"Avatar" już nie jest najbardziej kasowym filmem w historii. W detronizacji pomógł sprytny trik

"Avengers: Endgame" to oficjalnie najbardziej kasowy film wszech czasów. "Avatar" po 10 latach od premiery spadł na drugą pozycję. To co według niektórych ekspertów miało się stać już w maju, wymagało jednak od Marvela sięgnięcia po pewien trik.
Zobacz wideo

Kiedy w maju informowaliśmy, że "Avengers: Endgame" (w Polsce pokazywany jako "Avengers: Koniec gry") zarobił już 2,615 mld dolarów i ma zaledwie 173 mln dolarów mniej zysku niż "Avatar" Jamesa Camerona, wydawało się, że niedługo zostanie najlepiej zarabiającym filmem w historii. Okazało się jednak, że ostatnia prosta nie jest taka prosta (ani krótka). Twórcy Avengersów sięgnęli więc po coś, co miało im zapewnić dodatkowe dochody.

Taki trik: Widzieliście "Avengers: Endgame"? To zobaczcie raz jeszcze, z nowymi scenami

Zaledwie kilka miesięcy po kwietniowej premierze wypuścili do kin w niektórych krajach nową wersję, wzbogaconą o dodatkowe sceny. Widzowie (nie w Polsce) mogli więc jeszcze raz wydać pieniądze na bilet, żeby zobaczyć usuniętą sceną z Hulkiem, fragment filmu "Spider-Man: Daleko od domu" oraz hołd dla zmarłego w zeszłym roku twórcy komiksowych bohaterów, Stana Lee. To pozwoliło zarobić brakujące miliony i dzięki temu (oraz oczywiście nadal dostępnej w wielu salach kinowych pierwszej wersji) twórcy podczas Comic Con w San Diego mogli ogłosić: pokonaliśmy "Avatara".

- Oczywiście, nawet po 10 latach wpływ "Avatara" Jamesa Camerona jest niesamowity, a zachwycające osiągnięcia obu produkcji są dowodem na to, że filmy poruszają ludzi, łączą ich i pozwalają dzielić przeżycia - powiedział Alan Horn z Disney Studios. - Utalentowani filmowcy związani z tymi filmami mają jeszcze wiele asów w rękawie i niecierpliwie czekamy na to, co uniwersum Marvela i świat Pandory mają do zaoferowania w przyszłości - dodał.

Jeszcze w piątek "Avengers: Endgame" miał na koncie 2,7892, a "Avatar" 2,7897 miliarda dolarów. W niedzielę, jak podaje Disney, produkcja Marvela przekroczyła 2,790 mld dolarów. 

Warto zauważyć, że po przejęciu przez Disneya studia 21st Century Fox w marcu tego roku, zarówno filmy Marvela jak i kolejne części "Avatara" będą przynosiły zyski jednej firmie. James Cameron pracuje obecnie nad kilkoma kontynuacjami hitu sprzed dekady, a Marvel ogłosił, że do 2021 roku powstanie 10 wielkich produkcji z MCU.

Najbardziej kasowe filmy wszech czasów - top 10

"Avengers: Endgame" to jeden z zaledwie pięciu filmów w historii, których wpływy przekroczyły 2 mld dolarów (nie bierzemy tu oczywiście pod uwagę inflacji). Tę granicę przekroczyła też poprzednia część opowieści o superbohaterach Marvela ("Avengers: Infinity War"), "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", a także dwa filmy Camerona: "Titanic" i "Avatar".

Lista najbardziej kasowych produkcji w historii przedstawia się w tym momencie następująco:

1. "Avengers: Endgame" - przychód 2,790 mld dolarów

2. "Avatar" - 2,789 mld dolarów 

3. "Titanic" - 2,187 mld dolarów

4. "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" - 2,068 mld dolarów

5. "Avengers: Wojna bez granic" - 2,048 mld dolarów

6. "Jurassic World" - 1,672 mld dolarów

7. "Avengers" - 1,519 mld dolarów

8. "Szybcy i wściekli 7" - 1,516 mld dolarów

9. "Avengers: Czas Ultrona" - 1,405 mld dolarów

10. "Czarna Pantera" - 1,347 mld dolarów

Więcej o: