Zagrała Idę u Pawlikowskiego i zniknęła. Teraz Agata Trzebuchowska pojawi się na FF w Gdyni w zupełnie innej roli

"Ida" z 2013 roku była jej aktorskim debiutem. Agata Trzebuchowska zachwyciła świat i... od tamtej pory nie zagrała w żadnym filmie. Postanowiła stanąć po drugiej stronie kamery. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni jej "Pustostan" powalczy o nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych.
Zobacz wideo

"Pustostan" Agaty Trzebuchowskiej znalazł się wśród 27 tytułów zakwalifikowanych do konkursu filmów krótkometrażowych na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się we wrześniu.

29-minutowy film powstał w ramach programu Studia Munka "30 minut". Opowiada historię Anny (w tej roli Agnieszka Podsiadlik), niczym niewyróżniającej się mieszkanki zamkniętego osiedla. "Pewnego dnia kobieta zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, nie tylko poznaje ich mniejsze i większe tajemnice, ale przede wszystkim dowiaduje się więcej o samej sobie" - czytamy w opisie filmu na stronie Film Polski.

W obsadzie znaleźli się także m.in. Szymon Czacki, Weronika Wachowska, Julia Ostaniewicz, Hanna Maciąg i Katarzyna Herman. Trzebuchowska jest także autorką scenariusza.

Pustostan - kadr z filmuPustostan - kadr z filmu reż. Agata Trzebuchowska, Studio Munka

Filmowa Ida od początku mówiła: Nie wiążę swojej przyszłości z aktorstwem

Warto podkreślić, że Trzebuchowska jeszcze w czasie promocji nagrodzonej Oscarem "Idy" podkreślała, że chce zająć się robieniem filmów. - Propozycje były, ale ja nie byłam nimi specjalnie zainteresowana. Może dwie czy trzy wydały mi się interesujące i chwilę się nad nimi zastanawiałam, ale ostatecznie nie zdecydowałam się na żadną. Nie wiążę swojej przyszłości z aktorstwem, choć nie jest też tak, że kategorycznie odmawiam ponownego udziału w filmie - mówiła w rozmowie z TVN24.

- Od jakiegoś czasu myślę o reżyserii, początkowo bardziej interesowała mnie teatralna niż filmowa, ale teraz to się zmieniło. Język filmu jest mi bliższy, miałam szansę poznać go z różnych stron. Interesuje mnie tematyka społeczna i eksperymentalna forma. W takim kinie chciałabym spróbować swoich sił. Przynajmniej na obecnym etapie, bo nie wiem, w jakim miejscu będę za kolejnych kilka lat - dodawała Trzebuchowska.

Agata Trzebuchowska kończyła Uniwersytet Warszawski i Szkołę Wajdy. Jej pierwszy film krótkometrażowy zatytułowany "Skwar" (z 2017 roku) miał premierę na festiwalu filmowym w Sundance.

Więcej o: