliści z branży filmowej zapoznają się m.in. z najnowszym filmem Macieja Pieprzycy (autor m.in. "Jestem mordercą"), którego głównym bohaterem jest Mietek Kosz - geniusz fortepianu, niesamowity jazzman, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. W tę postać wciela się Dawid Ogrodnik.

Zobacz wideo

Dawid Ogrodnik jako zapomniany geniusz polskiego jazzu. Kolejna metamorfoza aktora w pierwszym zwiastunie "Ikara" >>

Ogrodnika będzie również można zobaczyć w "Najmro" Mateusza Rakowicza, opowieści opartej na biografii Zdzisława Najmrodzkiego, najsłynniejszego zbiega czasów PRL, który w latach 70. i 80. aż 29 razy uciekał z więzień oraz aresztów. Inne filmy to:  "Cranley Gardens" (reż. Rafał Kapeliński), "Tonia" (Marcin Bortkiewicz), "Broad Peak" (Leszek Dawid), "Ucieczka na srebrny glob" (Kuba Mikurda), "Apples" (Christos Nikou) i "Sunburned" (Carolina Hellsgård).

Najmniej zaawansowane projekty filmowe, które zostały zakwalifikowane do Polish Days, to:

"Tak ma być" (Łukasz Grzegorzek),

"Delikatny balans terroru" (Jagoda Szelc),

"Więcej" (Bartłomiej Żmuda),

"Inni ludzie" (Aleksandra Terpińska),

"Czas Bogów" (Piotr Stasik),

"Lany poniedziałek" (Justyna Mytnik),

"Jakoś to będzie" (Sylwester Jakimow),

"Mira" (Anna Jadowska),

"Bóg Internetów" (Joanna Satanowska),

"Wielki mecz" (Filip Syczyński)

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, organizowane od 2013 roku, gdzie na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji - oglądają gotowe filmy i fragmenty filmów w fazie postprodukcji, słuchają prezentacji projektów w trakcie produkcji. To szansa dla polskich producentów i twórców na znalezienie zagranicznych partnerów.

MFF Nowe Horyzonty. Nowy Tarantino dwa tygodnie przed premierą, a na początek "największe odkrycie" z Cannes we Wrocławiu [PROGRAM] >>

W zeszłych latach można było zobaczyć na Polish Days m.in. "Słodki koniec dnia", "Ciemno, prawie noc", "Cicha noc", "Najlepszy", "Pokot" czy "Ostatnia Rodzina".

Więcej o: